beklentiler yüzünden içine s.çılan zaman dilimidir.
"şimdiki zamana rağbet etmeyişimizin nedeni "-yor"ucu olması olabilir mi?" engin türkgeldi
alm. gegenwart
geçmişle gelecek arasında bağ kuran ve çoğu insan için olmayan zaman dilimi. nede olsa insanlar genellikle ya geçmişi özleyerek ya da geleceği düşleyerek yaşarlar. şimdiki zamansa... şimdiki zaman mı? o da ne?
geçmiş olması kaçınılmaz olan, an itibariyle de geçmiş olan zamandır.
..."yor"
futbol spikerlerinin sıkça kullanmayı sevdiği zamandır. aslında geçmiş zaman yerine şimdiki zaman kullanmak caizdir, ama futbol maçlarında anlık olayların tasvirinde kullanılınca biraz garip durur:
-hagi vuruyooor? (sanki yavaşlatılmış çekim, son hecenin sesi giderek yükseltilerek soru havası verilir, acaba gol olacak mı? hagi bile bağdaş kurmuş bu sorunun cevabını bekliyor.)
-top kornere gidiyor... (top toplamış pılını pırtını gidiyor, döndürebilene aşkolsun!)
-ve top direkten dönüyooor! (ulen zaten dönmeseydi niye top diyelim?)
-ve beşiktaş 3-2 öne geçiyor. (daha geçmedi ama geçme süreci devam ediyor.)
göze batmayan kullanımı da yok değildir:
-deivid sol taraftan boşa kaçıyor, onu görürse tehlike!
-maldini görev alanına dönüyor.
-hasan şaş hakeme itiraz ediyor. vb.
geçmiş ile şimdiki zaman arasında bir yer.
yoktu uzun zamandır ortalıklarımda
ne iyi etti de geri geldi
ne iyi etti de hoşbulmaya çalıştı
uğraştı didindi savaştı başardı
ne iyi etti de kaldı.

şimdi,
şimdiki zaman
zamanı.

carpe di'em ben ona.
meyyalim, vallahi vertigodan,
kelime oyununa.
ne varsa içinde barındıran,kıymeti bilinesi zaman dilimi.
ingilizcesi ''present continuous tense'' olan zamandır.***
Fiillere -yor eki getirilir .
ingilizce'de “present continuous tense” (şimdiki zaman) cümlelerinde işler, iş yapılırken söylenir
Nefes aldığımız zamandır.
gelecekten geçmiş çıkarsa şimdiki zaman kalır. *
daha çok geniş zaman gibi kullanılan kiptir. ve bazı yazarların yazmakta zorlandığı bir kiptir. -yor eki geliyor arkadaşlar, yo değil. yo yo.

+hangi okulda okuyorsun? (hangi okulda okursun?)
-sisili üniversitesi'nde okuyorum. (... okurum)

görüldüğü gibi kullanılmaktadır. bu yüzden, dilimizi anlamaya çalışan bir amerikalı'nın beyni hata verebiliyor.
belmin söylemez 'in ilk uzun metraj filmi. 2012 yapımı.

geçmişte iyisiyle kötüsüyle bir yığın örneği çıkmış bir türk filminin benzeri değil bu çalışma. son derece özgün ve hayli bağımsız. avrupa sinemasına yakın bağımsız atmosfer hayli ilgimi çekti. bunu öncelikle belirteyim. seviyorum bu tarzı.

--spoiler--
üç kişinin birbirinin hayatına müdahil olması filmin omurgası. karakterler birbirlerine kıyısından köşesinden bağlı bir tavır sergiliyorlar ki kendi hayatlarına dair çizdikleri hedefte yalnızlık sendromu içinde umudunu yitirmiyorlar. mina için amerika olmazsa olmaz, fazi için bi herif öyle. tayfun aileden devralmış işi ve idare ederek sürdürme çabasında. şu ele alınıp durulan modern yaşam içindeki yalnızlık argümanı fazlaca üzerinde durulsa da sıkmıyor. mina'nın her fal bakışında kendi yaşamından izler söz konusu. ve değişik hayat kareleri akıp gidiyor. özellikle zirve bir sahne mevcut. bütün fincanların kahvelerin dökülüp durduğu. şehir içinde yanıp sönen ışıklarda olduğu gibi farklı hayatlar kendi sistematiği içinde yaşanıp gidiyor. bu yorumun doğruluğu ve güzelliğinin yanında şehirle şu yalnızlık sendromunun daha iyi örtüşebileceğine birkaç film de tanık olmuştum. sanki daha iyi yapılabilirdi. bir şeyler eksik burda. gene de bir ilk film için son derece tatmin olduğum bir çalışma.
--spoiler--

uçurtmayı vurmasınlar ve kader 'den tanıdığım ozan bilen 'in gene şenay aydın 'ın performansları iyi. sanem öge ise son derece başarılı. ayrı bir yorumu hak ediyor.

10 üzerinden 7,5! (aslında 7 olabilir real anlamda. orjinalliği/ bağımsız duruşu ve gayet öznel kişisel beğeni algım icabı yarım puan ekstra verilmiştir.)
dipnot: bağımsız sinemayla haşır neşir bünyelerin ilgisini çeker diye düşünmekteyim. bizden türev, arjantin semalarından medianeras, hatta cinselliğe fazlaca yer verip ayrışsa da tom tykwer ' ın üç 'ünü -beğenmişler- üzerinde ziyadesiyle durmalı.
aşırı boş zamana sahipken izlenebilecek bir film. doğal ve sıkıcıydı. tam bir sonbahar hissi. konusuz gibi.
-Yor eki.
an iitbarı ile düzenli baktığım tek program.

o saatler spor ve kahvaltı saatim olduğu için indirip daha sonra seyredebiliyorum, yada durumu göre dinliyorum.

25 Ara 2016 tarihli yayını paylaşalım.

kadro süper. Gürkan Hacır'ın konukları; Erol Mütercimler, Barış Doster ve Orhan Karaveli
üçü de birbirinden değerli adamlar.

özellikle Barış Doster'in sağlam analizleri önemli. Orhan Karaveli başlıbaşına büyük bir adam.

ilgilenenlere şiddetle tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=8GULhShlhAM