bugün

entry'ler (12)

the walking dead

5. sezon 8. bölümü çok iyi başlayıp, sonu da çok iyi biten dizi. tam 'artık sıkıyor ya, nolacağını hep biliyorsun' diye düşünürken aksiyonlu ve sürprizli bir bölüm oldu... tabii bu bölümle birlikte 2.5 aylık tatile girdiler, yeni bölüm şubatta.

--spoiler--

bölümün başında rick babanın adama son gaz çarpıp belini kırması bölümün güzel olacağının habercisiydi adeta... adamı daha sonrası için ben zombilere bırakır, acı çektire çektire öldürür diye düşünüyordum ama o kadar vahşileşmemiş demek daha, sıkı verdi kafaya bitane. beth'in ölmesi sürpriz oldu benim için gerçekten... ben makası direkt boynuna falan saplar dawn'ı gider ayak öldürür diye düşünürken salak omzuna sapladı. dawn da istemeden de olsa refleksle attı headshotu... darly reyiz durur mu yapıştırdı cevabı tabii. son kısımda 1. sezonda rick'i bulup, sahip çıkan adamın akıbetini de görmüş olduk... merak ediyordum ben de noldu ne etti diye. galiba o da yeni bölümlerde aralarına katılacak.

--spoiler--

the long dark

steam'in black friday dolasıyıla yaptığı %50'lik indirimle 15.50 tl'ye aldığım oyun. gerçekçi bir hayatta kalma oyunu oluyor kendisi. ne zombiler, ne devasa canavarlar ne de sayko katiller yok. soğuk hava ve acımasız doğa kanunlarıyla baş başayız. bir yandan soğuktan donmamaya çalışırken, bir yandan da yemek&su gibi ihtiyaçlarımı karşılamamız gerekiyor... tabii bizden bir parça ısırık almak isteyen kurtlardan paçayı sıyırabilirseniz. şimdilik senaryo modu ve multiplayer'ı yok oyunun çünkü daha gelişim sürecinde. sadece sandbox tarzı oynayabiliyorsunuz. aslında şuanki hali bile güzel denebilir. ben çok umutluyum kendisinden. ileri ki zamanlarda senaryo moduyla birlikte daha güzel olacağı kesin. büyük ihtimalle co-op desteği de gelecektir.

hugh dancy

çoğu kişi gibi hannibal dizisinde fark ettiğim yetenekli arkadaş. hakikaten de sanki oynamıyor, will graham karakteri resmen kendisi. yakışıklı mı değil mi tam çözemedim ama adamın sakallarını resmen kıskanıyorum... bu kadar düzgün mü çıkar lan bir sakal? bu kadar mı yakışır?

hannibal

benim için breaking bad'in ardından gelen en iyi dizidir kendisi. dexter, house, the walking dead vs. tüm popüler dizileri izledim... ama bu dizinin içinde geçen resmen akan diyaloglar ve sanatsal çekim yöntemleri hiçbirinde yok. dexter en sevdiğim dizilerden biri olmasına rağmen son sezonunda batırdığı için, koltuğunu hannibal'a kaptırdı bana göre.

3. sezonu başlasa da izlesek diyorum artık.

dayz standalone

Çok büyük bir potansiyel barındıran ama hala istenilen seviyeye gelememiş, üzülerek belirtmek gerekirse, şuan için overrated bir oyun. 250 saate yakın oyun geçmişimin 150 saati yol koşarak geçmiştir desem herhalde abartmış olmayabilirim. o kadar zaman geçti, hala zombilerin duvardan-kapıdan geçmesine çözüm getirelemedi. hala gelen güncellemelerde kıyafetler, silahlar falan oluyor. kardeşim ilkten oynanışı düzelt de ondan sonra ekle diğerlerini. hepsinin yanında, oyunu şuan oynamasam da hayatıma yeni 5 arkadaş edindirmiş oyundur. kendileriyle hala başka başka oyunlar oynuyoruz. bir de bu oyun içindeki çatışmalarda yaşadığım heyecanı, başka hiçbir oyunda yaşamış da değilim. tabii o da ilk zamanlardaydı... daha sonra çatışmaktan başka bir şey olmadığı için artık ortam orospusu olduk. gayet sakin kiralık katiller gibiydik.

hitman absolution

Belki Hitman'in en iyi oyunu olmayabilir, hatta (tam olarak katılmasadam da) Hitman'in özünden kaydığı, geniş alanlar yerine daha çizgisel ilerlendiği düşünülse de; Oyun gayet iyi. Çizgisel ilerlemesinin sebebi de bariz açıkçası... Oyunun girişinde de yazdığı gibi ''Kişisel Kontrat'' yani yaptığımız süikastler para için değil, tamamen biz ve Diana'yla alakalı. O yüzden daha çok özgürlük yerine hikayeye odaklı bir oyun olmuş. Gerçi yine özgürsünüz... Yapacağınız süikastleri planlamak yine size bağlı. ister psikopatça girip önünüze geleni vurun, ister gizli bir şekilde sadece hedefinizi telinizle veya görevdeki özel ölüm şekliyle öldürün.

