bugün

entry'ler (143)

etnik müzik radyo

Müzik denilen renk hengâmesinin içinde boyanmadığı renk kalmayan :kâh sizi irana oradan ispanya'ya nefes almadan Filistin'e ışınlayan ; vatansız ,topraksız , bayraksız bir zeminde kulaklarınıza ziyafet çeken internet radyosu .facebook tan takip oluna tez zamanda.

münacaat

"Çeşme var , kurnası murdar ".çeşme insanlığın akışı, su Allah ,kurna bedenimiz gibi fikirleri zihnime zerk eden ;Kur'an ı sular seller gibi okumuş anlamış dizeler.

uludağ sözlük yazarlarının fiziksel özellikleri

belden aşağısı at,yukarısı insan .

ayrılık

kış günü, sobalı bir evin sabahında, sıcacık yorgan altından, buz gibi bir güne uyanmak gibidir ayrılık.

ergenlerin sarfettiği gereksiz cümleler

hayat çok sıkıjı yeaa.

fyodor mihailovic dostoyevski

''insan mutluluktan aldığı zevki acıdan da alamaz mı '' demiş.doğru söze ne hacet dedirten.

power mix

gomplayerımda vazgeçemediğim mix im listemin olmazsa olmazlarından ,müslüm babanın arkasından müzeyyen senarın önünde gelen şaheser.

deeply disturbed

güzel kafalarımın, yareni.

sinema tarihinin unutulmaz nesneleri

zengin kızın babasının, çiçekli genelde kırmızı tonlardaki (bkz: ropdöşambr

ekşi sözlük ile uludağ sözlük arasındaki farklar

ekşi sözlükte böyle bir başlık görmek mümkün değildir mesela.

yağmur yağarken yapılabilecekler

arap kızına arkadan yanaşmak.

fethullah gülen

şimdi bu adam,hepimizin bildiği üzere islamiyeti yayıyor dünyaya.bir misyon edinmiş kendine.dünyanın en uzak ülkelerine bile okullar açıyor.zengin işadamlarını,doktorları,mühendisleri kafalıyor.ve işin enteresan tarafı bunların hepsini amerikadan yönetiyor.organize ediyor.bu bizim bildiğimiz amerika ise yani ırağı vuran afganistanı yerle yeksan eden.askerleri camileri bombalayan.kadınlara tecavüz eden.ırakta müslüman erkekleri anadan üryan soyan.halkı kendi içinde tamamen bunlara tezat yaşayan amerika.yani müslümalıkla alakası olmayan amerika.neden fethullah güleni amerikada saklasın.her hakkı versin.paşalar gibi yaşatsın.bunlarda hakikaten tuhaf bişeyler var tabi anlayana.

halk otobüsünde ayakta kitap okuyan insan

(bkz: bibliyoman)

seni sectim tayyipmon

+seni seçtim tayyipmon.
-abi ikindiyi kılıp geliyorum.

bulmak icin aramak gerekir

(bkz: aramaya inanmak)

the mystic s dream

bir loreena mckennitt şahanesi.hayata benzeyen bir şarkı gibi gelmiştir hep bana.ilk dakikaları sessiz sakin başlayan bir parça.birşeylere benzetilemiyor şarkı başlarda.müzik aletlerin fazla olması.birbirine tezat aletler felan.gürültülü bir şarkı aslına bakılırsa.sonra loreenanın sesi bastırıyor müzik aletlerini ve birden patlıyor şarkı.dinlenmesi tavsiye edilenlerden.bulunduğunuz ortamdan alıyor sizi.çok uzaklara bırakıyor.ne yazık ki bu mekandan ayrılık sadece 6 dakika 29 saniye sürüyor.

iq seviyesi yükseldikçe tanrı inancının azalması

(bkz: götün kalkması)

gune soylenerek baslamak

çokokremle başlar.çokokreemmmm.

nazım hikmet şişirilmiş bir sanatçıdır

nazım hikmet balon şairdir...bu başlık daha önce itü sözlükte de açılmıştı bi aralar.orda millete yutturan bir yazar arkadaş,aklı sıra bir kaç savıyla güzel yazmıştı.iyi eleştirmişti. nazım hikmeti.kendince tabi.nazım hikmet balon bir şairdir.

