"yere düşen dualar" adlı, son yılların en sağlam kitabının yazarı. 1972 samsun doğumlu. henüz 35 yaşında olduğunu öğrenince şok olmuştum. o ne güzel anlatım, ne sağlam dildir. sözcükler kendi istekleriyle yerlerini bulmuş sanki. öyküleri insanı kitabın içine çekiyor, haşat edip dışarı atıyor. yemeden içmeden okudum yere düşen dualar ı. özellille öykü severlerin okumadan ölmemesi gereken kitapları var. başka bir sıradışılığı var bu kadının evet "değişik". ama perihan mağden, latife tekin gibi yapış yapış bir sıradışılık değil bu. hala çözemedim ama kendisinin kaleme aldığı her şeyi okuyabilirim (gazete parçasına yazdığı telefon numarası, adres vb dahil)

http://www.semakaygusuz.com/
hakkında ekşi sözlük'te 30 adet entry girilmesine rağmen sözlüğümüzde ilgisiz bırakılmış yazardır.
bu şekilde bir çok yazara ilgisizlik var sözlüğümüzde.
işte bu yüzden ulu-sözlük taklit bir sözlük olmaktan öteye gidemeyecektir.
bizler de yazarcık adayı olarak kalacağız buralarda.
Yere düşen dualar, esir sözler kuyusu, doyma noktası ve sandık lekesi isimli kitaplara imzasını atmış ve sandık lekesi isimli kitabı ile 2000 senesinde cevdet kudret edebiyat ödülü kazanmış yazardır.
özellikle, 'doyma noktası' adlı öyküler toplamındaki öyküleriyle en müşkülpesent edebiyat bağımlılarını bile şaşırtıp sevindiren, 'yere düşen dualar' adlı kalınca romanında, hasan ali toptaş'ın izinden giderek, imgelemini tamamen serbest bırakan, klasik kurgu anlayışı ve akıcılık, sürükleyicilik gibi gerçek bir edebiyatçının asla yüz vermemesi gereken eğilimlerden uzak kalabilmiş genç ve başarılı yazarımız.
şu ana kadar dört öykü kitabı, iki de roman yayınladı. son romanı yüzünde bir yer'i, aldığı bir bursla yurtdışında bir yazar evine kapanarak bitirmiştir. genç neslin en dikkat çekici kadın yazarlarının başında gelir. kitapları yurtdışında da yayınlanmıştır. 1995 yılında yaşar nabi nayır gençlik ödülünü kazanarak edebiyat dünyasına adım atmış olan yazar 1972 doğumludur. kitapları sırasıyla;

Ortadan Yarısından
Sandık Lekesi
Doyma Noktası
Esir Sözler Kuyusu
Yere Düşen Dualar
Yüzünde Bir Yer
yere düşen dualar adlı ilk romanında dil açısından coşmuş yazar.
ama ben kurguyu biraz toy buldum, hadsizlik olmasın tabi.
büyük ihtimalle son romanlarında bu sorunu da aşmıştır, sağlam adımlarla ilerliyordur.
http://kitap.radikal.com..../cekil-kucuk-insan-397607
Geçen gun facebooktan attigim mesaja cevap yazarak beni mutlu etmis super yazardir kendisi. En buyuk hayalimse birgun basbasa oturup sohbet edebilmektir. Ayrica mesajinda ne kadar mutevazi oldugunu da gostermistir.
Konuşması çok tatlı bir kadın. söyleşisini yakalarsanız kaçırmayın.
"Şu benlik dediğin muamma ne el hüneriyle yapılan nesnelerde tamamlanıyor ne de zihinsel yaratılarda. Eksik daima eksik. Ve daima çok yakın. Handiyse burnunun dibinde."

Yüzünde Bir yer adlı kitabında böyle yazmış.
bir kadınla tanıştım geçenlerde, zeynep idi ismi.
kültürlü, bilgili hatta bence bilge bir kadındı, duruşundan belliydi,
biraz muhabbet ettikten sonra asıl dikkat ettiğim noktaların onda da olduğunu gözlemledim; o da benim gibi garibandı ve yoldaşımdı.

hareketlerinde hiçbir abartı, samimiyetsizlik, yapaylık yoktu,
o kadar içten ama yılış yılış değildi ki,
onu tanımanızı isterdim.

sadece bir ya da iki saat muhabbet etmiştik,
kadın sorunu, kendi hayatımıza dair problemler vs.

bir iş meselesi olduğunu ve olursa adana'ya gideceğini söylemişti,
dün aynı yerde tekrar gördüm onu, vedalaştık,
bana "bu kitabı bugün almıştım sende kalsın istiyorum." dedi,
"sema kaygusuz-esir sözler kuyusu".

severek okuyorum. gözlerim de doluyor,
zeynep ablayı ilk görüşümde daha ciğerime sokasım gelmişti,
gidişi de duygusal anlamda yıprattı biraz beni: yaşanmamışlıklardan konuşulmamışlıklardan ötürü.

hoşçakal zeynep abla.
merhaba sema kaygusuz.
afrin çıkarmasını hayır diyen 170 kişi arasında yer alan yazar. yani cihangir solcusu.
'yere düşen dualar' iyi bir roman ve 'barbarın kahkahası' romanı da öyle, itinayla okunur.
Sema kaygusuz samsunludur. Gazi iletişim mezunudur. barbarın kahkahası kitabı tavsiye edilir.