bugün

entry'ler (909)

kürtçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

türklere göre kürtce "hebele hübele",
almanlara göre türkce "üsürü müsürü üüüü" (bkz: kaya yanar),
türklere göre almanca "her havzun dibaynin".

tamam "her havzun dibaynin" dalga gecmek icin söylenmiyor. ancak bir alman türkce ile ürürü mürüsürüz falan gibisinden dalga gecince benim sinirime dokunuyor. ayni sekilde kürtce ile hebele hübele seklinde dalga gecenler de sinirime dokunuyor. eminim bü tür kisilerin yaslari 20 den kücüktür ve ayni zamanda bilincsiz ve cahillerdir. türkiyenin bugün basinda terör belasi varsa bunun suclularindan biri de kürtceyi ve kürt insanini baski altina almaya calisan gerikafali kesimdir.

hemen saldiri moduna gecmeyin genc ergenler. ben burada milliyetcilik falan yapmiyorum. sadece bazi evrensel gercekleri dile getiriyorum. unutmayin ki baski altina alinan her toplum bir sekilde hakkini arayacaktir. bu sadece kürtler icin gecerli degil ayni zamanda türkler icin de gecerlidir. o yüzden simdi klavye milliyetciligini birakin ya da milliyetciligi yapacaksaniz adam gibi yapin. kürtceyle dalga gecerek bu vatani kurtaramazsiniz. bir gözünüzü acin da türkiye nin nereye gittigine bir bakin. onu da yapamiyorsaniz bari susun da adam sansinlar.

fethullah gülen

dini kullanarak türkiyenin bir yarisini ötekilestirmeyi basarmis, su günlerde soyadinin hakkini sonuna kadar veren efendidir. evet cogu kisinin efendisi durumundadir.

isleri bu aralar cok tikirinda. Onceden sessiz ve derinden gidiyordu. simdi ona da gerek duymuyor. ama arada bir kendini hatirlatmaktan da geri kalmiyor. basbakan cikip cagri yapiyor. ne olur geri dön, geri döööeööön *. hoca efendi de bir bakiyoruz bir video ile dön cagrisini reddediyor. Yani recep yapma. elini etegini öptügün adamin niyetini bilmiyormus gibi dön cagrisi yapiyorsun. sen de biliyorsun ki sende bu cagriyi tek basina yapabilecek kudret yok. danisikli dögüsün daniskasini yapiyorsunuz. video ve icerigine hic girmiyorum. arka planda aglayanlara takildim biraz. nasil bir topluluk hayati yasiyorsunuz orada anlamis degilim.

aslinda hoca efendinin kendini hatirlatmasina da gerek yoktu. daha gecen hafta pazar aksami bircok kisinin aklina düstü. ha tabi herkes de farkli farkli duygular tezahür etmis olabilir. sahsen ben, cemaat eliyle bir insanin nasil iftira atilarak suclu duruma düsürüldügünü, o sahnenin sadece bir film sahnesi olmadigini bildigim icin, benim icimde hoca efendi ile ilgili cok derin hissiyatlar olustu. acaba bu arka planda aglayan kitle ve ellerine firsat gecse arka planda hickira hickira aglayacak olan türkiye deki kitle bu sahneleri izlediginde aklindan neler gecti? saniyorum ki bu kitle dahi olaylarin bu eksende gelistigini cok iyi biliyor. ama buna ragmen bu insanlari destekleme ikiyüzlülügünü göstermeye devam ediyorlar. evet ben de sizin edebiyatinizi kullanarak soruyorum: davaniz ugruna yediginiz kul haklarinin hesabini nasil vereceginizi hic düsündünüz mü? evet cok edebi bi soru oldu, eminim bu soruyu okurken bile güldünüz. ne kulu, na hakki...

evrim devrim evolution revolution

mantik- logic
manti - logi mantigi cercevesinde incelenmesi gereken benzesmedir.

notlarının hepsi aa olan insan

cekemeyeni cok olan insandir. *
okul birinciligine oynamak,
hocalarla iyi gecinmek,
her derse gelmek,
okula hic gec kalmamak,
verilen ödevi yapmak,

bu saydiklarimi yapan kisi salaksa, yapmayanlar nedir?

24 ocak 2012 beşiktaş gaziantepspor maçı

bu kadar cirkeflik yapan takima * atilacak en güzel gol 90+6 da, ofsayttan atilacak goldür.
simdi dagilabilirsiniz.

24 ocak 2012 beşiktaş gaziantepspor maçı

gecen hafta antalya karsisinda hakemin antalya ya yaptigi haksizligi, bu hafta antepli futbolcular besiktas a yapti. malesef antalya gecen hafta hakkini alamadi ama besiktas bugün hakkini aldi. hem de söke söke.

maci izlerken anteplilerin yaptiklarindan sonra, macda olsam o topa egemen gibi vurur, sonra da carvalhal kadar sevinirdim. haa lakin ki öyle degildir.
(bkz: gole fazla sevinip kafayi siyirmak)

inek sütünün inekler için olması

"inekler ne icer" sorusuna yillar boyunca "süt icer" cevabini vermis neslin hakli cikmasina sebebiyet vermistir.

rauf denktaş ın sesini tanımayan yarışmacı

sistemin isteyerek ve istemeyerek esiri olmuslarin cahillikle sucladigi yarismacidir. *
yok neymis de sesinden rauf denktas i taniyamamismis da vah vah mis da, yuhmus. ben kayittan kendi sesimi taniyamiyorum o nasil olacak? "tüüh kendini bilmez ahlaksiz" mi olacak?

