bugün

sözüm ona limitmiş gibi sunulan ve salakları aldatmanın yolu olan sözde limit ışık hızını, şu an bu yazıyı okuyan herkesin yapabileceği çok, çok ama çok basit bir yöntemle aşmaktır. yöntem, internetteki serverlara ping atma ve serverla aramızdaki mesafe/süre denklemini kullanarak ping hızını, bir başka ifadeyle data hızını hesaplamaya dayalıdır.

hiç bir şey ışık hızını aşamaz, o halde datanın iletim hızı da ışık hızını aşamaz. şimdi. size bunu önce bir serverin kendi süresi üzerinden göstereyim.

şimdi arkadaşlar windos işareti var şu sol altta ona basın. ona basınca komut satırı gelecek. oraya şunu yazın:

ping google.com -t

gelen sonucun ekran görüntüsünü alıp buraya aktarın. hep beraber bakalım ışık hızını aştınız mı, yoksa aşamadınız mı.

bakın ben şimdi bunu yapıyorum:

görsel

bende sonuç ekranı şu oldu:

görsel

şimdi şunu gördük ki google.com serverina pingimiz 18 ms. imiş.

orada ip adresi de verilmiş. hemen bakalım nerde bu server diye. şimdi şu adres bize bu ip adresinin konumunu verecek:

https://www.iplocation.net/

şimdi oraya, yukarıdaki ekran görüntüsünde yazan ip adresini giriyorum. neydi: 216.58.212.46

girince ilk önce sizin ip adresinizi ve konumunuzu gösterecek. benimki şu şekilde:

görsel

ip ve konum bilgilerimi sildim arkadaşlar. siz zaten bu sayfayı aktarmayın, gerek yok.

şimdi ping attığımız ip adresini ilgili yere yazalım. neydi: 216.58.212.46 yani google sunucusu.

sonuç ekranı şu:

görsel

ekrandaki reklam alanı olan toskana vadisi'nin konumuzla alakası yoktur. *

neresi çıktı arkadaşlar: kalifornia /united states. şimdi bu yerin bize mesafesini bulmamız lazım. hemen distance.to sitesine giriyoruz, en kolayı bu.

bunun da ekran görüntüsünü almıyim boşuna. aradaki mesafe: 10.789 kilometre.

şimdi demek ki biz, google serverina ping atarkene, 10.789 kilometre mesafeden, 18 milisaniye süresinde pingimiz hedefe ulaştı. bakalım hızımız ne olmuş. şimdi önce mili saniyenin saniyenin binde biri olduğunu hatırlatmamız lazım. bu yüzden sonucu kilometre/saniye bulmak için binle çarpacağız.

data hızımız = 10.789 kilometre x 1.000 / 18 ms = 599388 kms/saniye

ışık hızı neydi? 300.000 kms/sn.

bizim, ışık hızıyla yarışmak gibi bir derdi olmayan, bilgisayarın içinden, sonra kabloların arasından filan, engebeli arazilerden geçen ve hiç bir iddiası olmayan datamzın hızı ne? 699388, yani yaklaşık ışık hızının 2 katı.

eğer bu deneyi siz de yaptıysanız, tebrikler ışık hızının 2 katına ulaştınız. ama einstein öyle demiyor diye üzülecek değiliz.
Bunu okuyacagima isik hizinda giderim daha iyi amk.
Özürlü galiba kendi haline bırakalım.

(bkz: nasıl fizik cahili oldum)
(bkz: bilimi katlederken ben)
Peki zeki müren de bizi görecek mi ?
iyi denemeydi tepkisini hak eden deneydir.

peki data evrendeki maddeler gibi kütle, atom ve atomaltı parçacıklar türünden tanımlanıyor mu kardeş?
(bkz: bu çocuk okur)

vay babayn kemiği.

şu anda sigaramı yaktım ve pencereden uzaklara doğru bakıyorum.
minareden at beni, in aşağı tut beni.
deneyde 2 kat olduğu söylenen hız, gerçekte 4 kattır, ancak tartışma olmaması için bu bilgi aktarılmamıştır. ping süresi sizin gönderdiğiniz datanın geri dönüş süresidir. hedefe ne zaman ulaştığını bilemeyeceğinize göre, gelen bilgi hem gidiş, hem de dönüş sürelerinin toplamıdır. dolayısıyla mesafe 2 katına çıkmıştır. bunun manası hızın 2 değil, 4 kat olduğudur. ancak yeni bir tartışma olmasın diye buna değinilmedi.

bu konuda daha önce yaptığım ve haftalar süren çalışmada, data'nın havada ışık hızının 6 katı hızda gidebildiği gösterilmiştir.
Oyle kalifornia falan dedigine bakmayin pezevengin, google'un dunya'nin pek cok yerinde serveri vardir. Turkiye'de bile.
Sonuc olarak c asilamaz, asilmasi teklif bile edilemez. Evet.
http://www.trwebb.net/google-sunuculari-nerede.html
https://encrypted-tbn3.gs...XvQi_7uKjAVqbphFyLKTSLnnA
kalifornia diyorsa kalifornia'dır. kalifornia dünya internetinin merkezidir. yakındaki iletişimler hariç internet dataları ilk önce kalifornia'ya gider. bu yüzden mesela londra'daki bir server'a ping atarsanız bunun ulaşma süresi, kalifornia'daki bir serverdan daha yüksek olabilir.

