bugün

adam olun.
- sevdiğiniz, istediğiniz bölümü kazandınız diye güle oynaya okuyacağınızı düşünmeyin. "ben zaten çalışırım, deli gibi ortalama yaparım hiç de komaz." demeyin. olmuyor. dikkatiniz bir şekilde dağılıyor. şanslıysanız yaz okuluna kalma gereksiniminiz olmadan sınıfı geçersiniz, o kadar.
ortalamaya dikkat edin. sonra basa bela oluyor.
içinizden geldiği gibi davranın. Elinize bir daha bu fırsat gelmeyecektir.
--spoiler--
‎1.Hemen klasik gitar çalmayı öğrenin, sonra okul bahçesinde çalıp karizma yaparsınız.
2."okulu bitir işin hazır" diyen amcalara, dayılara güvenmeyin ..
3.Önce bi hazırlığı geçin ondan sonra facebook okul bilgilerinizi güncelleyin.
4. Üniversitede kızlar teklif ediyor sözünü unutun.
5.Okurken bu bölümü bitirip başka meslek yaparım demeyin adam gibi bölümünüzü okuyun
6.şimdiden makarna ve yumurta yemeyi birakın nasıl olsa bol bol yiyeceksiniz.
7.vizeler önemli değil önemli olan finaller diyen büyükleriniz olacaktır.Kanmayın.
8.Not tutan adamları gözünüze kestirin sınavlara 3 hafta kala hallerini hatırlarını sorun
9.dağ, bayır, mağara kulüplerine bir hevesle yazılıp sonradan uğramamazlık yapmayın.
10.Fotokopici ve kantinciyle kanka olun.
11.çan eğrisi varsa notlarınızda fazla sivrilmeyin aksi halde sizi törpülemek isteyenler olacaktır.
12.Sınavlara çalışırken, "bi saat uyuyup uyanıcam abi" diye kendinizi kandırmayın.
13.ilk sene alttan ders bırakmayın cığ olup büyüyo her sene sonra.
14.winston box...öğrenci sigarasıdır...ortaya paket maket koyiymm demeyin. anında finish. bilin bunu
15.daha ilk geceden bütün okulu facebook arkadaş listenize eklemeyin. hayvanlığın lüzmu yok.
16. lisede yasaktı diye saçınızı sakalınızı fütursuzca uzatıp dağ adamına dönmeyin
--spoiler--
erkekler için geçerli bu: bıyıklı, pasaklı görünen kızlara aldanmayın. şimdiden geleceği görün. en hoş olabilecek olan hangisi ise onu ayartın 2 seneye kalmaz taş gibi kız olur.
kızlar için bir şey diyemiyorum hepsi baştan kendini belli ediyo, inek şaban'ken hiç birisi kıvanç tatlıtuğ'ya dönüşmüyor. umut vaadetmiyorsa üstünde düşünmeye gerek yok.
başlar başlamaz birini bulup evlenmeye bak, çeyrek altın 180 olmuş, çabuk! *
yanınızda kalem, defter taşımayın limon taşıyın çünkü en çok bunun eksikliği hissedilir.

(bkz: biber gazı)
(bkz: göz yaşartıcı bomba)
sakın ama sakın üniversitedeki ilk sevgilinizle evleneceğinizi sanmayın. ağzınıza dizle vururum şerefsizim!
Marmara Universitesi'ni kesinlikle tercihlerinizin arasina yazmayin (belli mi olur bakarsin tutar gelir yani.)
Okulu uzatabildiginiz kadar uzatmaya calisin.
Sinifin caliskan elemanlariyla aranizi iyi tutmaya calisin.
Sinifin en cok not tutan kiziyla sene boyunca muhabbet etmeyip sinavdan bi hafta once defterinin fotokopisini cektirmek istersen muhtemelen bozguna ugrayacaksinizdir.
sakın kitap almaya kalkmayın, yoksa elinizdeki tüm parayı kitaba yatırırsınız . mümkünse iyi bir fotokopici bulun ve kitapları fotokopi çektirin. bir de öğrenci kredisini ilk günden harcamayın, yoksa sonraki günler öğrencilik ve açlığın ne demek olduğunu anlamak zorunda kalırsınız. şehirdeki ucuz lokantaları, fotokopicileri, kafeleri ve giyim mağazalarını keşfetmekle başlayın işe. bir de belediye binasının yerini mutlaka öğrenin, her zaman gerekli olur çünkü. yanısıra üniversitede bin çeşit kültürden, şehirden, aileden ve huydan gelen arkadaşlarınız olacaktır. sakın ola yüzünüze her güleni dostunuz sanıp da kanmayın, arkadaşlarınızı iyi seçin. herkese güvenmeyin; yoksa saflık derecesindeki güveniniz, size dost kazığı olarak geri dönecektir. sevgili bulma sevdasına da çok kapılmayın, acele etmeyin; vakti gelince her şey olur.

