bugün

entry'ler (39)

ilkokulun çalışkan öğrencileri şimdi nerede

"Beyin bedava, bedava ya neden hammallık yapayım "
fikrini kendine huy edinmiş ve durmadan aynı başarı grafiğinde gitmiş ve şu an hayal edemediğin yada ettiğin yok ama ben oraya gidemem dediğin yerdedir kendisi.
Hemen atarlanma yiğidim merak ettin sordun cevapladık.

ama şunu unutmamak lazım insan her yerde insandır makam mevki şan şöhret ancak kendini bilmez dallamalar için var.

Ve aç kalmadıktan sonra her mutluluk yaşamdır.

halen ilkokul arkadaşlarımla konuşurum bağları hiç koparmadım. Tek farkımız ben amele olmak istedim onlar daha rahat olmak için gezdiler tozdular.şimdi düşünüyorum da bende az gezmedim tozmadım az sokak arası oyunlar oynamadım tek farkımız ben öğretmenimin verdiği ödevleri yapardım eksiksiz.korkma hemen belli bir süre sonra çok çok az çalışıyorsun yetiyor. hatırlıyorum ödevlerimi en fazla bir saatte bitirirdim çok pratikleşmiştim.Şimdi diyeceksin ki iyi halt ettiler sanki.
ama şu var Hepsi iş güç sahibi ve iyi kötü aile kurmuş ve mutlular. Peki ben?
halen okumaktayım ve okumaya devam edeceğim. zoru seviyorum palavralarına inanmayın sakın bu yolu seçmemin nedeni belliydi ve bu yolda olan insanların çoğunun ki de.
garantici olmaları ve yaşamdan korkmalarıdır.

halbuki nede kolaymış bir simidi yerken demli çayı yudumlamak.

bir araban olmasın, lüks bir evin olmasın, bazen aç kal(bu dünyayı yemek üzerine kuranlar var)
çocuklarında senin küçüklüğündeki gibi zorluklarla okula gitsin gelsin. hayatı yaşayarak öğrensin.hatta hergün beslenme çantasında ekmek arası yumurta götürsün. sonra yumurta alerjisi olsun ve üniversite dönemine kadar yumurta yiyemesin.
bir ayakkabı aldığında değerini bilsin yırtıldığında dahi ben bununla idare ederim diyebilsin gidip diktirsin.ama hayata karşı dimdik olsun. gözlerinden yaşam fışkırsın.
paylaşsın arkadaşları ile her şeyi toplumun bir bireyi olduğunu koparılamaz bir parçası olduğunu iliklerinde hissetsin.
Mücadeleci olsun.
Yılmasın.
Gerekirse kendi harçlığını çıkarmasının yollarını bulsun.
babasının ne demek olduğunu bilsin evin en sağlam direği. Her zorlukta babam sen babaların bir tanesisin diyebilsin. Babasının onlar için neler yaptığını görebilsin. babasıyla annesine bakınca gerçek mutluluğun ne olduğunu gözlerinde okuyabilsin. Onlarla gurur duysun.
Ve onlar gibi huzurlu, mutlu bir yaşamın hayallerini kursun.
ve hiç bir durumda yılmayacağını hayatı sol yanıyla yaşayacağını her atımının ne kadar değerli olduğunu bilerek.

gel gelelim tekrar günümüze.

hayatım şu an gayet rahat ve birazda lüks galiba.

çok az bir süre kaldı göz açıp kapayıncaya kadar.

hani o olmasasa olur dediğim şeyler şık bir araba lüks ev vebenzeri şeyler hepsi olmaya başladı bile. hayattan tüm öğrendiklerimle birlikte.
gerisini sen düşün yiğidim.

ne kadar yakalayabildin hayatı?

gözlerini biraz kapat da düşün.

whatsapp tan bayram kutlayan mal

Ee bre ahmak karşıdaki insanın internet paketi var mı yok mu yada interneti açık bırakmış mı kaç gün sonra eline ulaşırı hiç düşünmeden uzattıkça uzatan smile smile smile ile biten samimiyetten yoksun ve sesli bir şekilde "şimdi sen de adammısın" dedirten mesajlardır.