zaten arnold reis kalifornia valisidir hatırlatalım. arnold reis ne diyordu: "einsteina, darwine ve newtona güvenme". bir de astala vista baby demişti ama bunun konumuzla bir ilgisi yok.

http://www.youtube.com/watch?v=Q73gUUr8Zlw
görsel

Duygulandım bilgi entry si görünce.
acilin, network muhendisiyim.

network dunyasinda cdn diye bir yapi var. bu nedir? avrupadaki bir adamla, amerikadaki bir adam hurriyet.com.tr'ye girmek isterse avrupa'daki istanbul'a gelsin; amerika'daki arizona'daki bir baska sunucudaki icerige yonlendirilsindir. tamamen cografik olarak seni en yakina gonderiyor yani. dolayisiyla sen de aslinda google icin amerikaya degil; muhtemelen dublin'e falan gidiyorsun.

google gibi cdn kullanan bir siteye degil de cdn kullanmayan bir siteye ping atarsaniz bunu gorursunuz. ayrica ip adresleri cok kolay yer degistirilebilir. bu ip su ulkede gibi seylerin dogrulugu yok gibi bir sey.

bilgi olsun diye;

(bkz: content delivery network)
(bkz: ripe)
Tekniğin iyi ama geliştirmen lazım.

Şu an fiber optik kablolar ışık hızına yakın veri transferi sağlar. Ama ışık hızını geçemez.

https://www.extremetech.c...speed-and-latency-records
arkadaşlar bu konuya inanan ve ikna olanlar varsa lütfen ismini şuradaki yazarlar birliğine katılmak amacıyla kaydediniz. sizinle beraber daha güçlüyüz, daha motiveyiz. sizlerin birlikteliği bizi daha güçlü, daha bilimsel, daha kalıcı çalışmalar için motive edecektir.

(bkz: düz dünyaya inanan yazarlar)

yaz kanka diyeni ekliyorum.
görünen IP adresi kaliforniya olsada senin attığın ping varsa en yakın servera gider. aldığın sonuç da buna bağlıdır, yanıltmasın.
Einstein'in rölativite teoreminin ilk haline göre şöyle bir soru ortaya çıkmıştır.

Atıyorum, saatte 200 km ile giden gir trende, trenin gittiği istikamete doğru bir el feneri yakarsan, bağıl hızdan etkilenen ışık molekküllerinin ışık hızını geçeceği düşünüldü.

Tabi ki de bu yanlış bir düşünceydi,

Daha sonra einstein, fiziksel olarak ışık hızını geçmenin mümkün olmayacağını, ışık hızına dayanan partikülün, ondan sonra artık zamanı genişleteceğini ortaya atmıştır.

Atomik saat deneyi ile de bu desteklenmiştir.

(bkz: atomik saat deneyi)

Okuyacağınızı bilsem uzun uzun anlatmayı çok isterdim dediğim başlık.
Araştırmak lazım.
Evladim gercekten cok aptalsin.
Network adina bildigin tek sey, ping atmak bravo sana.

Ama soyle basit bir ornek vereyim sana.

Mesela ben bursa'dan google'a ping atacagim.
Bu attigim ping direk olarak google sunucularina gitmez. Bir cok dns serverina ugrar, aktarmali olarak google'a gider.

Simdi sana kucuk bir tuyo vereyim, google'a ping atma, google'a attigin pingin nereleren gecip google'a gittigini ogren, cahil kalma.

Ayni cmd ekranina tracert google.com yaz.

Traceroute unu gor.

Yani kisaca senin o gordugun 1ms, sadece sana en yakin olan ve google.com sitesinin dns kaydini bunyesinde barindiran dns serverdan baska bir sey degil.

Ekran görüntüsünden, google'a gitmek için kaç adet yere uğradığını ve toplam ms'i hesaplayabilirsin.

görsel
Maddeye ne oldu süper cahil?
bilgisayarı bilmeyenin kullanmasına izin vermeseler keşke.
Işığa fotona, madde diyonuz da, dataya sanal diyorsunuz ya tebrik ediyorum sizi.
O Kablolar üzerinden giden pozitif negatif elektrik yükleri iyonları mı nedir onlar atomdan sayılmıyor mu.
ışık hızını ışık hızıyla yenen insan. Adanalı galiba ?
Cdn i anlatmaya geldim neyse ki anlatılmış gidiyorum.
Üzerine uzun uzun tartışılmasına, cevabının ciddi verilmesine pek sevindiğim deneydir. Sözlükte ne cevherler varmış da görmemişiz. Tüm "sözlük boka sardı" ve türevi başlıklara sözlüğün cevabı budur. Helal valla arkadaşlar. Ben pek sevindim bu yazılanlara.
Aramızda hala adblock kullanmayan canlıların olduğunu gösteren başlık.