en önemlisi; ne olursa olsun bu dönemin ve bu dönemin güzelliklerinin tadını çıkarın. sevgili arayışı, aile özlemi, parasızlık, dersler, dost kazığı, vs. yüzünden bu en güzel yıllarınızı ziyan etmeyin; çünkü bir daha böylesine güzel bir dönem elinize geçmeyecektir. tecrübeyle sabittir ve sakın kendinizi yalnız hissetmeyin; çünkü oradaki herkes sizinle aynı durumdadır. gün gelir biribirinizi bulur, yalnızlıktan da kurtulursunuz.

kısacası; üniversite yaşamından korkmayın, sadece tadını çıkarın.
mümkün olduğunca kampüsünüze yakın bir yerde oturmaya çalışın.
prezervatif kullanın.*
- eğer mühendislikte okunuyorsa top sakal ve çerçevesiz gözlük edinin.
- cüzdanda kondom taşıyın.
- rakın kok senin van lav benim şeklinde festivalden festivale gidin.
- öğrenci evine çıkın. üniversitede ne kadar açsan o kadar mutlusundur. çünkü öğrenci gibi yaşadığını düşünürsün. ve sana çok havalı gelir.
benim yazdığım bu entry dahil çoğu şeyi çok sallamayın. kendiniz görüp öğreneceksiniz zaten. "sen niye yazıyon lan o zaman?" derseniz de... demeyin, saygılı olun! büyüğünüzüm lan ben sizin! canım sıkıldı yazdım işte!

neyse, sakin olalım şimdi. "üniversitede kızlar teklif ediyormuş" fikri genel olarak yanlış olsa da böyle şeyler olabiliyor. valla bak! insanlar çeşit çeşit sonuçta. her neyse, bunları üniversitede daha iyi anlayacaksınız zaten. böyle bir teklif durumunda iki seçeneğiniz var. ya hayvan gibi atlayacaksınız(kıza değil, mevzuya) ya da terbiyeli adam moduna gireceksiniz. bu sizin kişiliğinizle ilgili. bana kalırsa bu tip manyak kızlardan uzak durun. genellikle tehlikeli olurlar. bir arkadaşım uzunca bir süre seks kölesi gibi yaşamıştı. haa, ne güzel oğlum işte diyorsanız ağır abazansınız demektir. keyfinize bakın o zaman.

kızlar(eğer ki erkek gibi ya da yollu değillerse) genellikle çok fazla küfür eden erkeklerden hoşlanmazlar. sizi itici bulurlar. ama dedim ya çeşit çeşit insan var diye; küfürbaz, ahlaksız, aymaz, arlanmaz tiplerin de sevenleri var. hem de(en azından benim için) çok tatsız olsa da bir kısmı çok acayipler. daha genel tabirler "taş gibi"ler.

derslere gelecek olursak... ağır, efendi, saygılı olursanız not alamayacağınız kişi yoktur. kıyamaz, notlarını paylaşırlar. tabiri caizse "piç" biriyseniz de başlarda not bulursunuz ama bir süre sonra o notların azalarak bittiğini görürsünüz.

derslere girmek çok büyük avantajdır. ama muhtemelen girmeyeceksiniz(yoklama yoksa tabi). notlar işinizi görür, merak etmeyin.

