bugün

konuyu anlamamış olabilirim ama iq testlerine girdiğim zaman 163 çıkıyor. belki konu anlatılırken aklım başka yerdeydi, olamaz mı yani.
10 yillik network'cuyum, boylesine bir aptallik gormedim ben.

cdn sadece su konuyu arastir ve bilgi sahibi ol.

Amk iki tane cmd komutu ogrenmis, burada pingi sorguluyor.

Bilal'e anlatir gibi anlattim, halen anlamamis gerizekali.
gençler üzülerek söylüyorum ama hesap hatası yapmış arkadaş hız 59.938 km/s.
gereksizdir.

böyle boş işlerle uğraşacağınıza namaz filan kılın, oranızı buranızı açacacağınıza kuran okuma yarışmasına filan katılın.

ne vatam haimisiniz fetocumusunjz neziniz.
çökmüş gibi bir hali yok bence. tam aksine güçleniyor.
bu baslik dun acilmadi miydi hatta cokertilmedi miydi teori?
tracertle ping arasındaki farkı bilmeyen aptalları tanımamıza neden olan deneydir. tracert olmaz. çünkü tracert'ta yol üzerindeki bilgisayarların kimliğini de araştırıyorsun. orada da şöyle bir durum oluyor, her uğranan server için aslında önce kalifornia'ya uğruyorsun, sonra o servera gidiyorsun.

mesela bak, murat ayan arkadaşımızın örneğine bakalım:

görsel

şimdi burada var ya. ya bi dinle le bi dinle.

bak şimdi burada, gönderdiğin veri ilk 4 yere direk uğruyor, çünkü daha internete çıkamadın. 4 numaradan sonra seabon.net denen yere geldin ya, hah işte artık internete çıktın. bak internete çıkana kadar tüm bağlantıların 18 ms'nin altında, çünkü direk bağlanıyorsun. ama internete çıktığın anda, yani seaborn ara serverina bağlandığın andan itibaren artık her bağlantında, (görünmeyen) bir google ana sunucusu bağlantısı eklidir. yani 4 numaradan sonra hepsinden 18+18=36 ms düşmen lazım.

karışık bir konu ama sizin bilmeniz gereken, tracert komutuyla birlikte bağlandığınız ara sunucular aslında gerçek sunucular olmayıp, bu komutun işe yaramıyor oluşudur. keşke işe yarasaydı, memnun olurduk ama olmuyor işte.
sonuclar dogrudur veya yanlistir bilemiyorum. aslinda dogru veya yanlis olmasi onemli degil o kadar. ama emek harcanip uzerinde uğraşìlmasini ve medeni cesaretle burada paylasilmasini, boyle bir başlık acim bile guzel buluyorum.
sacma sapan meme göt muhabbetinden bin kat iyidir.
Aramızda hala adblock kullanmayan canlıların olduğunu gösteren başlık.
Üzerine uzun uzun tartışılmasına, cevabının ciddi verilmesine pek sevindiğim deneydir. Sözlükte ne cevherler varmış da görmemişiz. Tüm "sözlük boka sardı" ve türevi başlıklara sözlüğün cevabı budur. Helal valla arkadaşlar. Ben pek sevindim bu yazılanlara.
Cdn i anlatmaya geldim neyse ki anlatılmış gidiyorum.
ışık hızını ışık hızıyla yenen insan. Adanalı galiba ?
Işığa fotona, madde diyonuz da, dataya sanal diyorsunuz ya tebrik ediyorum sizi.
O Kablolar üzerinden giden pozitif negatif elektrik yükleri iyonları mı nedir onlar atomdan sayılmıyor mu.
bilgisayarı bilmeyenin kullanmasına izin vermeseler keşke.
Maddeye ne oldu süper cahil?
Evladim gercekten cok aptalsin.
Network adina bildigin tek sey, ping atmak bravo sana.

Ama soyle basit bir ornek vereyim sana.

Mesela ben bursa'dan google'a ping atacagim.
Bu attigim ping direk olarak google sunucularina gitmez. Bir cok dns serverina ugrar, aktarmali olarak google'a gider.

