bugün

entry'ler (356)

yemek yeme bağımlılığı

kontrol edilemez bir şekilde yemek yeme ve aşırı kilo almayla sonuçlanan bir yeme bozukluğudur.

normal yeme alışkanlıkları olan insanlar, "azcık boğazını tutsun canım o da!" diyip; bu insanları çok rahat yargılayabilirler.

ancak kazın ayağı öyle değildir işte. sen, önündeki dondurma kasesinden 2 kaşık alıp "artık yemek istemiyorum" diyip kenara bırakabilirsin, ancak dolapta dondurma olduğunu bilen bir yemek bağımlısının tek düşündüğü "dolaptaki dondurmadır" ve onu tamamen yeyip bitirmeden başka herhangi bir şey düşünemez ya da yapamaz!

bununla mücadele etmiş ve yenmeyi başarmış biri olarak, yaşadıklarımı anlatmak istiyorum ki belki benim yaşadığım şeyleri yaşayan ve bir çıkış yolu arayan birilerine umut verebilirim.

ilk denememde önce, 20 kilo zayıfladım; sonra 30 kilo geri aldım.

Hem yemeğe âşıktım hem de nefret ediyordum. Üniversiteye başladığımda artık 100 kilonun üzerindeydim. "Âşıklarım" sayısızdı artık. Mc Donaldstan Burger Kinge, KFCden, Pizza hata, Dominnos pizza'ya, litrelerce kolaya, ice tea'ye, çikolatalara, pastalara, cipslere, kebaplara, tatlılara, çerezlere, gofretlere, hamur işlerine, kilo kilo dondurmalara, biralara... Hepsi de artık en yakın dostumdu.

Sabah uyandığımda yemek düşünüyor, akşam yatarken yemekleri hayal ediyordum. Tüm paramı aburcubura yatırmaktan harçlıksız kalıyordum. Her gün poşetler dolusu abur cubur alışverişi yaptığım için market kasiyerleri bile dehşetle benim sepetime gözlerini dikip, beni alttan alttan süzüyorlardı. Ben de o bakışlardan kaçmak için her gün farklı bir marketten alışveriş yapıyordum ve böylece tanınmıyordum artık.

Haftada 4-5 gün yemek siparişi veriyordum ya da hamburgerlerimi paket yaptırıp evde gizlice yiyordum. Çoğu zaman sırt çantamla gidiyordum bu alışverişlere. o abur cuburları tıkınırken gözüm dönüyordu. çiğnemeden yutuyordum lokmalarımı. sonrasında da büyük bir pişmanlık duyuyordum. ağladığım bile oluyordu!

Aldıklarımı kimse görsün istemiyordum. Kovalarla tavuk kızartması yiyor ya da hamburger menüleri ikişer ikişer götürüyordum. Ellerimde o yemek poşetleriyle bir an önce eve atmak için kendimi, dakikaları adımlarımı sayıyordum. Yemek yerken kapı çalsa açamıyordum. Kimseler görmesin istiyordum beni. Gizli gizli yiyordum yemeklerimi, tıpkı bir alkolik gibi!

Bunun herhangi bir bağımlılıktan farkı yoktu.

Tezgâhının altında sakladığı votka şişesinden bir yudum alıp yerine saklayan, sonra televizyonun karşısına geçen, 20 saniye sonra tekrar mutfağa gidip votkasını sakladığı yerden çıkarıp bir yudum daha içen ve yine aynı yere saklayan; sonra yine oturma odasına giden, o şişenin dibini görene kadar mutfakla oda arasında mekik dokuyan bir alkolikten farkım yoktu!

Bütün atıştırmalıklarımı dolaplara tezgâhların altına saklıyordum. Kimse evime gelmesin mutfağıma girmesin istiyordum. Habersiz kapıma gelen bir arkadaşım olursa kapı deliğinden bakıyor ve evde yokmuşum gibi yapıyordum. Çöplerimi bile geceleri atıyordum. Tek başına yaşayan bir kadının evsel atık miktarı insanları hayrete düşürebilirdi çünkü! Tek düşündüğüm, önemsediğim, aklım, fikrim, her şeyim yemek yemekteydi.

