entry'ler (83)

ne ülen bu

kemal kırar'ın 'kelimelerdeyim', 'anekdotlar/fıkralar', 'biyografler', 'üçlemeler' bölümlerinden oluşan; 'merhaba'dan başlayarak kelime ve deyimlerin etimolojik incelemelerini anlaşılır bir biçimde anlattığı kitabı.

4 saatlik uykunun bir insana yettiği gerçeği

bildiğim kadarıyla uyku aşağı yukarı bir buçukar saatten oluşan sikluslardan müteşekkildir ve yetişkin bir insana üç siklus uyku yeterlidir. bu da dört değil, dört buçuk saat yapar ki gerçekten yeterlidir dinlenme için. ancak alışmak biraz zaman alabilir.

yaklaşık on yıl sonra gelen büyük edit:
bu entry ile az önce tesadüfen karşılaştım, hemen düzelteyim dedim. efendim araştırmalar gösteriyor ki insanların büyük çoğunluğu için her gece, sessiz, tam karanlık ve 17-20C° aralığınaki bir odada, mümkünse deliksiz, yedi buçuk saat kadar uyumanız bedensel ve zihinsel sağlığınız için mühim. sekiz saati aşmayan bir uykuyu zaman kaybı olarak değil, bir yeniden yapılandırma ve öğrendiklerinizi zihninizde yerli yerine koyma süreci olarak görmeniz faydanızadır.

hüsnü şenlendirici

bunu da o üflemiştir: http://www.youtube.com/watch?v=cifmgiba1ri

türk edebiyatı nda kadın yazarlar

(bkz: semâ kaygusuz)

simge

(bkz: simge sağın)

yeni çıktı

simge sağın'ın ilk albümünün ismi.

simge sağın

'yeni çıktı' isimli albümü yeni çıktı!

masai barefoot technology

(bkz: mbt ayakkabilari)

perküsyonist

vurmalı sazlar çalan müzisyen.
(bkz: perküsyonist şakir)

perküsyonist şakir

15 aralık'ı 16'ya bağlayan gece nublu'da dinlediğim müzisyen. ilhan erşâhin ve bora uzer'e eşlik etti, sololar yaptı.
http://www.youtube.com/user/perkusyonistsakir#p/u

şafak sezer mehmet ali erbil peker açıkalın triosu

olmaz olsunlar.

mercan dede

"kendin olarak tekâmül et" demiş. demiş de insânın zâten kendisi olmadan tekâmül etmesi nâmümkünken bu sözün bir anlamının olduğunu düşünmek biraz garip geliyor.
neyin hakkını veremediği kendisi tarafından da onaylı olan prodüktör.
bu demek değildir ki 'ortaya çıkardığı müzik kötüdür'. bilakis iyi müzisyenleri bir araya getirme özelliği vardır.

tahkim

(bkz: tahkîmat)
(bkz: müstahkem)

mülhit

1. dinsiz, îmansız. 2. doğru yoldan çıkmış.
"onlara bâtınîler deniyor, zındıklıkla, mülhitlikle suçlanıyorlardı."
(amin maalouf - samarcande [semerkant] 38. baskı sayfa: 110)

ben amazonum

ilk programın son dakikalarında sezer yılmaz sürpriziyle bize güzel bir kânun sesi duyurmuştur bu program. hem programın hem de kânun sesinin devâmını bekliyoruz.

onlara e-posta gönderin: benamazonum@skyturk.tv

sirius tan gelen kurbağa

(bkz: half asleep in frog pajamas)

half asleep in frog pajamas

tom robbins'in ikinci tekil şahıs kullanarak yazdığı tek romanı. diğer romanları gibi, çok güzeldir...
türkiye'deki baskısının ismi: sirius'tan gelen kurbağa'dır.

ykm

güneş gözlüklerinde %50 indirim ve altı (world karta sekiz) taksit yaparak yeniden gözlük kullanabilmemi sağlamış mağazadır artık benim için. daha önce bir ya da iki kez alış veriş yapmışlığım vardır en fazla...
diğer ürünlerin fiyatları nasıldır bilemem tabii.

ray ban

kendime ait ikinci, birlikte gidip aldığım arkadaşlarla berâber incelediğim, kısa süreli de olsa kullandığım on ikinci modelinden sonra tavsiyem dark carbon cam, green polarize özellikli, organik cam kullanılmış olan bir modelini tercih etmenizdir.

polarize için tıklayınız.

douglas adams

ihsan oktay anar ve tom Robbins'i de kattığım "harika üsluplu yazarlar" sınıfındadır benim için bu zat.