bugün

ankara ve istanbul'da oturan aileler için mantıklı olabilecek davranış. ama öte yandan eğer gencimiz küçük bir anadolu kentinde oturuyorsa çocuğun geleceğini yokeden, hayatını kaydıran aile modelidir bu. senelerce büyütmek için uğraştığı çocuğunu bırakmak istemez aile. benim çocuğum ne yapar nasıl yaşar tek başına oralarda diye düşünür dururlar hep. belki de parası olmayan ailedir bu. çocuğunu okutmak için gerekli masrafları karşılayacak durumu yoktur. en kötüsü de budur ya bir tarafta baba parasıyla boş boş gezen işsizler diğer yanda parasızlık yüzünden okuyamamak. ama sonuçta her ne olursa olsun sonuçta çocuğun geleceği tehlikeye girer böyle bir durumda.
Kazandığı bölüm o şehirde varsa hiç uzatmaya gerek yoktur, oksun efendim orada krallar gibi. 4 sene makarnayla yumurtayla beslenmenin, yoldan tutma, keş, bonus kafa, cenabet tiplerle tiplerle ev arkadaşlığı yapmanın hiç âlemi yoktur. Özgürlük değildir, sefalettir bunun adı. işi, gücü, ekmeğini kazanınca istediği yere gider zaten. Ama diğer türlüyse aile istikbali ile oynamaktadır gencimizin.
çocuğuna güvenememesinin suçlusudur.

--spoiler--
ismail kel kafandan sen suçlusun.
--spoiler--
ilerde kuracağım aile tipidir. çocuk benim gibi başka ellerde parasız, desteksiz kalmasın. yeri gelir hanımla evi boşaltırız o ayrı konu. istediği arkadaşında istediği kadar kalsın o da sorun değil. en iyisi ana babanın yanıdır.
çocuğunun büyümediğini ya da bizsiz napar ne eder diye düşünen ailedir. yanlış düşünür , insanların hayatı öğrenmesi lazım onları sonuna kadar koruyamazsınız.
çocuğunu şehir dışında okuması için ikna etmeye çalışan aileyle uzaktan yakından alakası olmayan ailedir.
Kızının/oğlunun geleceğini kendi eliyle baltalayan aile. bırak da kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensin, ailesi olmadan da hayata devam edebbilsin. parayı kontrollü harcasın, yeni bir çevresi, yeni arkadaşları olsun.

not: çocuğun bir sürü haltlar yediyse sahip ol tabii. hak ettiyse hakkını ver.
Çocuğuna vicdan yaptirır.
Hastayken babaannenin icirdigi çorbanin videosu izletilir.
Sen oralarda yapamazsin yavrumlu cümleler kurulur.
Sonuç olarak %90 şehirdeki üniversitenin tutacağı tercih yapılır.
--spoiler--
ankara ve istanbul'da oturan aileler için mantıklı olabilecek davranış. ama öte yandan eğer gencimiz küçük bir anadolu kentinde oturuyorsa
--spoiler--

izmir? bursa? antalya? adana? yok buralar küçük yerler arkadaşlar lütfen.
Her aile'de yaşanılan durumlardır. çocuğunu başka bir şehir'de okumasını istemezler yanı başında olsun isterler.
umuyorm artik 80lerde 90larda kalmis aile tipidir.
o çocuğun özerklik, sorumluluk ve parayı kullanma bilincinin daha geç yaşta oluşmasına neden olacak ailelerdir.
ya durumu olmayan ailedir.
ya evladını uzağa yollayamayacak kadar gözünden sakınan ailedir.
genellikle ailenin de işlerini o şehre taşımasıyla sonuçlanacak eylemdir.

daha yeni karşılaştım. çalıştığım yerde aynı zamanda hemşerim olan yaşı benden çok büyük olan bir zatı muhterem vardı. kızı izmirde bir bölüme yerleşti ve arkadaş tası tarağı toplayıp eşiyle birlikte çekip gittiler.

bu durumdan çok etkilenen ben: ulan bizimkiler de yaparmıydı diye düşündüm ve evet yaparlardı dedim! ama ben isteseydim...
-Sizin de çocuğunuz olsun da görürsünüz. Diyen ailedir aynı zamanda.
koruma amaçlı yapılan bir eylemdir. lakin ergenlikten yeni çıkmış hatta belki de çıkamamış bir insana çok şey katar şehir dışında okumak. hem aile hem çocuk için bazı sıkıntıları olabilir ama faydası daha çoktur diye düşünüyorum.