bugün

(bkz: ağlamak için öyle bir geçer zaman ki yi izlemek)
son zamanlarda gördüğüm en güzel yapımlardan biridir. Belki de aklımda Erkin Koray'ın muhteşem eserininde etkisi okalmış olabilir ama ne olursa olsun hem kadrosuyla hemde konusuyla insanı kendine çeken ve reklamda bile kanalı değiştirmemi engelleyen harika dizi. Hele o Osman yok mu Osman... Nasıl bir güzelliktir o çocuk, o bacak kadar boyuna rağmen 3. bölümde beni ağlatmayı başarabilmiştir. Yapımda ve yayında emeği geçenleri tebrik etmek geliyor içimden.
- dakka bir gol bir misali basladi bu kez; "babamin gidecegini bilsem uyumazdim..."

osman ne diyeyim ben sana. daha güzel bir ifadesi var mi baba özleminin? keske benim babam da yanimda olsaydi simdi, ben de hic uyumazdim osman, o gitmesin diye uyumazdim ben de...

- "annem elleriyle gül surubu yapardi bana, onun icin gül surubu annemin kokusudur..."

- "berrin abla'm benim yari annemdi. ama bir gercek vardi; annem yanimda olmadigi zaman berrin de annesiz kaliyordu..."

diyaloglari kim yaziyor bilmiyorum ama sahane cümleler kuruyor. cok basit seyler düsününce, ama belki de onun icin bu kadar etkileyici.

- "o an anladim; yengem hic cocuk olmamis, annesinden büyük olarak dogmustu..."

hangimiz birakilmadik annemizin cok önemli bir isi oldugu zaman en yakin akrabaya ya da hemen yan komusuya?
benim asla unutmadigim bir ayrintidir mesela, evde agzima sürmedigim patlican yemegini, komsu önüme koyunca hic sesimi cikaramadan yedigim.

- bu bölüm mete'nin bölümüydü bence. her bölümde süper is cikariyor biliyorum ama bu bölüm daha bir süper oynamis gibi geldi bana. annesinin haberini aldigi o ilk sahne mesela. kapidan cikip aylin'i görmesi, bakislarinin degismesi, sonra müdür konusmaya baslayinca o bakislara korku yerlesmesi, aylin'in elini tutmasi.

"söylesene be!"

sonra kosmaya baslamalari, aylin'in ona yetismesi.

-nereye gidiyorsun?
-anneme.
-tek basina mi?

ama kemal amca ve okul müdürüne sinir oldugumu belirtmeliyim arada. bu cocuklar daha lisedeler, 15-16 yaslarindalar yani ve müdür bey kalkip da;

"annen bi kadini bicaklamis." gibi bir cümle kurabiliyor. pat diye, lafi dolandirma, cocuklar bu haberi aldiklarinda ne hissederler,vs yok. helal be. pedagoji böyle bir sey iste. ben yillardir bosuna okuyorum, ona yanarim.

- ahmet'in anarsist (!) oldugu neden sürekli gözümüze sokulur anlayabilmis degilim.

"ahmet denen anarsistle bas basa kalmaktan korkmuyorsun."

niye korksun pardon da? alip daga mi kaciracak kizi fakülteninin ortalik yerinde, beynine zararli fikirler mi sokacak ne yapacak yani de bu kizcagiz "anaaam, anarsistttt!!!" diye bagirip saklanacak delik arasin?

"anarsist'in teki. su tipe bak"

tipinde ne var peki? normal pantolon, gömlek iste. ha üstünde yesil parka var kesin anarsittir, simdi gelip keser hepimizi.

"zayiflamissin."

tabii canim süzülmüs, bir deri bir kemik kalmis garibim. 70'lerde böyle balik etli solcu lideri hatirlayan var mi? ben hepsini civan gibi delikanlilar olarak hatirliyorum da.

yine de hakkini yemeyelim tabii ki. berrin ile ilk karsilasma ve sarilma sahnesi süperdi. ahmet'in elini kolunu nereye koyacagini bilememesi, aile bireyleriyle tanismasi, sabahci kahvesi yorumlari falan.

"mektepten mi arkadasin?" :-)).

- anlamadigim bir nokta bunlar nasil buldular annelerini hemen? hangi karakola götürüldügünü ögrenmemislerdi ki.

- anlamadigim baska bir nokta da ali kaptan'in 3-4 kez "olaya kaza dedik, caroline de öyle aciklama yapacak." diye karakolda polislerin yaninda bas basa bagirmasi.

- cemile'm bakis, durus, her sey on numara, hepsi cuk oturuyor üstüne, yaratmak istedigin anne karakterine. ama yakisti mi o pisligi bicaklamak sana, yakisti mi sen gibisine?

- "bak bir varmis, bir yokmus eski günlerde
tatli bir kiz yasarmis bogaz icinde..."

bir ankara'li olarak, eski istanbul'u özlüyorum evet. ve arka plandaki fonu salyalar akitarak izliyorum desem yeridir.