Simdi sana kucuk bir tuyo vereyim, google'a ping atma, google'a attigin pingin nereleren gecip google'a gittigini ogren, cahil kalma.

Ayni cmd ekranina tracert google.com yaz.

Traceroute unu gor.

Yani kisaca senin o gordugun 1ms, sadece sana en yakin olan ve google.com sitesinin dns kaydini bunyesinde barindiran dns serverdan baska bir sey degil.

Ekran görüntüsünden, google'a gitmek için kaç adet yere uğradığını ve toplam ms'i hesaplayabilirsin.

görsel
Araştırmak lazım.
Einstein'in rölativite teoreminin ilk haline göre şöyle bir soru ortaya çıkmıştır.

Atıyorum, saatte 200 km ile giden gir trende, trenin gittiği istikamete doğru bir el feneri yakarsan, bağıl hızdan etkilenen ışık molekküllerinin ışık hızını geçeceği düşünüldü.

Tabi ki de bu yanlış bir düşünceydi,

Daha sonra einstein, fiziksel olarak ışık hızını geçmenin mümkün olmayacağını, ışık hızına dayanan partikülün, ondan sonra artık zamanı genişleteceğini ortaya atmıştır.

Atomik saat deneyi ile de bu desteklenmiştir.

(bkz: atomik saat deneyi)

Okuyacağınızı bilsem uzun uzun anlatmayı çok isterdim dediğim başlık.
görünen IP adresi kaliforniya olsada senin attığın ping varsa en yakın servera gider. aldığın sonuç da buna bağlıdır, yanıltmasın.
arkadaşlar bu konuya inanan ve ikna olanlar varsa lütfen ismini şuradaki yazarlar birliğine katılmak amacıyla kaydediniz. sizinle beraber daha güçlüyüz, daha motiveyiz. sizlerin birlikteliği bizi daha güçlü, daha bilimsel, daha kalıcı çalışmalar için motive edecektir.

(bkz: düz dünyaya inanan yazarlar)

yaz kanka diyeni ekliyorum.
Tekniğin iyi ama geliştirmen lazım.

Şu an fiber optik kablolar ışık hızına yakın veri transferi sağlar. Ama ışık hızını geçemez.

https://www.extremetech.c...speed-and-latency-records
acilin, network muhendisiyim.

network dunyasinda cdn diye bir yapi var. bu nedir? avrupadaki bir adamla, amerikadaki bir adam hurriyet.com.tr'ye girmek isterse avrupa'daki istanbul'a gelsin; amerika'daki arizona'daki bir baska sunucudaki icerige yonlendirilsindir. tamamen cografik olarak seni en yakina gonderiyor yani. dolayisiyla sen de aslinda google icin amerikaya degil; muhtemelen dublin'e falan gidiyorsun.

google gibi cdn kullanan bir siteye degil de cdn kullanmayan bir siteye ping atarsaniz bunu gorursunuz. ayrica ip adresleri cok kolay yer degistirilebilir. bu ip su ulkede gibi seylerin dogrulugu yok gibi bir sey.

bilgi olsun diye;

(bkz: content delivery network)
(bkz: ripe)
görsel

Duygulandım bilgi entry si görünce.
kalifornia diyorsa kalifornia'dır. kalifornia dünya internetinin merkezidir. yakındaki iletişimler hariç internet dataları ilk önce kalifornia'ya gider. bu yüzden mesela londra'daki bir server'a ping atarsanız bunun ulaşma süresi, kalifornia'daki bir serverdan daha yüksek olabilir.

zaten arnold reis kalifornia valisidir hatırlatalım. arnold reis ne diyordu: "einsteina, darwine ve newtona güvenme". bir de astala vista baby demişti ama bunun konumuzla bir ilgisi yok.

http://www.youtube.com/watch?v=Q73gUUr8Zlw
Oyle kalifornia falan dedigine bakmayin pezevengin, google'un dunya'nin pek cok yerinde serveri vardir. Turkiye'de bile.
Sonuc olarak c asilamaz, asilmasi teklif bile edilemez. Evet.
http://www.trwebb.net/google-sunuculari-nerede.html
https://encrypted-tbn3.gs...XvQi_7uKjAVqbphFyLKTSLnnA
güncel Önemli Başlıklar