24 yaşında 113 kilo olmuştum. kendinden hefret eden, bir genç kadın! ve bir gün artık bunun son olduğunu ve hayata tutunmam gerektiğinin farkına vardım.

kendimi sevmeyi, kendime değer vermeyi öğrenmek zorundaydım ve ben de mutlu olmak istiyordum.

yemek, insan gibi nasıl yenir; kendime öğrettim.
spor nasıl yapılır öğrendim. araştırdım. okudum.
protein ve egzersiz nedir öğrendim.
günlük tükettiğim kalorileri saydım.

10 metre koşamayan, 2 km tempolu yürüyemeyen morbit obez bu kızı; 5 km'yi 30 dka'da koşabilen bir kiza cevirdim!
öğlene kadar uyuyan ben, sabah 6:30 da kalkıp; 6 km koşan bir kadın oldum!

tam 40 kilo zayıfladım ve beden kitle endeksim "MORBiT OBEZ" den, "NORMAL" sıralamasına düştü.

hala her gün, yediklerimle ve egzersizimle mücadele ediyorum.

sağda solda zayıflama mucizeleri aramaktan vaz geçin! çünkü böyle bir mucize yok!

kimse 1 gecede 10 kilo zayıflayamaz! çünkü kimse 1 gecede 10 kilo da alamaz!

sabırlı olun!

ama yarın daha geç olmadan şu an bir adım atın ve mesela dolabınızdaki kolayı dökün! markete gittiğinizde çikolata almayın!

gerçeğinizle yüzleşin!

bu bir klişe biliyorum ama, EĞER BEN YAPABiLDiYSEM; HERKES YAPABiLiR!

i hope fucking you die

ing: umarım geberirsin lanet olası!

uzun yaşamın sırrı spor değil

(bkz: sözlüğü foruma çeviren yazarlar)

sevgilinin avuç içini öpmek

elleri temizse olabilir.

amy winehouse

bu kadının gerçek potansiyeli budur. umarım çok geç olmadan eski günlerini hatırlar ve düzelmeye bakar.

http://www.youtube.com/watch?v=lqSKVv6YO8g

perşembenin gelişi çarşamdan belli belli editi: nasıl bir şom ağızlılıksa artık benimki de!

yaran uyku sayıklamaları

- babama söyleyeyim de laptopumu satmasın. *

kara gözlü bezelyeler

ing.badem gözlüler. *

türkiye de alevi başbakanın olamayacağı gerçeği

amerika'da da bir siyahi, başkan olamaz deniyordu fakat gördük ki çok da güzel oluyormuş.

(bkz: barack obama)

bol bir beyaz gömlekle yatağa kahvaltı getiren kız

(bkz: hollywood)

sözlükteki özge isimli kızların şişman olması

(bkz: diyosun)

facebook gibi sitelerde kızların paylaştığı sözler

(bkz: sosyal paylaşım sitesi)

p90x

iki ayda 17 kilo vermemi sağlamış olan fitness programı.

durmak yok yola devam editi: 4 ayda 25 kilo vermemi sağlamış olan fitness programı.

(bu program aslında 3 ay sürüyor, fakat ben P90x rutinine yeniden başladım)

sabahleyin akşam olsada eve gitsek diyen adam

(bkz: akşam olsa da yatsak)

kendini at sanan inek

(bkz: link ver de biz de bakalım)

vajinasına kuaförde ağda yaptıran kadın

(bkz: dünyadan haberiniz yok lan)

(bkz: ya nolacaaadı)

iç çamaşırını haftada bir değiştiren kız

"doğunca ebe yıkadı, ölünce de imam yıkayacak" deyip banyo da yapmıyordur bu pasaklı.

sevgili olduklarını bildiği halde yavşayan götler

(bkz: sevgilisi olduğunu bildiği halde yavşayan götler)

zamanı bükmek

(bkz: ateş büküyoruz biz)

let me kiss you

(bkz: öpüjeeeem)

yiğit bulut un habire laptop a bakması

bir de monitörden kendisini izler bu sunucu. aynı nazlı ılıcak'ın yaptığı gibi.
not: sanırım saçları bozulmuş mu diye kontrol ediyor.