bugün

ölüm gerçekleşmeden önce yaşanan beş dakikadır.dünyada yaşancak son 5 dakikadır.

-şimdi ben ölücem ve nazanda mahmutun yaptığını sanıp onu terk edicek hahahahahaha nazanı mahmuta bırakmayacağımıu sölemiştiam ahahahahahaha
-hehe hadi hadi bekletme beni
-ne?sen de kimsin?
-ne kimsin ulan seni bekliyoz işte.ben azrailin yardımcısıyım genelde böyle ayak işlerine ben bakıyorum.
-hönk!'?%& *
gibi olayların yaşanabileceği son 5 dakikadır.

(bkz: ölümden önceki son diyaloglar)
(bkz: ölümden önceki son istek)
(bkz: ölümden önceki son görüntüler)
(bkz: ölümden önceki son sözler)
(bkz: can çekişmek)
(bkz: ölüme beş kala)
(bkz: #5722134)
iyi veya kötü yaşadığımız, hayatımızda önemli anların slayt gösterisi olarak gözümüzün önünden geçeceği andır.
ademoğlunun yaşamayı istemese de istese de yaşamak zorunda bulunacağı zaman dilimi. bir de film şeridi geçiyor demekteler, meraklanmayın göreceğiz.
azrail'e karşı süslenmek için yeterli bir zaman dilimidir.
hassktr harbi gidiyorum lan denilen zaman aralığı.
insanın kendi ile yüzleştiği dakikalardır. eğer ahirete yeterince yatırım yaptı ise rabbina kavuşma mutluluğu ile 5 dakikası geçiverir, yok eğer yatırımlarını hep dünyaya yaptı ise, pişman olur, ölmek istemez. çünkü ahirete yatırım yapmamıştır, dolayısıyla ahiret onun için bir azaba dönüşür. dünyalıklarından başka hiçbir birikimi yoktur. işte o da bundan korkmaktadır.işte alış-verişin en felaketlisi budur. dünyaya yatırım yapıyorsunuz, ancak öldükten sonra hepsii gidiyor. halbuki ahirete yatırım yapsalar, sonsuz bir saadete kavuşacaklar. yalvarır, yakarır iman eder; ancak son pişmanlık fayda etmez. Allah bunları tekrar dünyaya gönderse tekrar aynı tas aynı hamam yaşayacaklardır.
Kişinin ölmeden önceki son beş dakika olduğunu bilmesi ve bilmemesinin çok fark oluşturduğu zaman dilimi.
böyle şeylerle dalga geçilmemesini düşündüğüm olay. kollarınızda kimse ölmediyse ya da kimse can çekişmediyse bunu bilmeniz beklenemez zaten.
küçük bir kardeşim var gözleri tavana bakarken ve nefes almazken ne yapabilirsiniz? hadi size son diyaloglar buyrun.
kenarda kalp hastası olan babanızı mı sakinleştireceksiniz yoksa annenizi mi? yoksa kardeşinizi uyandırmaya mı çalışacaksınız?
o anların farkındaysan aklına ölüme beş kala şarkısı aklında tutup sevdiğini hayal etmektir. çok pis koyacak sana.
(bkz: beşir fuat) isimli pozitivist türk subayının intihar ederken bilimsel bir deney olarak olan biteni kaydetmesi sonucu, bilimsel manada öğrenilen gerçeklik.
dünyada geçirdiğiniz son 1 dakikadır. belki de başınıza geleceklerden habersizsiniz.
güncel Önemli Başlıklar