bugün

çalışanını sabah saat 9'dan akşam saat 7'ye kadar çalıştıran patrondur. çalışanının işe yetşimek içik sabah 7'de kalktığını , akşamda saat 8-9 gibi evde olduğunu düşünmez.

(bkz: modern kölelik)
bir çeşit sömürü olsa da olaylara iyi tarafından bakmak gereklidir.Kapitalist sistemlerde bu gibi durumlar kaçınılmazdır.
Günde bırakın 10 saati, 15 saat çalışıp evine ekmek götürmek isteyen yüzbinlerce kişiyi bulabilirsiniz. Tabi bu bizim ülkemiz ve iş alanı işçi sayısına göre az olan ülkeler için geçerli.

Biraz da bir özeleştiri yapalım. Günde 10 saat belki daha fazla çalışıyoruz. Ama o 10 saatin hepsinde mi çalışıyoruz.Yemek molası kahve molası sohbet molası vs...
işimiz varsa halimize şükretmek lazım.Daha iyisini hep isteyelim ama beğenmeyip bıkkınlığa da çevirmeyelim.
bi de bunların 12 saat çalıştıranı var.mesela gittiğin lokantada, mağazada.
bırakın özel sökteri devlet kurumunda bile günde 12 saat çalıştırılan 160 saat çalışması gerekirken zorla tatilsiz ay boyu 360 satten fazla çalıştırılan devlet memuru bile var ( benim gibi).
cevat kurtuluştan gelsin:

(bkz: ama patron)
"başka ülkelerde aramayla, bizde arabayla" denilebilecek kadar çok olan işveren kesimidir.
ülkenin en büyük sorunlarından biridir. bu patron eziyeti bitmesi gerek.
çalışanların yanında olan düzenlemelerin gelmesi şarttır.
tüm perakende sektöründe mesai saatleri 12 saat olduğu düşünülürse bir yerde insaflı sayılabilecek patrondur.

ayrıca çalışma bakanlığı tarafından bu ve benzeri patronların ödüllendirilmesini beklemekteyim. o kadar çok çalıştırıp o kadar az maaş vererek parasına para, gücüne güç katan patronların emeğini ve zekasını ödüllendirmemek haksızlık olur. *
bu ülkede evine ekmek götüremeyen anne babalar var ulan!! oturun halinize şükredin. bende iş yeri sahibiyim. elemanlarımla aynı saatte 5.30 da iş yerinde olurum. aynı saatte yemek yeriz ve aynı şekilde yoruluruz. neden yoruluyorum biliyormusunuz? çünkü günde 30 tl. yeme içme bana ait yol parası sigara bana ait ama eleman bulamıyorum. kendimizi kandırmayalım. elimizde fırsat olsa hiçbirimiz çalışmayız. oturur yer içer ve sıçarız. bu böyle biline.
yurdum işverenlerinin çoğunluğunu temsil eder, çalışanının işinden başka bir hayatı olabilmesi ihtimalini görmek istemeyen paragöz insan.
sabah 8 akşam 8 çalıştıran kaliteli orosbu çocukları halk tabiriyle Koç'lar da bulunmaktadır.
kendini müslüman diye tanımlayan patrondur muhtemelen. bir de oturun halinize şükredin diyenen savunucuları vardır.
''işsizlik felan yok ben çalışacak insan bulamıyorum'' diyen zattır.
cuma namazlarını kaçırmaz, zekatını da verir kurabını da keser. cennetliktir. hatta müthiş bir müslümandır kendisi. kendisinin ayda kazandığı parayı işçisi 100 ay (yüz ay) da kazanacaktır. müslümandır ama dini bütündür. işçinin yatırmadığı sigortasıyla oğlunun arabasını değiştirir. yeni aldığı villasına * taşınırken işçilerinden yardım talep eder eşyalarını taşıttırır ama çok sağolun çocuklar der dolmuş parası verir gönderir. cumartesiyi hafta içi kabul eder, pazarı da piç eder. günde 10 saat çalıştıran paron melektir candır kandır. sadece allah büyüktür denilir arkasından birde küfür edilir.
karşısındaki insanı robot olarak gören insan tipidir.
kapitalist sistemin efendisidir.
muhtemelen aynı yollardan geçmiştir. an itibariyle çalışanın "amına koymak" artık onun hakkıdır.
ancak unutulmamalıdır ki insan olmak diye bi kavram da vardır. hayvanlığın lüzumu yoktur.
insafi olan patrondur. 16 saat çalıştıranları bile var.
hatta mağaza sektöründe mesai parası vermeden saatlerce çalıştıran firmalar var.
(bkz: rodi mood)
kardeşimin çalıştığı "böyyüük" holdingtir. pek çok çalışanına bin liradan fazla maaş vermemektedir.
toplasan günde 5 saat anca çalışandır..
12 saat çalıştıran patronlardan daha insaflı patronlardır.
bunların içinde küfürü en çok hak edeni ise müdürlerdir. sanki para kendi cebine giriyormuş gibi saatlerce fazladan çalıştırıp personeli, kaç yaşına gelmiş insanları kandirmaya çalışırlar. mesai parası vermiyor şirket adın gibi biliyorsun ne diye çalıştırıyorsun milleti? babanın işi mi sanki?
küfürü hak edenler böyle müdürler hepsi değil tabiki.
kanunen suçtur.
şikayet edin kapatsınlar ipnenin iş yerini.
gözünü para hırsı bürümüştür.
çalıştırmaktan öte, köleleştirmekten beri bir eylem içerisindeki kişidir.