bugün

penguen'in yumurtalar kısmından çıkmış, mürekkep balığı isimli köşesiyle derginin yeni çizerleri arasında yer almış becerikli insan.
koca kafalı karikatürleri çizen yetenekli karikatürist.
shakespear ayakkabıcıda ayakkabı deniyor, "olmak ya da olmamak" der
yerde ayakkabıları toprlamakta olan çocuk "abi olmadıysa bi büyüğünü vereyim" *
penguen okuma sebebim olacak kadar beğendiğim karikatürst.
özellikle özercik köşesiyle gülmekten yarmaktadır.
bu şekilde giderse yakında adından çok söz ettirecektir.
(bkz: mürekkep balığı)*
çok genç olduğunu tahmin ettiğim yaşının handikaplarını neşeli zekasıyla diskalifiye ederek ustalarına taş çıkartan, banal tespitlere sığınmadan zekanın kıvrak dansının neler yapabileceğini bize asla fazla iddialı olmayan çizgileri ve her daim dışarıya yönelik tespitlerden çok kendi iç dünyasından çıkardığı kıvılcımların gıdıklamasıyla bizi en hazırlıksız anımızda yakalayarak güldüren, kendisini zamanla çok daha fazla geliştireceğini umut sarıkaya ettiğim büyük sinema yıldızı, fotoğraf sanatçısı, şarkı yazarı, frontman, anchorman, o bir ...o bir... özercik !
son 3-4 haftada hem kendisini anlattığı bölümde, hem de ayrı köşesinde; derginin en iyisi olan şahıs.
bambaşka bir tarzı olmasına rağmen kendisini karikatür alemine kabul ettiren genç yetenek. şimdiden yetenek avcıları peşindedir. gelecek yıllarda kendisini italya ya da ingiltere karikatür liglerinde bir dergide görebiliriz.
google'a girip, kendisi için yazılan güzel şeyleri görüp gururlanan insan. *
bahçelievler'de oturduğunu tahmin ediyorum. arada bir gittiğim yer. bazen onu görürüm diye düşünüyorum; ama adam öyle bir kafama sokmuş ki karakterlerini, kendini anlattığı bölümdeki gibi kendisinden bir tane göreceğimi sanıyorum.
bu haftaki karikatürleriyle yarmış çizer.

işte birkaç örnek:

kundaktaki bebek: petrol olmuş 120 dolar. merkez bankası faiz arttırmiycak da napıcak baba?

baba: baba dedi!

kare 2:

arkadaş: iddiayı kaybettin arşimed. donu atıp koşacan cadde boyu.

arşimed: anladık olum! yalnız millete ne diycez?

arkadaş: bulursun sen sudan bi bahane!
bu haftaki * özercik bölümünde lost'u çizmiştir. lost'u izlemiyor olmama rağmen, bu haftaki köşesini kahkahalar atarak en az on kere okudum. o ne güzel çizim, o ne güzel espri, o ne komik tiplemeler kardeşim.
bu haftaki mürekkep balığı köşesiyle yarmış olan çizer. hele bir ev ve küçük kız betimlemesi var ki mükemmel.
bu haftaki penguen'de yerini alamamış kişi. hastaymış yavrucak! geçmiş olsun diyoruz...
bu haftaki karikatürleriyle yarmış geçirmiş yazar.

1)

-kazıklı voyvoda-

+ halk sizden şikayetçi efendim.

- ne yapsam batıyo.

2)

+ ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.

- anası skerim senin haa!

(tarih kitabına bakarak)

- yazmamışlar!
tarihe tanıklık eden insan - fransız ihtilali-

- zehra gel kavga var dışarda.

diyerek izah etmiş geleceğin üstadıdır.
penguen dergisinin serkan yılmaz'la birlikte bizlere sunduğu komik çizer.
özercik bölümü bir iyi bir kötü olsa da, mürekkep balığı bölümü gerçekten çok iyidir. güzel espriler buluyor.
ayrıca tarihe tanıklık eden adamın üzerine biraz daha giderek iyice kalıcı bir tip yaratabilir.
Sürekli düşüşte olan Penguen yazarı. Baştaki performansının bir nefeslik olduğu şüphesini uyandırmıştır. Önceleri her karesi güldürürken artık ya bir espri bulabilmiş oluyor ya da hiç. Böyle giderse jübile yapması an meselesi.
bu hafta yine yarmış kırmış geçirmiş çizer.
+skicem ama ha halk bana kazıklı voyvoda diye lakap takmış.
- sen onlara aldırma evimin direği
+lann!..
- ödip kompleks her erkek çocuğun yaşadığı bir deneyimdir.. duymamanız garip.
+ mal gibi yaşamışım mına koyim.
son hafta, çizimleri ve esprileri zirve yapmışken, askere gideceğini öğrendiğimiz çizer. çok yeni olmasına rağmen, kısa süreli ayrılığı penguen'e zarar verecek.
meraklı kalabalık: lan sanatçı topluma yabancılaşmışsın diye duyduk hayri abiden mi çekindin yoksa?
sanatçı: ya ne alakası var .
hayri abi: çekinme yiğenim .

bu ve bunun gibi bir çok kaliteli esprinin sahibi çizer. yokluğunda penguen; servet'siz galatasaray defansına benzedi.
Penguenin artık ilk sayfasında oLan çizerdir.
özercik diye artık böLümü oLmayan çizerdir.
ÖzLüyoruz.
ah ah.
son hafta çizdiği karikatürde neil armstrong'un ünlü sözünü hiç yaklaşmadığımız bir açıdan ele alarak koparmıştır.
sevgilisi neil'e hediye almış, sana küçük bir şey aldım diyor. arkada ise insanlık toplanmış.
-yok yok büyüktür o, insanız ya biz, bize göre büyüktür.
-olum amma alınganmışsınız ha.
-görmemişiz ya biz.
bu hafta beni koparmış olandır.

(2 tane erkek müşteri masada otuuyordur.Başında sarık gibi birşey olan garson gelmiştir yanlarına arkasında da bir garson elinde tepsiyle beklemektedir.)
Müşteri:(içses)Tiipini sktimin garsonuna bak!
Garson:Düşüncelerinizi okuyabiliyorum siparişi içinizden söyleyebilirsiniz!..
Müşteri(Gene içses):Yarrağı yedik!
Garson 2. garson'a:
-Yiyip gelmişler su ver beylere!
esprilerinden ziyade çizgilerinden de fırlamalık akan, yaran cinsten karikatürist...

kadın : çelişkilerle dolusun ismet !
adam : siktir lan kalbimin gonca gülü !