"hazırlık telaşı bitti ama asıl zorluk şimdi" diyenleri hiç sallamayın. yok öyle bir şey. o üniversite 4 senede(ya da 2) rahat biter. üstelik minimum çabayla iyi ortalamalar bile gelebilir. bazı hocalar problem çıkaran cinsten olsa da genelde az çabayla çok puan alınabildiğini gördüm. liseden daha zor değil.

çok fazla tanımadığınız kişilerle(ki lise arkadaşlarınız bile bu gruba dahil olabilir) eve çıkmayın. siz müzik dinlerken arkadaşınız ders çalışmak isteyebilir ya da siz kitap okurken o odada çorapları top yapıp futbol oynayabilir. böyle şeyler büyük kavgalara neden olabiliyor. daha rahatsız bir ortam olsa da yurtlar iyidir. gerçi benim favorim "tek başına eve çıkmak". bak bu mümkünse muhteşem olur işte. ev mağaraya dönebilir ama en azından sadece senin pisliğin olur.

benim diyeceklerim bu kadar. istanbul üniversitesi-edebiyat fakültesi'nde bir bölüm kazananınız varsa beni bulsun. hoş geldin hediyesi olarak artı oy vercem. üşenmezsem tabi. neyse, gidiyorum ben.

haaaa, bir de kitap okuyun. ot gibi geçirmeyin 4 seneyi.

hadi hayırlı olsun.
hemen internetten burs aramaya başladınız değil mi? hah! şimdi o mausu yavaşça yere bırakın. olmaz o.
okulu uzata bildiğiniz kadar uzatın babanızın bütçesi yetmiyorsa çalışın yinede okulu bitirmeyin.
hatun kaldırmanın en kısa yolu topluluklardır.
bütün topluluklara girin.
belli topluluklarda belli bir noktada olun.
bilenin bilmeyene çağrısı.
-öğrenci işlerindeki çaycı dahil tüm memurlarla iyi geçinin. merhabasız kolay gelsinsiz girmeyin içeri. bir öğrenci belgesi için saatlerce bekletirler aman diyim yoksa.
-notla geçilmez derslere girin. devamsızlık olsa dahi.
-aynı sınıftan kimseyle çıkmayın. gerekirse de bölümden olmasın. ayrılırsanız, üniversite hayatınızı zehir ederler.
umrumda olmayan tavsiyelerdir. bu tavsiyeleri kim neye göre veriyor belkide sosyal hayatında iki eliyle bi dötünü doğrultamayan adam bana burda ahkam mı kesecek.
Ocaklara takılmayın nasıl bir tavsiyedir öyle?
Üniye gidip ocaklara takılcak adama zaten sen tavsiye verme boşver
erkekler için; her kıza cinsel obje gibi bakmayın.

kızlar için; kendini yüksek görmeyiniz emin olun sizden daha havalıları var.

hocalara karşı alaycı ve aşağlayıcı tavırlarda bulunmayın.

derse kafanız esince çıkıp ve girmeyiniz.

kimseye karşı bilgisiz gibi görünmeyin ve bilgelikte taslamayın (arasını bul işte).

lise öğrencileri gibi her gün defter kalem gibi götürmeyin (ilk hafta hariç).

param var diye hava atmayınız çünkü gerçek seveniniz neredeyse hiç olmaz.

ve en önemlisi

ya olduğunuz gibi görünün yada göründüğünüz gibi olun.
+amerikan pastası tarzında bir yaşam beklemeyin. "oho o kadar çalıştım kazandım gelsin karılar" diye düşünmeyin yok öyle bir şey.
+her kıza asılmayın yoksa elinize mahkum kalırsınız.
alık alık derslere girip çıkmaktansa sosyal olun sosyal. bir daha o günlere dönemeyeceğinizi aklınızın köşesinde tutun. nerde etkinlik siz orda olun.
öncelikle fazla beklentiniz olmasın.
sınav haftaları yaklaşırken çok iyi not tutan birini bulun, vize - final haftası dizilere sarmayın.
tadını çıkarmaya çalışın, ancak ipin ucunu da kaçırmayın.
sigara isteyene yalan söylemeyi öğrenin.