bugün

asıl adı 'arkın ılıcalı' dır. evlendikten sonra eşinin soyadını kullanarak 'arkın allen' olarak anılan dj, neyzen, ebru hocasıdır. Mercan Dede adı ise Puslu Kıtalar Atlası'ndaki bir karakterden esinlenerek kullanmaya başladığı isimdir.
son albümü nefes ile kalitesini yenileyen ünlü dj.
eskiden yaşlı bir dede hayal ederdim resmini görünce inanamadım tabi..
anasır'ı erbaa dörtlemesinin üçünücü albümü olan nefes'in kapağında kendi akciğer röntgenini kullanan artık yavaş yavaş dede olmaya başlayan enteresan insan.
http://www.mercandede.com
1966 doğumlu olduğunu öğrendiğimde inanamadığım, olduğundan genç gösteren müzisyendir.
(bkz: ab i nafi)
gecen sene antalya daki aly diskonun açılışına gelen bende dahil herkesi hayal kırıklığına uğratan dj imsi insan.
tasavvuf inancını benimsemiş dj..
böylece neyle gerçekte çok hoş işler çıkartmakta..
Sufi müziğin Dünyadaki en iyi temsilcisi.
azam ali muazzaması ile babylon'da bir hafta arayla iki enfes konser vermiş sıradışı sanatçı... hakkında olumsuz önyargıları olan kişilere canlı performansı özellikle tavsiye olunur...
ceza yla ab-ı nafi parçasını yapmış dj.
Son albümü Nefes(Breath) albümü BBC World Music WMCE'nin 2006 en iyi 150 albüm sıralamasında 2. sırada!!

Bir dükkanın vitrininde gördüğü neyin ölçüsünü alarak inşaat borusundan ney yapan.istanbul Kubbealtı'da ney dinlerken yağmurun şiddetlenmesi sonucu içeri girmek zorunda olup orda ney derslerine başlayan.Kanada'ya resim sergisi açmaya gidip orda bir barda çalışırken dj olmuş Füzyon canavarı*.

Bursalıdır.Yılın yarısını Kanada ve yurtdışı turnelerinde diğer yarısını istanbul ve yurtiçi turnelerinde geçirir.
Albümleri bir konsept çerçevesindedir.Misal: Nefes albümünde tüm şarkılar çeşitli dillerde nefes kelimesinin anlamlarıyla isimlendirilmiştir.

Hininga
Dem
Ginhawa
Samana
Huo
Zefir
Napas
Engewal
Breath
Huxi
Halitus
Souffle
Atman
Behin
Moya Alitu

Albüm kapağında akciğerinin filmi vardır.Kaburga yerinde bir ney vardır.Ayrıca albüm kapağı bir ayna görevi de yapar.Her albümde dinleyicinin kendisinin de olduğunu söyler.

Her albümünde farklı insanlarla çalışarak farklı seslere ve insanlara ulaşmayı amaçlar.Nefes albümündeki atman parçasında Pir Sultan Abdal'ın bir eserini yorumlamıştır.Bu onun ilk vokal denemesidir.

Mercan Dede,Arkın Allen,blueman,palmmaker ve 5 taneside bilinmeyen 9 adı var.Bu konu hakkında CNNTURK'de yayınlanan, Nedin Hazar'ın çektiği belgeselin, Uludağ Üniversitesindeki kısmında arkadaşlarının ona Multiple personality disorder dediklerini söyler.

iki omzundan aşağı inen zümrüdüanka kuşu dövmesi vardır.
saçları biraz insana benzese çok daha fazla sevebileceğim insandır. mutlaka dinlenmelidir.
tasavvuf müziğini eLektronik müzik iLe harmanLayan aşmış müzik adamı.. ayrıca sahne gösteriLeri efsanedir.. modern dans ve sema gösterisi iLe müziğini görseL bir şöLene dönüştürür.. müziğin yanı sıra ebru sanatı iLe de yakından iLgiLenmektedir..
12 mart bursa konseri artık kesinlesmiş sanatcı.Yardım dayanısma temellerine dayalı muzik binasının mimarı olacaktır bu konserde.Aynı zamanda nefesten parcalarını goksel baktagir esliginde calacaktır.
yurtdışında dj arkin allen olarak da bilinir. asıl adı arkın ılıcalı dır. bu şahıs tasavvufi melodileri birçok enstruman *aracılığıyla enfes biçimde sunar. ebru sanatına fazlaca meyl etmiştir, hocalık bile yapmaktadır. hoş bir tarza sahiptir*.

(bkz: fusion monster)
(bkz: sufi dreams)
"HiÇ BEKLEMEDiĞiNiZ YER, zaman ve mekanda kendisini sırlarla dolu büyülü bir dünyanın içerisinden ansızın gösterip kaçan aşk. meğerse iki nefes arasındaki hayata anlamını veren sadece aşk imiş.sanırım anlamını bulma çabası..."

diyen ve kemiklerinize işleyen bir travm'aşk halinde duygularınıza tercüman olan nev-i şahsına münhasır kişilik.
su albümünde şarkıları tanıtan ayrı bir kitapçık vardır bu abiminin ve orada şöyle bir söz vardır; "köprünün altından çok sular akmış ve ben hala suya doyamamış bir balık inadı ile hayatın akışına ters kendi kıbleme düz yüzmek istiyorum" diye ve bu sözü okur okumaz hayatı yaşamama dair bana sağlam bir fikir veren üstad.
neye degil ruha ufleyen insan.
enteresan.
http://www.myspace.com/mercandede
arkın ılıcalı gerçek adıdır..
aşık olma yolunda hızla ilerlemektedir. zamanı gelince mevlevi gibi yaşamak istiyormus. *
kanada'da concordia universite'sinde sanat hocaligi yapmistir.montreal'de duzenli olarak gelip gider, yasini hic gostermiyor kendisi.
ney üstadi.özellikle ab-ı verd ab-ı zen müzikleri ile gönlüme taht kurmuştur. arkın allen asıl adıdır. dj olarak tanındığı adıda budur. albümleri;
-su 2004
-nar 2002
-nefes
-seyahatname 2001
-sufi traveler 2004
-sufi dreams 1996
-journeys of a dervish 1999

yerli yabancı pek çok albümde müzikleriyle yer almıştır. sufi müziğini, ruhuna dokunmadan bugüne taşiyan değerli bir ney üstadidir sanatçıdır.