bugün

entry'ler (447)

mutsuz uyanmak

nefsin arka sokaklarının hezeyanları.

şiir

Biraz yorgunum, kavgaları birikiyor insanın!
Her uzvundan ayrı ayrı taşıyor acısı zamanla!
Yaşımdan yorgun, yaşımdan telaşlıyım bugünlerde!
Kaç yaşındayım sahi saymadım, bilmiyorum!
Belki kırklarımdayım belki otuzlarımda!
Belki de doksan sene yuvarlandım bu dünyanın sırtında!*

cahil

cahil, her sorunun muhatabı olarak kendisini tayin etme cüretini gösteren ve bilmediğini itiraf edememesinin ızdırabını ötekine yaşatandır. altan eşsizoğlu

sözlük yazarlarının yaşları

37, bir ayağımız çukura az kaldı. rabbimiz hayırlı ömürler versin inşallah cümle ümmete. aldığı nefesin idrakini edenlerden eylesin

sözlük yazarlarının itirafları

kaç yaşıma geldim şu robot resim nasıl çiziliyor bilmiyorum. babanı tarif et deseler öz babamı çizdiremem herhalde.

sözlük yazarlarının itirafları

“Psikiyatri servisinde yatan dedeme refakatçi olduğum bir akşam, iki hasta zarsız tavla oynuyor. Onları izliyorum. Baya baya zar atma hareketi bile yapıyorlar, 3-5 diye kafalarından sayı söyleyip hamle yapıyorlar. Sona gelindiğinde, birinin 4, diğerinin 1 pulu kaldı. 4 pulu olan zar atmış gibi yapıp 6-1 tüh ya dedi. 6-6 dese oyunu kazanacak. Demedi ama.

Şimdi siz ‘bu ne anlatıyor ya?’ diyorsunuz. Ben de dürüstlük diyorum, ne elzem şeydir.“*

şaman atasözü

“Bu neden benim başıma sürekli geliyor?” diyorsan, bir şaman öğretisi şöyle der; “Ders, sen öğrenene kadar devam eder.”

yazarların ihtiyacı olan şey

anları * biriktirmek, şeyleri * biriktirmeyi terk etmek.

toplum içinde kibar ve mütevazi olmak

Her iki davranışın da zaman zaman ters tepkiyle karşılandığı durumlardır.
"Bir erkeğe nazik davrandığında korkak, bir kadına nazik davrandığında ise âşık olduğunu ya da asıldığını düşünürler. Sartre'nin dediği gibi: Toplum, tedavisi olmayan bir hastalıktır."
Ya da Bir röportajında Nuri Bilge Ceylan şunu demiş: “Mütevazılık falan hiçbir zaman gerçek bir üst değer olamamıştır bizde. Bir ortamda mütevazı olmaya kalkarsanız saygı hemen azalmaya başlar, hissedersiniz…”

insan hayata neden tutunamaz

yaşam döngüsünde insan çok sevmekten, kıyamamaktan, kızamamaktan, üzememekten ve hep alttan almaktan kaybeder. Hayat, ilk olarak kendini yok sayanları harcar.

3 kelime ile 2019 u anlat

Yanma, pişme, olmama.

ayrılık

“Gitmek isteyeni kırk düğüm halatla bağlasan, tutamazsın. Kalmak isteyene saç teli yeter.”

demirtaş ın leman dergisinde karikatürist olması

Yasin börüyü çizmekle işe başlayabilirdi.

kemal sayar

Pişmanlığı kabul, yeryüzünde yanılabilir bir insan olduğumuzu da kabulleniştir. Geçmiş orada durmaya devam ediyor ama yarını, oradan öğrendiğimle, yepyeni bir biçimde inşa edebilirim. Samimi pişmanlık, dünden daha iyi yaşanacak bir geleceği bahşeder.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

insanları sevin, eşyaları kullanın.

Tersini yaparsanız muhtemelen işler bir gün sarpa saracaktır.

neşet ertaş

Hayata dair deneyimini sazına meşk eylemiş er kişi.
Sessizliğini duymayan birine sevdanı verme. Göynün incinir, uykuların ziyan olur.

yazarların çaresiz hissettiğinde yaptıkları

Herhangi bir film açıp * öylesine anlamadan ekrana bakmak.

neden iyi erkeklerle tanışamıyoruz

kaliteli bir insan olsa * internette abuk subuk başlıklara yorum yazılan bir yerde düzgün insan aramaya kalkmaz.

emekli olduğu halde çalışan insan

Hobidir o. *

neden pahalı olduğu anlaşılamayan şeyler

Otuz gün bile dayanmayan, bozulup duran kulaklıklar.