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

Kadın Yüzü

Yaradan, kadın yüzü çizmiş sana eliyle,
istek dolu sevgimin efendisi dilberi;
ince kadın yüreğin öğrenmemiştir hile,
Bilmez kadınlardaki kancık döneklikleri;
Gözlerin daha parlak, kahpelikten yoksundur,
Neye bakarsa baksın altın yaldız kaplatır;
Erkeklerin en hoşu, en hoş şeyler onundur,
Erkekleri büyüler, kadınları çıldırtır.
Seni yaratmış olsa kadın olarak önce
Yaradan bile çılgın bir sevgi duyacaktı,
Ama bir hiç uğruna bir fazlalık verince
Varlığına doymaktan beni yoksun bıraktı.
Değil mi ki kadınlar için yaratmış seni,
Sen sevgimi al, onlar sömürsün hazineni

William Shakespeare

3 mart 2013 beşiktaş fenerbahçe maçı

Tabi ki beşiktaş alir ne zaman almadık ki .
Edit : demedik mi 3-2 .

piyasada huzurla sevilecek kız olmaması

yanlış yerde aradığının göstergesidir.

bilgi içerikli entrylere eksi vermek

kabullenemiyordur. boş ve aylak aylak gezerken bunları kendine yapılan bir kötülük olarak algılar kendisi ve basar eksiyi.

kadınlar neden konuşur

susmak için bir nedenleri yoktur.

1 lira ile yapılacaklar

heyecan katar hayata.
bu da insana neler yaptırmaz ki.
küçük insana hayaller kurdurur. yüzünün gülmesine hayatın devam ettiğine işarettir.
ilkin gidip toptancıdan en ucuzundan mendil alınır. bu mendilleri nerdeyse 3 katına satmaya çalışır ve satar.
artık 3 lirası vardır. herdefasında 3e katlanır. sıcak para bu neşe getirir küçük insana ceplerinde o bozukluklar ses çıkardıkça .
devamını hayal gücünüze bırakıyorum . kim nereye gelmesini istiyorsa orada olacaktır.
benim adam fazla bir şey istemiyordu evini geçindiriyordu.sevdiği kadın yanıbaşında. mutluydu.
sonrasında 1 lirayı hatırladıkça gülümsüyordu.

gizli benlik ile zıtlaşmak

ansızın esti rüzgar
üşüdüm yine
asıl korkularım
yalnızlık yine.

çok sevdiğim bir dörtlük. *
gülümsemek zorundaydım.
ciddi durmak.
samimi bakışlar.
üzülmek. bu duyguları normal bir şekilde yapabilmem gerekiyormuş bana öyle söylendi.
anlık olaylara ayak uyddurmak lazımmış yoksa sorunlu insan olarak kalırmışım.
işte o zamanlar başladı bu zıtlık. gün geçtikçe bir başkası oluyordum. birde benliğim. bir koltuğa iki karpuz sığmazdı ve kavgada orda başlamıştı. dışarıda apayrı idim. içerde ayrı. gülümserken içimdeki o üzüntüye kafam karışık bir halde izlemek zorunda kalıyordum. habire iki kafadan iki farklı ses. aynı yerde hiç buluşmamaya başlamışlardı.
bir şeyler yapmalıydım. bu böyle gitmeycekti. sadece yalnızken içime dönmeye başladım. dışarıda başka biri idim. tanımakta zorlanıyordum. zaman hızlı geçiyordu o kadar yoğundumki artık yalnız kalmaya zamanım kalmıyordu.
bir yerlerde bir şeylerin yaralandığını habire kan kaybettiğini hissediyordum ama yardım yoktu.
ölüyordu, öldürüyordum, öldürüyorduk. hepimiz suçluyduk.
son anlarında yanındamıydım bilmiyorum o kadar kısa zaman geçirmiştim ki bir yabancı gibiydi zayıf garip bir o kadar muhtaç ama asil idi. gözlerini yerden ayırmıyordu bir şeyler söyleyecekti söylemedi benimde onu dinlemeye vaktim yoktu.
sonraki gece yalnız kaldığımda kimse yoktu. not bırakmamıştı. fazla üzerinde durmadım. gidişine üzülmedim.artık bir koltukta bir karpuz vardı.
bir şey hissetmiyordum artık. rüzgar nerden eserse o taraftaydım.
koyundum.

sözlük yazarlarının itirafları

itiraflarımız boşa gidiyor hissindeyim.

