bugün

mesleğe ilk adım tripleri. yok öyle bir şey sayın üniversiteli, o adım öyle olmuyormuş.
tabi bize söyleyen olmadı; ilk hafta boş geçtiğinden dolayı yatağımdan kaldırıp o kadar saat yol çektiren sisteme edilen onlarca küfür. bir yanda da garip bir mutluluğun içinde buluyor insan kendini, lise mantığına göre boş ya ders. hey gidii.
ilk ders osmanlıca ise (bkz: bu ne lan nasıl gecicem bu dersi ne yaziyo harf mi o)
(bkz: üniversite birin ilk dersinde uyuma isteği)
sikindirik bir mekan olan üniversite adlı salak yeri bile milleti kandırmak amacı ile abartmislar bjnu anladım.
üniversitenin ilk yılını düşündüğümde aklıma gelen her kime ayy bu ne yaa poff ben bunla hayatta konuşmam dediysem o kişilerle sonraları sonraları çok iyi arkadaş olmamdı. bayağı bi maziden bahsediyorum sanki bu ne yaaa daha ne kadar oldu ki tey tey.
hazırlık okuduğumdan ilk yılım çok renkliydi nerden bilirdim ki beni böyle çok çok karanlık günlerin beklediğini.
ahh basic 1 ahh.
- oha amfi böyle birşeymiş demek.
- şu tiplere bak şimdi bunlar benim sınıf arkadaşım mı? oha dede lan bu şimdi bu da mı benle aynı sınıfta?
- ıyy sevmedim ben bu yanımdaki kızı amma da çok konuştu.
- hımm annem ne demişti öyle hemen herkese güvenip herşeyini anlatma cool ol melonella.
- bu gano neymiş ya anlamadım neyse öğreriz artık.

- ee bu hoca bitirdi bu kadan mıymış? hee boşuna gelmişiz ben haftaya gelirim okula bi daha.

tarzı düşünceler silsilesi...
hiç böyle hayal etmemiştim diye düşünülür genelde.
300 kişinin olduğu anfide nasıl nefes aldığına şaşırmak, ilk hissedilendir.
hiçbir şeye ve hiç kimseye aşina olunmadığı için önce bir cazibe hissi oluşturan ancak gördükçe ve öğrendikçe anlamsızlaşacak olan yaşantıdır.
kontenjandan girdiyseniz yanlızlığın dibi.
boşluk.
Bu hoca nece konuşuyor? -türkçe konuşuyormuş, sonraları farkettim.-
"lan hoca gelince ayağa kalkacak mıyız acaba? dur en iyisi arkalara geçeyim de genel ne yaparsa ona uyayım. ulan ne zekiyim ha üniversiteli oldum ya ondandır hehe"
Benim için farklı bi duygu değildi normalde de tanımadığım insanlarla tanışmadığım için bi önceki günün aynısıydı.
-bu ne sıcak amına koyim.
üniversiteye yeni başlayan öğrencinin ilk dersteki hissiyatlarıdır. *
ne hissettiğimi tam hatırlamıyorum fakat yanımdaki arkadaşa tenefüs ne zaman diye sormuştum. sonraları çok samimi olduk fakat bu hayvanın çocuğu her ortamda bunu anlattı gahaha diye güldü. hoş, kendisi de siyahi bi arkadaşa sen de mi cl105 okuyorsun demişti. garibim lise sandı tek bir sınıfımız var sandıydı.

(bkz: bu da böyle bi anımdır)
acaba ayağa kalkma varmı.
anfiye giren profesörü görünce gelen ani ayağa kalkma isteği.
HiÇ UNUTMUYORUM O GÜNÜ ÖNLERDE Bi SIRAYA OTURDUM iNGiLiZCE DERSiYDi ARKAMDA MUŞLU BiR ARKADAŞ YANINDA ŞUAN EN YAKIN KIZ ARKADAŞIMIN KOCASI OLAN MARDiNLi ÇOCUK BiRBiRLERiYLE KÜRTÇE iNGiLiZCE KARIŞIK KONUŞUP ŞAKALAŞIYORLARDI. BENiM DE HOŞUMA GiTTi ARKAMI DÖNDÜM TANIŞTIK MEMLEKETLER SÖYLENDi ÖNCE; SONRASINI PEK HATIRLAMIYORUM AMA GÜZELDi VAY BE. MARDiNLi ARKADAŞ iLE BAYAN ARKADAŞIMI TANIŞMA YEMEĞiNE ÇIKARAN DA BEN OLMUŞUMDUR. ŞUAN EVLiLER VE KIZLARI VAR.
FECiHi DUYGULANDIM. HELE Ki ÜZERiNDEN TAM 11 YIL GEÇMiŞ Ki...
daha girer girmez güzel kız varmı diye bakan dersin ne olduğunu bile heyecandan unutmuştum.
Bizim ilk ders ileri ingilizceydi. Sınıf hınca hınç dolu. Hoca birer kağıt dağıttı. "En arka köşedeki sen oku" dedi bana. Okudum bitti. Hoca nereli olduğumu, nereden mezun olduğumu sordu. fakat o kadar. Ben heceleyen malların içinde dikkat çekmişim herhalde. Bir de sonradan öğrendim sınıfta bu dersi alttan alan bir dolu insan varmış. Bir zaman sonra tanıştık bahsi geçti "erasmus'lu sandık, o ne okumaydı öyle" dediler. insanın içi gurur doluyor tabi ki. Bir daha da o derse sınav vaktine kadar gitmedim zaten.
Düşündüren derstir.
-lan ben istediğim zaman çıkabiliyor muyum şimdi. Çıkarım lan tabi. Üni olum burası ehehe. Lan hoca bişey derse yarra yerim. Ben en iyisi dersi pürdikkat dinleyen ideolojist öğrenci gibi yapayım.
geç kalmıştım. prof beni yanına alıp böyle olmayın böyle mühendis olmaz demişti. ilk dakikadan içime göçmüştüm.
herkesin ilk dersi olduğundan bütün bölüm beni o şekilde tanıdı ve 4 sene boyunca herkes o şekilde hatırladı.
-şaka maka hazırlık da bitti. birinci sinif ilk dersteyiz artık.. bundan sonra kim tutar beni amk 2,3,4.. and bingo. önüm açık.