bugün

islam inanışında kutsal sayılan, Hicri-Kamer takviminde yer alan Recep, Şaban, Ramazan aylarının ortak adıdır. Bu aylarda Müslümanların dinsel ibadetleri artar.
Üç ayların değerini ifade eden diğer bir önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır. Regaib gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesine, Mirac gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesine, Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesine, Kadir gecesi ise Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlar.
islam inancına gore 11 ayın sultanı olan ramazan ayı 3 aylar olarak tabir edilen aylardan biridir. 3 aylar hicri takvime gore isimlendirilmiştir.
adları süt kardeşler filmiyle akıllara kazınmış aylar.recep, şaban, ramazan..
''rakımı da içer,cumaya da giderim'' zihniyetinin hakim olduğu bir coğrafya üç aylar, kandilleri olması hasebiyle bir anlam ifade eder.cuma namazının yanı sıra kandil günü yatsı namazına gidilir,bir gece evvel alkollü içki tüketilmez.gerisi aynı tas aynı hamam.
haram aylardiye de bilinir. haram aylar denmesinin sebebi islamiyetten öceki arabistan'da araplar bu aylara geldiğinde atalarından kalma inanışlara göre birbirlerine ateşkes ilan ederler, yolda yürürken en azılı iki düşman karşılaştığında normal zamandan farklı olarak birbirlerine dokunmadan geçerlermiş. eski araplar bu aylarda birbirine zarar vermeyi haram olarak nitelendirmişlerdir. ay takvimine göre üç aylar recep, şaban ve en sonunda ramazandır. ayrıca bugün itibarıyla ilk gününü idrak ettiğimiz aylardır. hayırlı uğurlu ola...
bugün itibariyle başlamıştır.
ocak ve aralık aylarına, yılın ilk ve son ayları olmaları dolayısıyla verilen addır. *
24 haziran çarşamba, yani yarın başlayacaktır.
islam'ın ortaya çıkışından önce de arabistan yarımadasında var olan haram aylardır.
bu aylar haricinde tüm yıl boyunca arap kabileleri arasında kan davaları yaşanmaktaydı. haram aylar geldiğinde ise savaşa son verilir, kurulan panayırlarda ticari ve kültürel faaliyetler gerçekleştirilirdi.

islamiyet bu inanışın aynısını sürdürmüştür. çok basit bir çelişkidir. islamiyet'in insan ürünü olduğunu iddia etmekte adama fırsat sunar. müşrik, putperest, kafir dediğin adamın beğendiğin olumlu kültürünü alıp ilahi dediğin bir dine monte etmek kafasızlıktır. gelgelelim allah'ın bu ayları gerçekten haram aylar olarak nitelendirmesi (bkz: allah ın arap olması) sorununu çıkarır. tüm insanlığı kapsayacak bir din yaratan allah sadece arap kültürü ve yaşayışı etkisinde kurallar oluşturmaz demeye sevk etmez mi adamı?

kuran'da bakara suresinin 194., tevbe suresinin 5. ayetinde bahsediliyor:
(bakara 194)
"haram aylara saygı ve bu aylardaki saldırmazlıklar karşılıklı olmalıdır. kim size saldırırsa siz de ona misilleme olacak kadar saldırın. allah'tan korkun ve bilin ki allah müttakîlerle beraberdir."

(tevbe 5)
"haram aylar çıktığı zaman artık müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün ve onları yakalayın ve onları muhasara edin (kuşatın). gözetleme yerlerinin hepsine oturun (onları gözaltında tutun). bundan sonra eğer tövbe ederlerse ve namaz kılar ve zekât verirlerse o taktirde onların yolunu serbest bırakın. muhakkak ki allah; gafur'dur, rahîm'dir."

hem adamların kültürünü beğenip araklayacaksın hem de müşrikler bu kurala uymazsa onları gebertin, hapsedin, ibadet ederlerse affedin diyeceksin.. ikiyüzlülüğün babası değil midir?

hz. muhammed ve kankileri kuran'ı yazarken daha derin düşünmeliydi dedirten üç aydır. ya da kabul, ben allahsız kafirin, müşrikin, putperestin teki olduğum için o kadar sığ düşünüyorum ki hz. muhammed'e bile kafasız deme cüretinde bulunuyorum.

unutmadan! (bkz: ben bu entry yi müminler eksilesin diye girdim)
cahiliye devrin de bile bu aylarda kan dökülmezken, faşist aynı zamanda marksist ve lenist kürtlerin dün kan dökmüş olması pkk nın nasıl bir pislik olduğunun kanıtıdır.
yapısında anlatım bozukluğu vardır. lakin peşpeşe 3 adet kutsal ay vardır ve bunları belirtir.
ancak, başka bir ad bulunmalıdır, lakin 3 maymuna, 3 maymunlar veya 12 dev adama, 12 dev adamlar diyor muyuz, demiyoruz. 12 dev adam diyoruz.
aynı sorun üç silahşörlerde de yaşanmaktadır.
mübarek olsun.
yıllardır inadına bilmediğim, bilmek istemediğim aylar..
"faşist aynı zamanda marksist ve lenist kürtler"

(bkz: ulusalcı komünist milliyetçi solcu ittifak)
(bkz: beyin amcıklaması geçirmek)
bu gece başlayacak mübarek aylardır. bu gece recep ayına giriyoruz. allah günahlarımızı affetsin dualarımızı kabul etsin.
bugün mübarek recep ayı ile başlamıştır.. rabbim günahlarımızı affetsin. ramazan ayına dek bu sıcak havalarda şefaat eylesin bizlere..

" Allahü teala, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.. " Gunye

edit : yahu güzel arkadaşım, benim inancım ile ilgili güzel dileklerim seni neden rahatsız ediyor ? kış mı dedim tavuğuna, işinemi karıştım ?.. *
(bkz: üç aylar ı oruç tutarak karşılayan sözlük yazarı)
üç aylar olarak adlandırılan, içerisinde regaib, beraat, miraç ve kadir gecelerini barındıran recep, şaban ve ramazan ayları bugün başlamıştır.

bu vesile ile tüm islam alemin'nin üç ayları mübarek olsun...

rabbim bu güzel günleri hayırlara vesile kılsın. *
Recep, şaban ramazan aylarıdır.

arap mitolojisine göre:
recep ayında, islam peygamberi gökte oturan tanrı'nın yanına uçar!
şaban'da, kitap göklerden inmeye başlar,
ramazan'da kitap gökten inmeye devam ederken, Lah putuna tapanlar, cennete gitmek için oruç tutar.
1 yılda dört mevsimin her birini oluşturan aylardır.
aralık, ocak, şubat; kış,
mart, nisan, mayıs; ilk bahar,
haziran, temmuz, ağustos; yaz,
eylül,ekim, kasım; son bahar.
Yahudi kopyası...
2013 yılı içersinde başlangıcı 11 mayıs cumartesi gününe denk gelen müvarek günlerdir.
türkiye'de üç aylar, üç büyüklerin izdüşümüdür.

popüleritelerine göre;

recep: beşiktaş
şaban: galatasaray
ramazan: fenerbahçe

edit: agnostik'im.
Bugün itibariyle başlamış kutsal aylardır.
ÜÇ AYLAR'DA PEYGAMBER EFENDIMIZ'IN OKUMAMIZI TAVSiYE ETTiĞi DUA: "Allah'ım! Receb ve Şa'bân'ı bizim için bereketli kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır" Âmîn...