bugün

türkiyenin birçok bölgesinde mühendislerine rastladığımız güzide ilimiz.trabzon ve artvin arasında yer alır.
recep tayyip erdoğan'ın memleketi.
yildirimbjk'nin memleketi.
başta benim memleketim olmak üzere doğu karadenizde bulunan her mevsim yağmur yağan çay sektoründe tavana vurmuş olan güzide il. kelime anlamı: ufak yer anlamına gelmektedir.
sözün en kısası ilen: mavi ve yeşil.
yaşanacak yer.
toprakların da yaşayan kesimin *kafası sadece 3 şeye çalışır;
1-fırıncılık
2-mütehaitlik
3-silah kaçakçılğı.
rizeye çaydan başka başbakan da çikayiii.*

(bkz: recep tayyip erdoğan)
(bkz: mesut yılmaz)
türkiyenin en çok yağmur alan şehridir
Doğu Karadeniz'de yeşille mavinin buluştuğu şehir. Şehrin futbol takımı da aynı renkleri taşımaktadır. Yeşilin ne kadar tonu varsa buradan daha net hiçbir yerde görülemez. Taa ki denize kadar her yer yeşildir. Çayı ile meşhurdur. Kivinin yetiştiği tek ilimizdir.
Türkiye'nin en yeşil ilidir.
Türkiye'nin en çok yağış alan ilidir.
Yaz ve kış ılık iklime sahiptir. Türkiye'nin mevsimler arası sıcaklık farkı en düşük ilidir.
Sabah ile akşam arasındaki sıcaklık farkı da en az olan ilimizdir.
Yayla turizminin, ülkemizde yeni yeni çoğalan rafting sporunun da merkezidir.
doğu karadeniz'deki türkiye'nin en güzel şehri diyebileceğimiz yer.çayıyla meşhurdur.
1 haftadan fazla kalınırsa yeşilden baygınlık geleceği için terk edilmesi gereken şehir...
metropol kardeşim.
bir mandalina çeşidi. *
53 plaka numarasına sahip il.
yaşanmış bir hikaye:
rizeli hacılardan (Molla emin) hacda araplarla muhabbete dalar her nasıl olur ise söz donup dolaşıp bizimkinin memleketine gelir.
ve anlatmaya başlar, her taraf yeşilliktir. yılın döt mevsimi yeşildir benim memleketim, her yerinde irili ufaklı ırmaklar, dereler çağlayarak akar, kuş sesini duymayacağınız, böcek hareketlerini görmeyeceğiniz, suyun şarıldayarak akışına tanık olşmayacağınız bir an yoktur felan felan... bizimki tam bu şekilde devam ederken dinleyen araplardan biri söze girer ver şerit kopar.
-molla kaçırmış, cennetten geldiğini zannediyor.
işte rize böyle bir yerdir. tabi şehirden kırlara doğru biraz gider iseniz.
memleketimde * pek sevilmesede *, benim çok sevdiğim, lazca da buluşma yeri anlamına gelen şehrimiz. sevmemek eldemi ki?
bugünkü adını nereden aldığı konusunda farklı söylentiler vardır. Bir rivayete göre , ilkçağlarda Pontus Krallığı nın yönetimine giren bölgeye Yunanca da pirinç anlamına gelen Rhisos ya da Rumca da dag etegi anlamina gelen Rhiza adı verilmiş . Bu isim , zamanla değişime uğrayarak bugünkü şeklini almış .

Bir diğer rivayet ise , Osmanlıca da kırıntı , döküntü anlamına gelen Rize kelimesinin bu kente adını verdiğine dair.

1461 yılında F.Sultan Mehmet in Trabzon u fethiyle tüm bölge Osmanlı topraklarına dahil olmuş . Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölge 1. Dünya Savaşı nda Çarlık Rusyası nın işgaline uğramış ; fakat bölgenin coğrafi koşulları Ruslar ın burayı terk etmesine yol açmış.

Bölge , dağlık yapısından dolayı çok fazla tarihi zenginliğe sahip değil. Tarihi eserler arasında sayılabilcek olanlar Zilkale, Kale-i Bâlâ (Yukarı Kale) ile Şenyuva ve Köprüköy Köprüleri' dir.
recep tayyip erdoğan'ın yıllar önce olduğu gibi yine her gittiğinde sert konuşmalara sataşmalara polemiklere imza attığı memleketi.
yoğun ve güzel çay üretiminin yanında kivi yetiştiriciliği ile de ünlü, yeşil ve mavinin birleştiği şirin şehirdir.
ilçeleri;

ikizdere
kalkandere
iyidere
derepazarı
rize merkez
güneysu
çayeli
hemşin
pazar
çamlıhemşin
ardeşen
fındıklı

ilçelerinin kapladığı alanı görmek isterseniz:

http://www.rize.gov.tr/ILCELER/ilceindex.htm
Baba tarafından memeleketim olan yer. Bu bölge insanından "normal" adam çıkmaz derler, inanabilirim. insanı bir tuhaftır, sıcakkanlıdır, agresiftir, vereceği tepkileri kestirilemez. Daha küçücük bir veletken bölgeye yaptığım "ziyaret" sırasında o çük kadar aklımda onca yeşilliğe tecavüz eden dağın başınaki 3-4 katlı apartmanlardır. Bunu yapabilecek insan da ancak aynı zamanda hemşerilerim olan ünlü laz müteahitlerdir. Doğa hala o yıllardaki gibi kalabilmişse türkiyenin en yaşanılası bölgesidir, serin serin, yeşil yeşil, ooohhh...
ülkemin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.**
(bkz: şevki yılmaz)
türkiye'nin en güzel illerinden bir tanesi.bir taraf ucsuz bucaksız deniz bir taraf alabildiğine yeşillik.her insanın hayatta bir kez görmesi gereken il.
il sözlüğü olarak açılmış olan tek sözlüğe sahip ildir kendisi. rizesozluk