bugün

(bkz: serçe parmağını kesip kafese koyan psikopat)*
serçe parmağı ayırıp bir kenara koyacaktır lazım olduğunda tekrar kullanmak üzere.
insanın fiziksel olarak zarar görmemek amacıyla istemsiz olarak yaptığı içgüdüsel harekettir.
çok çok acaip bir alışkanlıktır. dalga geçildi yıllarca üniversite ortamlarında, sessizleşen bir muhabbet ortamını candırmak için kullandılar ayırdığım serçe parmağımı hep, çok utandım çok. ama gel gör ki olmuyor o parmağı ayırmadan arkadaş ya. resmen çabaladım ama parmağı ayırmadan içemedim şu çayı bir kere ben. olmadı.
olayın nezaketle bir alakası yok çay bardağı ufak ve bir elin 5 parmağı simetrik değil böyle tutması daha kolay ve zamanla bilinçaltına yerleştiği için bi zaman söyle bu başlığı görünce ''harbiden öyle tutuyorum '' der insan kesinlikle bilinçaltı
aynı parmağa üstü düz altın yüzük takan erkektir.
ince belli bardakta çayını içen erkektir.
şekilsiz bir çay içişdir.
o parmakta bide yüzük varsa kırılmayı hak etmiştir.
kişisel alışkanlıktır fakat her yapılan fiziksel alışkanlığı yadırgamamak lazım.
(bkz: osururken heyecandan sıçan adam)
o parmak içe yada dışa doğru istem dışı ayrılmaktadır ancak dışa doğru olunca dikkat çekmektedir.
ayağa kaldırılıp, şöyle bir iki tur yürütülerek uzaktan izlenmesi gereken erkektir. hafiften kırıtıyor da olabilir çünkü.
kocaman, sakallı, atarlı bir görünüşe sahipse komik görünen erkektir. sevgilisi tarafından dalga geçilmesine maruz kalır. sonra her hangi bir şey içerken serçe parmağı kaldırıp sevgilinin gözüne gözüne sallar bak ne kadar nazik kibar bi insanım aslında dercesine. sonra hatun kişi o parmağı ısırır. *
normalde istemsizce yapılan bir hareket olup tam tersine bardağı sıkarmışçasına tutanlar da yok değildir. üzerinden kişilik analizi yapılması genelde yaygın bir hareket iken her zaman isabetli bir tahmin tutturulamayabilir.
ekseriyetle gaydir.
Her an iddaaya girmeye hazir erkektir.. yada halayın kopuk zinciri oldugu icin bunalima girmis sahibinin diger parmaklarla iliskisini keserek yanlizlastirilmaya mahkum edilmistir
freud'un kemiklerini sızlatan başlıklar.
Milli içkisini içerken de kaldırır.

görsel
Bunların bir de hem serçe parmağını hem işaret parmağını ayıranlar vardır, kendilerine (bkz: mhp) ilçe teşkilatlarında çok rastladır.
tam bir beyefendidir.
(bkz: vurduran erkek belirtileri)
bilerek yaptığım bir hareket değil. 
içerken farkına varıyorum ve karşı çıkamıyorum. parmağımı indirsem de kendiliğinden sonra kalkıyor. 
çaya ayrı bir tat katıyor diye düşünüyorum.
(bkz: ılık) denir kısaca.
çay çok sıcaka istemsizce olan hareket. soğumaya başlayınca bardağın altına doğru kayıyor o serçe parmak.
nedenini tahmin etmek gerekirse muhtemelen, küçükken cayı sıcak icemiyordunuz ama soğumasını da istemediğiniz için katilur katilmaz icmeye calisiyordun. serçe parmağın bardağa degince normal olarak ısınıyordu ve degmemesi için parmağını kaldırıyordun.
yani kısaca küçüklükten gelen bir reflex olduğunu düşünüyorum.