- "isik acik kalsin, ben karanliktan korkarim..."

ben de korkuyorum osman karanliktan hala. ben de hala evdeki tüm isiklar kapali olunca uyuyamiyorum, bir yer acik olacak mutlaka sabaha kadar ya da ben uykuya dalincaya kadar.
bazilari cocukca buluyor bunu, sacma buluyor, gereksiz buluyor.

ama isin aslini ben biliyorum, sen de biliyorsun osman...
"4 bölümde osmanın yengesinden nefret eden 1.000.000 kişi bulabilirim.bakalım kaç kişiyiz"

bu dizi insana facebook'ta sayfa açtırıp grup kurdurur valla.
anlayamadığım dizidir.
caroline bıçaklandı. hemde suçsuz yere. kadının teki resmen hayvanların yaptığını gördüğümüz gibi "benim erkeğime dokunan karıyı bıçaklarım" dedi ve bıçakladı.

insan değil mi lan bu?

annesinin yaptığı manyaklık için babasını suçlayan her daim psikopat çocukda ayrı mesele. o çocuğa asılan öğretmende apayrı mesele...

kimsede gram zeka yok bu dizide. bir caroline de var.
kendini de ezdirmemiştir müstakbel sevgilisine, onun istediği gibi ifadesini değiştirmemiş bir güzel şikayetçi olmuştur.

anlayamadığım nokta ise karının cazgırlık yapıp nedensiz yere cana kastetmeye çalışmasına rağmen bu cazgır karı sanki kahramanmış gibi yorumlar geliyor.

çok enteresan...
güzel bir yapım. aynı gün çıkan lale devriyle karşılaştırıldığında "dizi budur" dedirtiyor kendine. ayrıca ufaklık da süper rol yapıyor.
türk tv tarihinin en iyi dizilerinden biri. oyunculuklarının inandırıcılığı, senaryo, çekimler çok etkileyici. ekranların yeni fenomeni.
küçük devi osman sayesinde bu kadar tutulduğunu düşündüğüm dizi. Dizi de çok fazla mantık hatası var, herkes her an ağlamaya meyilli, annem birini bıçaklamış derken çıkan o ağlama sesi, hıçkırıklar annem ölmüş derken bile o kadar fazla çıkamaz heralde. en küçük olayda ağlamaya başlıyorlar karakterler.

ancaaaak;

gel gelelim osman'a, o çocuk rol yapmıyor o sahneyi yaşıyor, daha önce bu kadar etkilendiğim bir oyuncu yok heralde. Hiç büyümesin o tatlı velet.
duyguları birebir yaşıyorsun.ağlamam diyenler bile ağlıyor.çok duygusal.
(bkz: ailecek ağlıyoruz efendim)
(bkz: bu kadar da olmaz)
içinde sevişme sahneleri olmadan da iyi reyting alınabileceğini ispatlayan dizi.daha 4. bölümden ne yaprak dökümü kaldı ne de küçük kadınlar.tebrikler.
bu sezonun en güzel dizisidir. burdan tüm oyunculara senaristlere yapımcılara sahne arkası görev alan emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler ama oscar goes to emir berke zincidiyerim ben onu.
5. bölüm fragmanı için

http://www.izlesene.com/v...-zaman-ki-fragman/2664785

bizi yine hüzünlendirecek gibi...
dizide küçük kız kardeşi oynayan sarı gacının tatlı olduğu dizidir. dah önce de başka bi yerde görünmemiştir bu kız. ablası gibi, mert lafını esirgemeyen değil, oyuncu, adam tutan, işini bilen biridir ama güzeldir.
bir dizi beni bu kadar ağlatabilirdi. Gerçekten başarılı olmuş.
son zamanlarda dost meclislerinde sürekli konustuğumuz,izleyemeyenlere itinayla anlattığım bu seneki favori dizim.
not:ayça bingöl sen ne harika bir oyuncusun!
şu ana kadar beğendiğim en realist kanal d dizisi.
osman adında müthiş bir çocuk karakterin olduğu türk dizisi.

yerim ben bu veledi.
fatih salih paşa caddesinde çekimleri yapılan dizi.
dizilerin yeni cevherler göz önüne sermekteki başarısını kanıtlayan bir yapıt.
(bkz: aras bulut iynemli) * tüm mimikleri ile kustuğu nefretini, babasına benzerliği ile bezemeyi başaran kişilk.
(bkz: emir berke zincidi) * fazla söze gerek yok. sade ve sadece bir çocuk.
(bkz: yıldız çağrı atiksoy) * hayat ona ablalığın üstünde rol vermiş. genç yaşta anne olmuş. hemde anneye en çok ihtiyacı olduğu zamanda.
ilerki bölümlerde yeni yeni patlamalar vereceği kesin.
(bkz: helal valla)
her bölüme klip hazırlanıyor bu dizi için. erkin babanın güzel sesi eşliğinde. yeni bölüm klibi için burdan:http://webtv.kanald.com.tr/Detail.aspx?Id=7835
özet geçiyoru; bizimkiler, ezel ve adını hatırlamadığım birkaç diziden sonra bu gözlerin gördüğü en kaliteli dizilerden biridir.
az önce yeni bölüm fragmanında osman ın babasına "gelme gelme" demesiyle hemen heyecanlanmama sebep olmuştur. resmen ilk defa bir dizi için gün sayıyorum lan. ayrıca o nasıl bir gelme gelme deyiştir ya, yicem o veledi sanırım.
çok ağlayanı var diyorlar.
izleyemiyorum o yüzden.
değil her bölümde ağlamak , ağlanacak herhangi bir sahnenin dahi olmadığı dizidir.

anca bağırış- çağırış. ha güzelmidir ? evet.

ama "ay velet şunu dedi ağlamaktan geberdim" diyenlere acilen sinema ve dizi endüstrisi ile tanışmalarını öneriyorum.
şu dakikalarda özeti gösterilen salı akşamlarının yeni dizisi.