bugün

entry'ler (170)

lipton ice tea

"ıce tea var mı ?" sorusunda "buzlu çay var mı?" desem de bizim türk garsonlar nedense bunu hala anlayamış olaraktan:"Hayır,hanfendi nestea var istermisiniz?" demelerine sebeb olan liptonla özleştirilen kelime grubu.

annelerin teknoloji sorunu

annemin ilk cep telefonuna alışma sürecinde yaşadığımız durumlardan bir tanesine örnek vericek olursam:
-kızım biri beni aramış baksana kim miş?
-yok anne bilmiyorum özel numara aramış
-aaa kızım açıp sorsana kim miş diye belki önemli bişi sölicektir.
-Ya annne ya özel numara of anne nasıl ariyim onu ,aa niye kızım ara işte
of anne of .

aşk

aŞk,tadını anlamadan biten kurabiyeler gibidir,ele avuca geldiğinde un gibi dağılan,paramparça olan,tarifi zor bulunan herkesin tatmak istediği lezzetir.BANA GÖRE....

sessiz film oynarken sorulan en zor film adı

(bkz: kor)

85m

mecidiyeköye ulaşımın en rahat sağlanıldığı otobüs hattı,Kuştepeye(bilgi üniversitesi) mecburen gidenlere tavsiye edilir.

sözlük yazarlarının memleketleri

(bkz: Rize)klasik sen Laz mısın? tepkisine yol açan memleketim.

sinemada seyredilen ilk film

sanırsam aslan kral ve bebek firarda özgür willy gibi filmler olması lazım.

unutmak

Barış Manço'nun çok sevdiğim bir şarkısının sözlerinde geçen" (bkz: unutmak)kolay demiştin,alışırsın demiştin.Öyleyse sen unut beni yeter ki benden isteme...Gözlerimde yaş kalbimde sızı unutamadım seniiiiiii unutamadım unutamadım ne olur anla benii" diye dewam eden süper ötesi bir parçadır.

pepecura

PEPEÇURA; doğu karadenize has bir tatlıdır.
Malzemeler: Uç kilo siyah kokulu üzüm, bir su bardağı mısır unu, tuz. Az bir miktar buğday unu katılması iyi olur.
Yapılışı:Üzümler ezilir, şırası alınır. Gerekirse üzümlerin posası az bir suda pişirilerek posada kalan öz de alnmış olur. Bir kazana koyduğumuz ve kaynar hale getirdiğimiz üzüm suyuna un, yavaş yavaş yedirilir, gerekirse şeker ilave edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Sahanlara taslara konup soguk olarak ikram edilir. Bir kaç gün hatta daha fazla bekletmek daha makbuldur. Küflenmeye başlamış olmak bekleme süresini belirler.
Pepeçura, pekmez için hazırlanan şımdan bir miktar ayrılarak da yapılabilir.

tayt modası

Taytın da moda olması her bayanın giymesini mi gerektirir ki anlamadım, bi kere yakışan giysin zayıf değilseniz,düzgün bir fiziğiniz yok ise bence denemeyin,çok itici ve kötü duruyor üstelik üstüne bide mini etek giyiyorsanız vay halinize...

yaran şarkılar

Mirkelamın son albümündeki klip parçası Asuman Pansuman adlı şarkısındaki" naptın asuman yap bi pansuman" diye kötü bir şarkı sözü.

buzlu badem

en güzel cunda da yenir buzlu buzlu badem... sıcak yaz akşamlarına cundanın esintiside eklenince vazgeçilmez olur. (bkz: Ayvalık-cunda)

vecihi

Şener Şen'in Gülen Gözler adlı filmindeki; en beğendiğim karakteridir Vecihi.Fikret ile evlenebilmek için yapmadığı şey kalmadığı,uçakla bile eve girdiği,düğünün ortasında kızın babası yaşar ustaya söylediği" istiyorum veriyormusun?Peki öyle olsun.." kan ve gül şarkısını aklımızdan silinmeyecek şekilde işlemesine sebep olmuştur.Fikretin Vecihi geliyor,Bu onun sesi demesi filmin gülmekten izleyenleri kopartan karelerinden birisidir.Vecihi gibi bir insan bulmak zodur keşke herkese nasip olsa kim bu kadar zahmete katlanırki sevdiği için,pilot olup sevdiğine evin tepesinden kırmızı gül atar.

nasılsın sorusuna alternatif cevaplar

-nasılsın?
- bunun cevabını neden bilmek istiyorsun?

beyaz ve sen

"hani sana o ilk canım deyişim varya çınlasın kulağında her bu şarkı çaldığında..."sözüyle iç çektiren bir rober hatemo şarkısıdır.Müziği ve sözlerin uyumuda ayrı bir hava katmıştır parçaya.Israrla sabaha kadar dinlenesi şarkılardan biridir.Hele bir de yanlızsanız..... (bkz: beyaz ve ben)

erkek güzeli

sezen aksunun söylediği yürekleri yakan bir şarkıdır.Erkek milleti kıymet bilmez ama bizim onlara nasıl değer verdiğimizi açıkça belli eder.süpersin sezen.

aynanin ilk icadinda verilen tepki

heyyy be analar neler doğruyor yarabim karşımdaki tıp demiş burnundan düşmüş aynı ben.

dinlenesi şarkılar

(bkz: yeni türkü-olmasa mektubun)

azeri türkçesi

uçağımız birazdan baküye düşecektir(inecektir)
kaleci-kapıcı

süheyl uygur

Suheyl Uygur'un eşi bir zamanların en büyük oryantallerindendir.Şu an kendiside tiyatrocudur.