bugün

aslında hiç bir şey istemez ama birileri, bencilliğinden, emek verip sürekli engellediği ya da kısıtladığı için, özgürlük için emek harcaması gerektiğine inanır insan. bunca savaş bunun içindir.
türban davasına ithafen yazılmış mükemmel parçadır. sözler yapılan baskı ile kendi seçimleri arasında bocalayan insanları yeterince iyi anlatmaktadır:

Aç güzelim saçini,
Savursun rüzgar,
Aç güzelim saçini,
Güneş parildatsin.
Aç güzelim saçini,
Yagmur islatsin.
Dökülsün damlalar Tellerinden.
Biliyorum seni saran o çemberi,
Biliyorum özgürlük emek ister...
tüm çemberlere inat özgürlüğe çağrılan bir kadının şarkısı. bulutsuzluk özlemi'nin en büyük gereksiz sorunumuza çözümü.

Aç güzelim saçini,
Savursun rüzgar,
Aç güzelim saçini,
Güneş parildatsin.
Aç güzelim saçini,
Yagmur islatsin.

böyle bir kadın daha güzel,daha özgür daha gerçek olmaz mı sizce?
türban davasıyla ilgili olarak bir kampanyaya dönüşse * güzel olacak bulutsuzluk özlemi şarkısı.
bazı kişilere kapak olabilecek güzel sözlere sahip bir eser.
(bkz: aba altından sopa göstermek)
bazı insanlar içinde bulundukları esarete harcadıkları emeğin yarısını -kesinlikle anarşik olmayan anlamda- özgürlükleri için harcasalar belki yarın güneş daha parlak doğar.

Aç güzelim saçini,
Yagmur islatsin.

nezle olmayın evladım kapa kafanı.
(bkz: zincirlerimizden baska kaybedecek bir seyimiz yok)
(bkz: yuruyun ulan devrim yapacagiz)*
dinlenesi güzellikte bir bulutsuzluk özlemi şarkısı.
"Okyanuslar bilinmez,
Ürkütebilir seni.
Uzat elini... " diye uzanan bir ele ihtiyacım olduğu anlarda daha bir duyguyla dinlediğim eser.
bulutsuzluk özlemini düsününce olagan, müzik dünyasini düsününce olaganüstü bulutsuzluk sarkisi...

aç güzelim saçini
savursun rüzgar
aç güzelim saçini
günes parildatsin
aç güzelim saçini
yagmur islatsin
dökülsün damlalar tellerinden
biliyorum seni saran o çemberi
biliyorum özgürlük emek ister...

nasil birseydir bu yahu...
özgürlük emek ister, başörtü özgürlüğüne kavuşulduğu zaman bizde emeğimizin karşılığını almış olacağız.

şimdilik yağmurda, bulutta, güneşte onların olsun. yarın hak yerini bulduğu vakit esas güneş doğacak, yalancı baharlara inancımız yok.
unutulmayacak bir bulutsuzluk özlemi şarkısıdır.

özel anlamı sebebiylede ayrı bir yeri vardır.
biliyorum seni saran o çemberi / biliyorum özgürlük emek ister.
en sağlam bulutsuzluk özlemi şarkısı.
Hayata başlarken
Şartları sen koymadın ki
Sana sanal bir dünya
Sundular

Gözlerini bağladılar
Seni hep korkuttular
inanmanı sağladılar

Simdi bir kıyıda durmus
Uzaklara bakmaktasın
Heyecanlısın

Okyanuslar bilinmez
Ürkütebilir seni
Uzat elini
Hayat hergün yeniden baslar

Aç güzelim saçını
Savursun rüzgar
Aç güzelim saçını
Güneş parıldatsın
Aç güzelim saçını
Yağmur ıslatsın
Dökülsün damlalar
Tellerinden

Biliyorum seni saran o çemberi
Biliyorum özgürlük emek ister

bulutsuzluk özlemi
sevgilinin çocukluk fotoğraflarından bugüne kadar olan fotoğraflarından bir slayt show yapıp üzerine de eklenesi şarkıdır. çok romantik olur. diğer kıro şarkılar gibi basit olmaz hemde. *

edit : ya iyide bu tabi sevgilinizin hayat hikayesi ile bağdaşmalı.
özgürlük kişinin kendisine göre yorumudur. Herkes kendi yorumu için yeterince emek sarfetmelidir.
öss'ye hazırlanma evresinde insana ilaç gibi gelen şarkıdır...

Biliyorum seni saran o çemberi
Biliyorum özgürlük emek ister... *
Bulutsuzluk özlemi ''Yol'' albümünün en baba parçasıdır.
saçlar hep salkım saçak şekilde dolaşılmasına sebebiyet veren şarkı. iyiki yapılmıştır.

aç güzelim saçını
savursun rüzgar
aç güzelim saçını
güneş parıldatsın
aç güzelim saçını
yağmur ıslatsın
dökülsün damlalar
tellerinden
bağıra bağıra söylenmesi gereken mükemmel şarkı.
peki neden emekçiler ücreti kadar özgürdür. ve o ücret hep düşüktür.
minicik çocukların kafalarına örtü sarıp sonra da bunu "özgürlük" olarak sunanların tüm güçleriyle iktidar olduğu, kavramların böylesine tepetaklak edildiği bir dönemde, caddelerde, sokaklarda ve özellikle okullarda yüksek sesle söylenilmesi ve dinlenilmesi gereken şarkı.

e kimse link vermemiş:
http://www.youtube.com/watch?v=H-d6BwhJ1N0
yeri her zaman bende ayrı olacak şarkıdır.

"hayata başlarken
şartları sen koymadın ki
sana sanal bir dünya
sundular"

(herkes aynı şans ve imkanlarda olmuyor maalesef bazen insan kendini seçme lüksünün olmadığı bir dünyada yaşarken bulabiliyor.)

"gözlerini bağladılar
seni hep korkuttular
inanmanı sağladılar"

(yıllar geçerken sen sana sunulan her şeyin şaşmaz doğru olduğuna inandırmışsındır kendini. sana yolu göstermişler ve o yolun dışına çıkmanın nasıl korkulacak bir şey olduğunu söylemişler. korku ile inanmışsın yıllarca.)

"şimdi bir kıyıda durmuş
uzaklara bakmaktasın
heyecanlısın"

(her şeyin değiştiği o noktaya geldiğinde önündeki yeni hayatı fark etmişsindir. uzak görünse de artık o ufuk oldukça yakındır sana. bilinmeze doğru attığın adımda her yeni adımın ne getireceğini bilememenin heyecanını yaşıyorsun.)

"okyanuslar bilinmez
ürkütebilir seni
uzat elini
hayat her gün yeniden başlar"

(bazen bilinmezlik seni korkutabilir, yalnız olmak korkutabilir. ama her yeni günün bilinmez olması asıl güzellik değil midir? sana zorla sunulan hayatı reddetmeyi tercih edişinle oldukça güçlüyken önündeki hayatın bilinmezliği de sana daha güçlü hissettirecek.)

herkesin küçük ya da büyük devrimleri vardır. benim kendi devrimimin şarkısı budur. çok da bi severim.