ortada da ayar mayar yoktur ayrica, sadece yarismacinin o anin heyecaniyla kendini savunamamasi vardir.
yok kahramanlarimizi tanimiyormusuz, yok atalarimiz da falan da bilmem de. sen kenan isik atanin hangi emaneti icin topluma örnek oldun da cikip bir de artislik yapiyorsun?

edit: yumusatildi *

27 kasım 2011 trabzonspor beşiktaş maçı

burak yilmaz in istediklerini sahaya cok iyi yansittigi mac olmustur. ancak malesef yansittiklari futbolla ilgili degildi. olaylari cigrindan cikarmayi cok iyi biliyor: cezaalaninda kendi eline carpan topa bir insan penalti diye itiraz eder mi? evet, insan etmez.

fenerlilerin inönü stadını basması

(bkz: 300 fenerbahceli)
Türkiye kupasi'ni gören son fenerlilerdir. acilen soylari tükenmeden koruma altina alinmalidirlar.

akp nin kerhaneleri kaldırmadığı gerçeği

kerhaneleri kaldirsinlar da millet akp yi mi ...?

pkk benzeri vatansever örgüt kurulması

kürt faşizmi vs türk faşizmi

chp olsaydı hiç zam yapmazdı diyen mal

bir de ust modeli bulunan maldir. Bu ust model, sirf akp nin yaptigi zamlari hakli cikarmak icin, " bana chp zam yapmazdi dedirttiremezsiniz" diyen maldir. olayin chp ile ilgisi falan yok, dupeduz halki esek yerine koymakla ilgisi var. adamlar bizimle dalga geciyor; "simdi zam demeyelim de guncelleme diyelim".

Su an erdogan su basligi okusa, ne soyleyecegini soylim: "bunlarin alisi kuvvetli, durmak yok pompaya devam".

gecenlerde nerede okudugumu hatirlamadigim bir fikrayi paylasmak isterim:

bir ulkenin padisahi vergileri arttirmaya karar vermis ve birazcik da halkin tepkisini merak ederek vergiye zam yapmis. daha sonra vergi toplayanlara halkin tepkisini sormus, aldigi cevap "hic karsi cikan olmadi padisahim". madem oyle demis bi zam daha yapalim. ikinci zamdan sonra durumu sormus yine padisah Ve aldigi cevap yine ayni: "tepki yok". padisah bunun uzerine vergiyi alirken iyi de bi sopa atin buyurmus. ve daha sonra merakla sormus yine durumu, cevap yine ayni. sasirmis padisah. "madem oyle, yaniniza bi zenci alin, sopadan sonra bi guzel becersin milleti". fakat milletde yine tepki yok. padisah en sonunda dayanamamis, toplatmis halkini meydana ve sormus " vergiye zam yaptim tepki yok, yine yaptim yine yok, bi de ustune sopa attirdim yine yok, en sonunda bi de ustune becerildiniz, hic mi itiraz eden yok bu duruma?" en sonunda halktan biri one cikar ve "var padisahim. zenci arkadas isini yaparken arkasinda kuyruk oluyor, bi zenci daha olsaydi daha rahat olurdu"

evet saka gibi ama hala ikinci zenciyi soranlar var aramizda.

bakanın cumartesi çalışılsın önerisi

kapitalizmin en acimasiz uygulayicilarindan olan AKP hükümetinin, emekciler üzerinde uyguladigi sindirme politikalarindan bir tanesi. kapitalizm köseye sikistiginda ilk yaptigi sey kriz ortamindan yararlanarak, emekcileri baski altina almaktir. tabii bu etkiye karsi bir tepki elbette ki olacaktir ancak önce belirli nesnel sartlarin olusmasi gerekiyor. görünen o ki o sartlarin olusmasi icin akp nin birkac adim daha atmasi gerekiyor.

mesai saatlerinde değişiklik talebi

sadece saatlerle sinirli kalmayan degisikliktir. cumartesi gününü de mesai günü olarak planlayan bir hükümet var. sömürün agalar sömürün, iliklere kadar sömürün...

sözlük yazarlarının itirafları

kücükken milli bayramlarda tv kanallarinda cikan atam izindeyiz yazisini görünce; bugün tatil, izinliyiz olarak yorumluyordum. evet bana da sacma geliyordu.

hefeweizen

(bkz: franziskaner)

kızartma yaparken tavanın tutuşması

yapilacak en büyük hatalardan biri atesi su ile söndürmeye calismaktir. eger ki alev baska yerlere sicramamissa, yapilabilecek en mantikli hareket bir bez parcasiyla tavanin üzerini kapatip, hava ile olan iliskisini kesmektir. eger ki alev baska yerlere sicramissa, kacin. *

tanrının yokluğuna dair kanıtlar

tanrinin varligi veya yoklugu insanlar cok farkinda olmasalar da asil olarak iki temel felsefi düsünce altinda sekillenir.
idealizm ve materyalizm.

bu birbirine zit iki felsefeden biri tanrinin varligina digeri ise yokluguna isaret eder. simdi burada "tanri yoktur, hani nerde" diyenler ile "mal misiniz tabii ki de vardir" diyenler bu iki felsefi akimi biraz incelerlerse, söylediklerini temellendirme ya da söylediklerini geri alma sansina sahip olabilirler.

tabii bu bahsettigim degerlendirmeyi yapabilme yetisine sahip olmak icin inananlarin da inanmayanlarin da konuya önyargisiz yaklasmalari gerekir.

22 eylül 2011 bursaspor beşiktaş maçı

cok entryler sildiren, cok entryler editleten mac olmustur.