ilk önce nazım hikmet ne tür şiir yazar.neden insanlar hala nazım nazım diyorlar. nazım hikmet nedir ne değildir. bunları ölçüp biçmek.dünya onun hakkında neler söylemiştir.tepkileri nedir bunları okumak gerekir.evet kimdir nazım hikmet.nazım hikmetin şiirleri boğaziçi edebiyat bölümünde ders kitabı olarak okutuluyordu.boğaziçi; çoğumuz bildiği üzere türkiyenin en iyi üç,beş üniversitesinden birisi.hatta bazılarına göre en iyisi.gerek bölümlere öğrenci alırken belirledikleri taban puanları olsun,gerek bulunduğu şehir olsun.bünyesinde barındırdığı kıymetli hocaları olsun.bunlar boğaziçi üniversitesini sayılı üniversiteler arasına sokmaya yeterli kriterler.peki .arrak kafalı yazar arkadaşım.koskoca boğaziçi üniversitesi.mezun ettiği öğrenciler havada kapılan.mezun olmadan iş bulan öğrencileri yetiştiren boğaziçi üniversitesi neden nazımın şiir kitabını ders kitabı olarak okutur.hadi bunu geçtik.dünyada hemen hemen bütün edebiyat otoriteleri tarafından kabul gören. üstad diyerek bahsedilen pablo neruda.nobel edebiyat ödüllü pablo neruda nazıma kardeşim diye hitap etsin.ne yaparız biz sensiz nazım desin.sayfalarca makale yazsın nazım hikmet hakkında.türkiyenin en iyi piyanisti fazıl say nazım hikmet için onlarca konser versin.hadi bunlarıda geçtik.şu zamanda neden liseli çocuklar ya da koskoca adamlar.sevdiklerine nazım şiirleri okur.neden hala biz onun şiirlerini okurken boğazımıza takılır kalır.neden onu en sevmeyen insanlar bile gomünistti ama iyi şairdi derler bunları hiç düşündün mü yazar arkadaşım.gelelim nazım şiirlerine.

ana düşünce özlem.nazımın dizeleri

bir vapur gecer bogaza dogru
nazim usulcacik oksar vapuru,yanar elleri....

hangi kelimeler hangi sihirli sözcükler bu kadar yaşamış,bu kadar içten ve samimi anlatabilirdi özlemi.

ana düşünce özgürlük.hemde en babası özgürlüğün.

bugün pazar
bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar
ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak
bu kadar mavi,
bu kadar geniş olduğuna şaşırarak kımıldamadan durdum.
sonra saygıyla toprağa oturdum.
dayadım sırtımı duvara.
bu anda ne düşmek dalgalara,
bu anda ne kavga ne hürriyet ne karım,
toprak,güneş ve ben...
bahtiyarım ..

ana düşünce imkansız aşk.

şimdi anlıyor ki mavi gözlü dev,
dev gibi sevgilere mezar bile olamaz:
bahçesinde ebruli
hanımeli
açan ev..

hangi diziler bu kadar anlatabilir aşkın imkansızını.

bu kadar değil tabi ki nazım şiirleri.okumak gerekir tabi nazım hikmeti.anlarım şiir sevmezsin.anlarım komünistleri sevmezsin.ama bu sana nazımı karalama hakkı vermez.sevme ama ona oturduğun yerden yok balon şair.yazdığı şiirleri liselilerde yazar deme hakkını kimse veremez.sen o zikim aklınla 100 sene düşünsen değil nazım hikmet gibi şiir yazmak onun şiirlerini bile anlayamazsın.

derdini anlatabilecek kadar ingilizce bilmek

aynı arkadaş.barda oturacak kadar almanca.naber koduğum diyecek kadar bulgarca.tevratın önsözünü okuyacak kadar ibranice.saati soracak kadar ispanyolca. (bkz: eskiden buralar dutluktu) diyecek kadar portekizce de bilmektedir efenim.