bugün

hun imparatorluğunun hükümdarı.
tarihe katkısı olarak askeri düzene onluk sistemi ilk mete getirmiştir.
bahadır, güçlü anlamında kullanılan isim.
m.o. ucuncu yuzyilin ortalarinda dogmus, tuman yabgu'nun buyuk oglu oldugu icin savasci olarak yetistirilmis, hun imparatorlugu'nun hakanidir.
ing. kıs. Metallurgical* Engineering
bir erkeğe 20-25'li yaşlarda en çok yakışan manidar isimlerdendir.
çinceden gelen bir isim.
bu isme sahip insanlar hakkında genelleme yapmak imkansız gibidir. biri 1.90 boyunda, sarışın, mavi gözlü, aşırı yakışıklı olabilirken bir diğer mete ise şişman, esmer ve bodur olabilir.
(bkz: özgencil)
bir erkeğe yakışabilecek en güzel isimlerden biri.
edit: lan niye eksiliyon hayatındaki mete yüzünden beni
en sevilen dosttur,candır.
kızılsa da uyuyup uyanıldığında "keşke yapmasaydım,kızmasaydım" denilendir.
birkaç gün konuşulmadığında eksikliği hissedilendir.
"keşke yanımda olsa"larla anılandır.
eşi benzeri olmayandır.
1-2 bölüm sonra eline bir simit alıp buz gibi denizde yüzecez ali kaptan.ne oldu yüzmekten mi korktun?ha? demesini beklediğim karakter.
(bkz: öyle bir geçer zaman ki)
"ne o korktun mu ali kaptann" sözleriyle bana beyaz ın psikopat karakterini anımsatan delidolu gözükara tv karakteri.
-korkmanı istiyorum ama aynı zamanda gülmeni istiyorum ali kaptan, evet evet istiyorum bunu eeaaağğııı.
bugünlerde delibaş diye çağrılası dizi karakteri.
-nere gidon delibaş yine otur oturduğun yerde!
ağlaya ağlaya gözünde yaş kalmamasına dayanamadığım dizi karakteri.
askerlikte simdi simdi romalılara atfedilen 10luk sistemi tarihe altın harflerle yazmış olan askeri türk dehası.
babasıyla aralarında ciddi anlamda problemler vardır.
duygusal mesaj içeren replikleri seyirciyi mest eden bir karakterdir.

'asla diz çökme!' diye haykırıp annesine, asalate boyut kazandırmış baba yiğittir.
baba demişken kendisinden çok da iyi bir aile babası olabileceğinden kesinlikle en ufak bir şüphe dahi duyulmamalıdır.
öyle bir geçer zaman ki dizisinde az önce öpüşme özürlüsü olduğunu bizlere gösteren karakterdir.

edit : eksileyen arkadaşların öpüşme sahnesi çok hoşuna gitmiş belli! her gördüğün erkek iyi öpüşmez tatlım. burda hatun kişi meteyi götürmüştür, kabul edin.
kaynaklardaki yazılışı mao-tun olan Türk hükümdarı. Babası Teoman meteyi esir olarak yüeçilere vermiştir.( ki bu dönemlerde tabiliğin göstergesidir. mete zamanında yüeçiler hakimiyet altına alınacaktır) babası mete'nin onlarda esir olduğunu bilmesine ragmen yüeçilere baskın düzenler bunu önceden haber alan mete yüeçilerden kaçar. Teoman diğer eşlerininde etkisiyle meteyi tahta geçmesini istememektedir. Teoman mete'nin kurtuluşu için ona bir tümen verir. Bu sırada mete ıslık çalan oku bulur. Tümenini ona göre eğitir ıslık çalan okun sesi ne taraftan gelirse bütün tümen oklarını o tarafa fırlatırdı.(kendi atını hedef olarak koyar ok atmayan askerler kötü bir şekilde cezalandırılır.). Babasıyla bir sürek avına çıkar mete ıslık çalan okunu babasının bulunduğu tarfa atar ve bütün tümen de oraya atınca babası feci bir şekilde ölür ve Mao-tun tahta geçip orta asyayı egemenliği altına alır.
Kurtlar vadisi pusu adlı diziye yeni girmiş olan karakterin adıdır efendim.
tarihimizi öğrenmemizde en büyük emeğe sahip çin kaynaklarında mogul kağan diye geçer ve her şeye gücü yeten, her şeyi yapabilen anlamında olduğunu okumuştum.
güzel bir erkek ismi.
Seksi erkeklerden şanslı olanların ismi.
Bir erkeğe her yaşta yakışabilecek nadir isimlerdendir.
(bkz: Mete dede)
odtü metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü kısaltması.