hiç büte kaldın mı

büt öğrencinin bir boyut daha atladığı hayata daha anlamlı bakan bir ruhun sembolüdür. onsuz bir öğrencilik hayatı düşünülemez. bakma bütsüz geçiyorum diyenlere hayatlarda hiç bir adrenalin patlaması yaşamamış hergün işine giden elinde sefer tası bulunan, herşeyini alsan hiç bir şey demeyecek memur tiplerine benzerler.
hiç büte kaldın mı kalıpda gece gündüz çalışıp ve alman gereken o yüksek puanın stresini normal hayatta yaşamayı bırak rüyalarında yaşadın mı? son gece artık yeter ne olacaksa olsun deyip isyan ettin mi? arkadaşlarının sözlerinin bir anlam ifade etmediği ( -zagmuk geçersin sen merak etme çalıştın ... -ben o kadar çalışsam kesin geçerim diyen büte kalmamış ayrı bir tip.yorumsuz ama acınacak gözlerle bakan ayrı bir tip.) o büt sabahı gözler kan çanağı (uyumaya çalışılmış 1.5 yada 2 saatin isyanı).
o kadar çalışmışsındır ama büt bu ya kalırsan uzatırsın 1 sene ve bunun stresi o kadar çalışmayı bir tarafa ve gözlerin bir yudum kopya ümidiyle güzel bir yere oturmayı kafasına koyar. Koymasına koyar ama gerçek hayatta böyle yürümez olaylar ve hoca seni en lanet olasıca yere oturtur .en ön hocanın masasının dibine... bir umut diye girilen salonda bu planda hüsran ile sonuçlanır.
en öndesindir.kopya çekeceğin tek kişi kalmıştır o da kendin.
sınava girmeden kopya çekme planı yapan naçizane beyin o gecelerce çalıştığın bilgileri hemen arka plana atmıştır bile. onları o saklandıkları yerlerden zorla çıkarma vakti gelmiştir. ki alacağın puan en ücra köşede saklanan bilgiye muhtaç.
sınav başlar ve yapmaya başlarsın, son bir hüzünlü bakış atarsın(emrah mod 2) arkanda ki arkadaşlarına onların sana acıyarak ve de pis sırıtmalarını görürsün, bu önde oturan öğrencinin kaderidir.
Yaparsın bir şeyler ve çıkarsın. Kötü geçmiştir. Ve arkadaşlarına buraya kadarmış size yeni döneminiz de başarılar denilip. Yeni gelen dönem arkadaşları arama vakti gelmiştir .biraz çevre yapmak lazım yoksa yalnız kalırım düşüncesi beynini kemirir(buda sınavından hiç ümidi olmayan bir garibin son çırpınışlarıdır.)
bu anlar bir yıkımdır ağzına ne gelirse söylersin haykırırsın ve de sevdiğin bir dostunun yanında gezersin yoksa kimse buna katlanamaz. Gariban dostum şimdi düşünüyorum ne de sabırlıymış.
Ve sınav sonuç anı gelir tabi ki kendin bakamazsın (kalp bu dayanamaz göreceklerine) ve o gariban dost yollanır bakması için . her durumda da gariban dost yanacaktır. Kalsam küçük emraha bağlayacak geçsem sevinç gözyaşları dökerim kahkahalar eşliğinde . ve bu geçmenin yada kalmanın ruh hali haftalarca sürecektir çünkü bir boyut atlamışsındır. Dostum hakkını helal et.
Sonun nasıl bitmesini isterseniz öyle bitsin.
Senin nasıl bitti derseniz. Sevinç gözyaşları dökemedim ama çok değişik bir duyguydu çok hafiftim özgürdüm. Mutuydum (o mutluluğu tatmalı her insan) .en güzeli de sevdiğim arkdaşlar ile takılmadan devam ediyordum eğitim hayatıma.
Şu an burada nasıl anlatsam boş büte kalma duygusu, geçip yada kalma bunları yaşayarak ancak anlayabilirsin. Hayatın bir başka boyutu da bu olsa gerek.tatmayan birisi eksik kalmıştır.
Ve sonrasında karşındakine ‘’sen hiç büte kaldın mı ‘’ diye sormanın vakti gelmiştir.

umut sarıkaya tipi mutsuzluk

burnunu zevkle karıştırırken aniden kanatmak.

ramazan ayında yolda sigara içmeyen ateist

hakiki ateisttir. hadi bunu da açıkla ateist denilemeyecek türdendir.

güzel miyim diye soran kıza verilebilecek cevaplar

evet güzelsin.
(bkz: objektif olmaya gerek yok)

maç sonucu soran kız

seni seviyordur.

iyiki dinlemişim denilen şarkılar

bob dylan sara.

vizeden 0 finalden 0 bütten 0 alan tip

azmine hayranım bu haldeyken her sınava eksiksiz giren tiptir.(sınav var dediler geldik!)

vizeden 0 finalden 100 alan tip

zekalıyım ama amele olmak istiyorum demek istiyen tiptir. (bkz: (vid #67672) )

yazar nicklerinin tersten okunuşu

sorumsuzdum.
zevkliydi aslında.
sabah soğuktan üşüyen ellerimi paltonun cebinde ısıtmaya çalışırken o soğukta neşe ile kar topu oynayan minik eller.
ısındı aniden mimik kaslarımın çehremi tebessüm eder duruma getirirken, ellerim.
endorfin artırmak yada azaltmak değil niyetim.
nejat işler gibi birazda benimkisi kafam bozduğunda dizi setini yarıda bırakmak gerisini düşünmemek.

irtifa kaybetmiş taksimin göbeğine çakılan karakutusunu kaybetmiş özel uçağım aslında neden olduğu belirsiz.

mavi gözlü devdim, benlik dağlarında zagmuk a hasret.
(alakalı yazı olacak diye bir kural yok)

lazer ile kız düşürmek

kedigillerdendirler bunlar.