Bir kaç eksi yönünden bahsetmek gerekirse:

-Oyunun bazı bölümlerini sırf zor olsun diye saçma bir şekilde yapmışlar. (Zorda oynayarak bitirdim) Benim bile önümü göremediğim sisin arasından, beni tanıyıp 'napıyon kardaş' tarzı konuşanlar mı dersin, indirdiğimiz adamın tamamen yüzünü kapatan kar maskesi veya S. W. A. T. kaskı tarzı bir şeyi varken onları kullanmayıp sadece üst başı giymesi mi dersin yoksa yüzünü tamamen kapatan kar maskesi gibi bir şey + siyah gözlük taktığın halde (16. görevde yapılabiliyor bu) senden şüphelenenler mi dersin... Hayır yani indirip yerine geçtiğim adamla görünüş açısından hiçbir fark yok, nasıl hala '' kimsin sen?! '' yapabiliyor bana?

-Yapay zeka da maalesef arka arkaya aynı şeyleri yiyor. Adamın arkasına şişe, bardak, beyzbol sopası at 'ha? was dat .s' yapsın sen de geç. Onu geçtim bunlar iki kişiyken biri gidiyor, tabii biz de gelen avımızı avlıyoruz ama bunun arkadaşı hiç oralı değil... Hiç düşünmüyor nerde kaldı bu adam falan diye... Sanki daha önce hiç tanışmamışlar gibi yoluna devam ediyor.

-Ara geçiş sahnelerinde fps düşüşü oluyor ayrıca... Ve bildiğin neredeyse 0'a kadar inecek, belkide indiği seviyede.

don t starve

Şunu da yapayım, şundan da katayım derken zamanın nasıl geçip gittiğini anlayamadığınız oyunlardan biri. Sevimli grafikleri, zengin içeriği ve tabikide sandbox/survival olması sebebiyle de baya uzun ömürlü bir oyun. Verdiğiniz paranın hakkını sonuna kadar çıkarıyor yani. En basitinden gerçek hayatınızda olumsuz bir gün mü geçirdiniz? Girin 5 dakika domuzlarla vakit geçirin, onların yaptığı mimiklerle, yarım konuşmalarıyla 'akıl sağlığınızı' tavana yükseltin!

-HOME! HOME!
-SCARY.
-WHERE IS SUN?
-KILL TREE!
-I PUNCH TREE!

Tabii bir de o kadar oynadıktan sonra hiç olmayacak, saçma sapan bir nedenden ölmek evlat acısı gibi koymuyor değil. Bunu 'Bumerangı tutamadığı için ölen' biri olarak söylüyorum.

istanbul

Türkiye'nin değil dünyanın en güzel şehirlerinden biridir ancak göt kadarcık bir kara parçasıdır ve içinde 15 milyon kisi yaşamaktadır. Bu 15 milyonun en az 10 milyonunun dedeleri hatta babaları bile istanbul doğumlu değildir. ipini koparan buraya geliyor amk. Boku çıktı iyice... suriyeliler geldi bir de şimdi. Yakında 20 milyon da olur.

özer aydoğan

Favori karikatüristim. Neredeyse her çizimi güldürüyor... zekice muhabbetleri var. kare kafaları bile yeter gülmeye yetee.

fifa 15

Hala fifa 13'ün en iyi fifa oyunu olduğunu düşünsem de, fifa 14'ten sonra sahra çölünde, senin onu içmeni bekleyen bir şişe su gibi. Niye bozdular güzelim fifa 13 oynanışını anlamış değilim... ver grafikleri ve transfer güncellemelerini, bırak oynanışı. Oyuncular geç reaksiyon gösteriyor, kafa topuna çıkıp gol atabilmek imkansıza yakın. Yine de bunlara rağmen 29-2-2 durumunda 5.ligdeyim şuan için. 2 maç sonra 4 tabii... fifa 13'te dünya sıralamasında ilk 50 içindeyim. Bunda hedef ilk 100.

counter strike global offensive

Eski counter serilerine çok yabancı olan beni bile acayip bir şekilde bağımlısı yapan oyun. Bu oyundan önce dust 2 haritasında oynamamıştım bile. Steam'de şuan 600 saate yakın oynamışlığım var ve master guardian 2 seviyesindeyim. Oyuna ilk başladığımda silver elite olmuştu rütbem... Ama bunun sebebinin, oyunun içine sıçan tipler olduğuna çok emindim. Tamam belki mg serilerinde falan olamazdım başlar başlamaz ama nova 2 falan başlardım herhalde biraz adam akıllı adamlar gelse. Son 1-2 haftadır da tam mge olacakken, 1 galibiyete daha ihtiyacım varken, sanki oyun kasıtlı olarak yapıyor ve yanıma verdiği adamlar mg görünümlü silverlar oluyor. 3 defa bu şekilde oldu, tam mge'e 1 kala hop 4 mağlubiyet falan derken mge'ye çıkma hayallerini bırakıp, mg1'e düşmemeye oynuyoruz. Takım fena olmasa bu sefer de karşıya WH'likli veya kendini tatmin etmeye çalışan superame-global elite smurf'ü falan geliyor gene elimize alıyoruz... var bir şanssızlık çözemedim gitti.

football manager 2015

2014 faciasından sonra bu yıl almayı düşünmediğim oyun. Tabii bu, oyunu oynamayacağım anlamına gelmiyor.