bugün

Birçok nedenden en önemlisi türkiyede üretim olmamasıdır. Üretim olacak ki yeni iş gücüne ihtiyaç duyacaksın.
liseden bozma bazı eğitim kurumlarını üniversite sanmaktır. sen üniversite falan okumadın kardeşim ! eğitim kurumunun adı üniversite diye orası üniversite değildir.
iş beğenmeme ile alakalı durumlardır. tahsilli kardeşimiz haklı olarak o kadar sene okuduk bu işte mi çalışacağız demektedir. bir de döner koltuklu masa başında 5 bin maaş hayali ile yatıp kalkanlar vardır o da ayrı bir konudur.
Yanlış bölüm secmek.
elalem Odtü Bilkenti kazanırken sen kayseri yi mersin de yer kazanırken sence iş veren seni mi seçeçek onları mı.
bir defa bu memlekette her ile üniversite açmayı marifetmiş meydanlarda söyleyen bir rte var. açtın da ne boka yaradı? şehir esnafını kazandır anca. bu memlekette üniversiteler işsizlik oranı düşük gösterilsin ve esnaf kazansın diye var. yüzde 90'ı için durum budur.

orta halli bir üniversitenin orta halli bir bölümünü okudum. lise demiş bir arkadaş. hak veriyorum. isminin başında prof. olan bir sürü dallama gördüm bu ülkede. gel gelelim 4 sene okul okumuşum arkadaş. daha iki gün önce bir bankanın gişe yetkilisi kadrosu hakkında görüştüm. 1100 TL maaş veriyorlar lan. 1100 TL! Şok'ta çalışan lise mezunu arkadaşım 1150 alıyor. hani şu dıt dıt ürünü geçirip poşetleyen var ya o. sen arkadaş "bankacı" olmak için götünü yırtacan 1100 tl alacan lan. neymiş bu işte zamanla yükselme varmış. atanan öğretmen 3000 alıyor, polis keza öyle. ben bunlara yetişmek için kafadan 5 sene yardıracam. 30 yaşında geriye dönüp baktığımda lan eh işte geçiniyorum diyecem öyle mi? sikeyim böyle adaleti de dünyayı da. yalnız öyle orospuçocuklarına rastlıyorum evet iyi okullar okumuş, avukat falan olmuş. bir de öyle gam yiyorum. bu sığır bile bunu okumuş, vay bana diyorum. 24 yaşındaki adam hakim oluyor memlekette. bebe elinde telefonda candy crush oynasın, 5000 tl maaşla çalışsın. egosuna girmiyorum bile. sokayım böyle sisteme de.
boktan bir bölüm okumuş olmak başı çeker, aslında bölüm boktan değildir de türkiye de iş olanağı yok denecek kadar azdır.
Çünkü eşşeğin .....nden dolayı.
yanlış yönlendirme. üniversitenin 6. yılında olduğu halde iş bulan bi adam olarak söylüyorum üniversiteden mezun olmam şuan bana hiç bir şey katmayacak. zaten sınavlara da gitmiyorum. bu boktan bölüme beni yönlendiren çok sevgili danışman hocama da burdan selam olsun.
(bkz: ASKERLiK)
Kendini yetiştirmemek ve tembel olmaktır. Torpilli bile olsa kimse çalışmayan adamı barındırmaz.
Cenabet dolaşmak. Buna dikkat beyler.
stajı ve staj yapılan kurum/işletme seçimini ciddiye almamak.
oysa ki üniversite sonrası iş bulma konusunda stajın ve staj yerinin önemi büyüktür. kendinizi ve çalışma performansınızı staj yaptığınız yere gösterirken sıradışı derecede olumlu ve büyüleyici bir izlenim bırakırsanız üniversiteden mezun olduktan sonra staj yaptığınız yerde işe başlama şansınız artar. hele bir de büyük ve saygın bir yerde staj yaptıysanız bu sayede kariyerinizde daha çabuk yükselebilirsiniz.
iktidara, hükümete yani akp ve/veya fethullah gülen cemaati'ne yakın olamamak. 6 tane kurumun mülakatından elendim. bilgisizlikten değil; tamamen keyfi.
devlet bana kasten kapalı ise ben nasıl iş bulayım? mecburen ya özel sektörde alâkasız işlerde çalışmaya mahkum olunur ya da evde oturup depresyona girilir.
Sikim bir üniversitenin sikim bir bölümünden mezun olmak, yahut kendini geliştirememek. Suç oraya giden sizde değil lakin. Arz fazlası olacağını bile bile her yere üniversite açanlarda.
Kendini bir bok sanıp iş ve maaşı beğenmemek.
cogu is begenmemeden dolayidir. en iyisi okumamak.
yanlış,bölüm,kötü üniversite seçimi olabilir.ya da kişinin kendi eksiklikleri pasifliği de muhtemel sebeplerdendir..bazen de hiçbiri değildir.sadece şanstır,kaderdir,kısmettir.
iş beğenmemektir. kısa ve net.
koskoca üniversite mezunu aylık 2000 liraya da çalışmaz ki.
bıd bıd bıd...
en kötü bölümü de okusan kendini kişisel ve sektörel geliştirmez kendine yatırım yapmazsan iş bulamazsın. bu bir gerçek. hiç bir şey yapamıyorsan sadece ingilizce de seviye atla toefel al yine iş bulursun.
ensesi kalın dayının yoksunluğu....
adamlar yıllar önce türküsünü yapmış.

--spoiler--

angara'da dayın yoktur.
niye doğdun mamudo gurban?

--spoiler--

fazla söze ne hacet, iki satır şarkı sözü özetliyor durumu.
sekiz sene boyunca güzel sanatlar, sosyoloji, eğitim'in önünde dolaşmanın çamlıkta çakacak bir amcık bulurum ümidi ile okulu bitirmenin neticesidir.
torpilli atamanın olmasındandır.
Diplomam olsun diye okunan bolumlerin, istihdam da yerinin olmaması nedenlerden biridir.