bugün

"aşklar hep yalan" diye devam eden sertaç ordar şarkısı.
kolayca imiş adı.
dile dolanır, kafa karıştırır.
dillere pelesenk olmuş bir serdar ortaç eseri.

--spoiler--
Kafamda deli sorular
Kolayca sevemiyorum
Kapımda binlerce kadar
Bakıp da göremiyorum
Görsem de sevemiyorum artık anla
Ben aşık olamıyorum
--spoiler--
ünlü türk düşünür ve filozofu serdar ortaçın naçizane, şahsına münasır bir söylemdir.
Aldın mı cevabını? Al sana soru işareti denilir. Kafasında soru işaretleri varmış da neymiş de. ben çözdüm senin için. hadi git şimdi.

Tanım: serdar ortaç şarkısıdır. Swh.
serdar ortaç'ın düşündüğüne kanıt.
içinden çıkabilmek için dibinde olduğun kuyuya birilerinin sağlam kurtarış materyali göndermesi gereken durumda olanların içler acısı halini anlatan cümledir.

benim lan bu... sonu gelmeyen sorularım sorunumu doğuruyor ve kuyruğunu kovalayan it gibi kendi eksenim etrafında fır dönüyorum. biri beni bu kısır döngümden çıkarsa çok sevaba girecek ya, yaradan genelde bonusu bol durumları çöz diye bana bırakıyor. ilahi allahım, sen insanı öldürürsün yeminlen. sorularıma cevap lazım, bana bi koca lazım o da ömürlük lazım, bana bol para lazım. çok sıkıldım hacı, bildiğin gibi değil bak. insan olsan anlardın ya, bilmem şimdi de anlar mısın? bi beni baaak.
-Adem yasak elmayı yediği için tüm insanlık sınava gönderilmiştir.
-Adem'in yaptığı bir hata yüzünden bizler de imtihan olmaktayız.
-Adem cennette yaratılmış ve işlediği suç yüzünden imtihana girmişken, onun soyundan gelen bizler herhangi bir yasağı çiğnemememize rağmen sınava gönderildik.

Soru: Bir babanın işlediği suçun bedeli çocuğuna ödetilebilir mi? Madem Adem, bir yasak çiğnedi(yasak elmayı yedi) de imtihana geldi, biz neden bir yasağı çiğnemememize rağmen imtihandayız? Allah neden bizi de elma yiyip yememekle imtihan etmiyor?

-Dünya sınav yeridir.
-Dünya'da daha yeni doğan bebekler, ergenliğe ulaşmamış çocuklar acı çekerek ölmektedirler.

Soru: Bu çocukların sınavı yok mu? Bu çocukların ruhu varsa ölünce onlar nereye gidecekler? Eğer onlar cennete gideceklerse, küçücük bebekler, cennetten ne zevk alacaklar? Eğer bebekler yaşı büyük şekilde gideceklerse, bu haksızlık değil midir? Neden bazı kişiler çok zorlu sınavlar sonunda cenneti kazanabilmişken bu ölen bebekler sınavsız cennete alınır? Üstelik bu bebeklerin dünyevi ölümüne Allah neden göz yummaktadır?
aklın zaman zaman istemsizce tekrar ettiği cümledir.
hikayeye göre sırasıyla;

Şeytan ve melekler yaratıldı, Adem yaratıldı. Tanrı ademe secde edilmesini istedi, şeytan boyun eğmedi ve karşı çıktı.

bu noktada;
Şeytan cennetten kovuldu ama şeytan cennetten kovulduğunda Adem henüz cennetteydi.

Adem cennetten, şeytanın kandırmasıyla ve yasak meyveyi yemesi sonucu kovulmuştur.

-soru-
Cennetten kovulan şeytan nasıl tekrar cennete girebilmiştir?

(bkz: cennetten kovulan şeytan ın bir ara geri dönmesi)
"deli sorular" ne anlama gelmektedir bilinmediği için yine bir serdar ortaç sıçmığı diyerek unutulacak şarkımsı sözüdür.
Neden ayrıldım ki ondan istanbulda 7 tane evi. olan insandan ayrılınır mı
birçok soru, sorular yağmalanmış, hepsi çelişkili.
çiğ köftecilerde neden acı biber turşusu yok?
Önümdeki fizik kitabı sağolsun. Matematik , kimya, biyolojiyi saymıyorum bile. Şakaklarim zonkluyor.
Hepimiz bu dünyada yolcuysak, seferi sayılmazmıyız?
hepimiz bu evrende seferiysek, bir seferliğine geri dönemez miyiz?
kadir gecesi günahların sıfırlanması mevzusu;
islam dinince en hayırlı gecelerden sayılan kadir gecesi günahların sıfırlandığı kabul edilir. (gereklilikler yerine getirildiğinde) şimdi benim günahlarım boyumu geçmiştir fazla sürmez sıfırlanması ama hortumcuların hak yiyenlerin sıfırlayanların günahları da sıfırlanıyorsa nasıl olacak bu işler?
insanın kendi kendisi başlı başına muhteşem bir eserdir. Misal;

Tat alma duyusu sayesinde acıyı ve tatlıyı ayırt edebiliyor. En önemlisi yediğimiz yemeklerden zevk alabiliyoruz. Ya böyle bir duyu olmasaydı?

Koku alma duyusu sayesinde en güzel kokuları koklayabiliyor ve bundan zevk alabiliyoruz. Ya böyle bir duyu olmasaydı?

Görme duyusu sayesinde dünyayı bilmem kaç megapiksellik bir kamera sayesinde görebiliyoruz. Ya göremeseydik? Ya böyle bir duyumuz olmasaydı?

Geldik en önemli olanına. Beynimiz sayesinde düşünebiliyor ve fikir yürütebiliyoruz. Beynimizin mükemmel yaratılışı sayesinde. Bir et parçası sayesinde. Ya hiç düşünemeseydik?

insanoğlunun iyiliğini ve en iyi şekilde yaşaması amaçlanarak oluşturulan bir yaratılışın tesadüfen meydana geldiğini iddia etmek aptallık değil midir?
Nedense ritmiyle okuduğum serdar ortaçın mantık sıçan şarkılarından birine ait bir söz.
Neden erkekler cinsellige cok bagli tatmin olduktan sonra bile cinsellik dusunuyor.
sayısı milyonları bulan sorular.
Adem ile havva beyazsa, bu zenciler neyin nesi?
Pizzayı yuvarlak yapıp üçgen kesip kare kutuya koyanla evleri kare ve dikdörtgen yapıp adını daire koyan kişi aynımıdır?
(bkz: dr oetker neden prof olamadı sorunsalı)
Savaştan kaçıp türkiyeye sığınan mülteciler için çadır kentler kuruldu. Şuan doğuda ve güneydoğuda savaş var evlerini terk eden insanlar için neden çadır kentler kurulmuyor? böylede şehrin boşaltılması daha kolay olmaz mı? Güvenlik çemberi oluşturup sivilleri tasfiye etmek akıllarına gelmemiş olabilir mi?
güncel Önemli Başlıklar