bugün

Vatandaşı düşünerek değil bankaları fonlamak için çıkarılmış bir sistem.

BES zaten vardı, isteyen bu sisteme katılabiliyordu.

Bunu zorunlu yapmak büyük saçmalıktır.

insanlar istemedikleri bir sisteme dahil edilip 2 ay içinde cayabilirsiniz denilmesi de başka bir saçmalık.
NN Hayat da Bes satışı yapan biri olarak diyorum ki zorunlu ama 2 ay içinde de cayma hakkın var saçma ama gerçek.
ilk kesintiden sonra telefon ederek cayma hakkımı kullandığım sistem. 2 Gün sonra kesinti bedeli 1 kuruşluk katkısıyla hesabıma iade edildi. Sıkıntı yok yani.
türkiye ekonomise battığı için havuzcu şirketler, abidik gubidik devlet projeleri ve bankalar dışardan para bulamıyor. işte o ihtiyacı senin gırtlağından kesilen para karşılayacak.
iptal etmek elzemdir

https://www.bankakredim.n...s-iptali-bes-iptal-etmek/
iptal ettim bile.

bin lira vereceğiz diyorlar ne zaman diye sordum 56 yaşına gelinceymiş. ulen 56 yaşına kim öle kim kala. kimi yiyorsunuz?

akp yararına olacak bir şey de duramam zaten. hemen caydım.

ayrıca;

(bkz: zorunlu bireysel emeklilik)
Katılım çok düşük kalmış.

Şu AKP'nin bir projesi de tutsun dişimi kıracağım. Halbuki zorunlu bes iyi bir uygulamaydı; hem çalışan için hem de devlet adına kaynak biriktirmek bakımından ama iktidar partisi kendini o kadar yıprattı ki artık yalancı çoban konumuna düştü. Gerçekten iyi olan şeyleri bile halka anlatamıyor çünkü artık herkes şüpheyle yaklaşıyor.
iptal edeceğim.
e postama gelen e-maile şu ana kadar sistemde devlet katkisi hariç 293,00 turkish lira birikmiş..

arti 3. yildan itibaren devlet katkisi haric parayi alabilir musum.

devlet katkisini almak icin ise 10 yil veya 56 yasi bekleyecegiz. hesaplattim totalde (12-15,000 bin lira arasi) devlet kaskisi..
Birikim mirikim hikaye. Hiç düşünme çık sistemden kendi paranı kendin biriktir.
10 yıl sonra o paralar sigara parası olacak. akp zenginlerine domalmamak lazım.
görsel

Şaka gibi.
Dahil olmanın aptallık olduğu sistem.

10 yıl sonra sistemden çıktığınızda yatırdığımızdan daha azını alacağımızı herkes biliyor. Emekliliğe kadar beklesen kaybın daha da artacağı ortada. E biz ne diye bu sisteme dahil olmak isteyelim ki gerizekalı mıyız biz?
Kandırmaca, dolandırmaca ve saçmalık bence.
yılan hikayesine dönen key (konut edindirme yardımı) adı altında toplanıp sonra pula dönmüş şekilde iade edilen parayı hatırlatıyor. bu korkuya rağmen öyle bir gelecek kaygısı var ki ya tutarsa deyip ayrılmamayı seçtim.
8x tl da benden alıyorlar hayır anlamıyorum işsizken de neden gss kesiyordunuz. Illa zorunlu bir şeyler olmak zorunda mı.
(bkz: ya paranı ya canını)
devlet sıkışınca yolunacak kaz olarak maaşlı çalışanı görüyor,
bes benim paramın devlet tarafından kullanılma biçimi,
kimsenin maaşından zorunlu kesinti yapılamaz.
benim maaşım benim kazancım.
devlete para lazımsa gitsin lüks arablarını satsın, kendi harcamalarını kıssın.
bir maaşla çalışan insanlardan ne istiyorsunuz.
kepçeyle alıp kaşıkla geri veriyorsunuz.
bir nevi haraçtır. geri alıp alamayacağın da meçhul o paraları. gel bunu buradaki bu tımarlı sipahi gibi arkadaşlara anlat. kafan karpuz gibi yarılır anlatacağım diye.

kendi isteğinle katıldığın bes bile saçma. ilk girerken kimse sana 56 yaş meselesini söylemiyor. sözleşmenin tamamını okumadığın için 10 sene sonunda ayrılırsan devlet katkısının yüzde 100 ünü alacaksın diyorlar. oysa 56 yaşını doldurmadan yaparsan bunu katkının yüzde 60 ını veriyorlar sana. atıyorum 2 sene sonra sıkıştın kredi çekmekte istemiyorsun bes hesabında biriken parayı almak istiyorsun vermemek için zorluyorlar seni. illa inat edip çıkarsan 300 küsür liranı kesiyorlar ve devlet katkısından 1 kuruş bile alamıyorsun.
fonları cazip değil diye zorunlu bes'ten çıktım normal bese çevirdim aynı bankadaki bes'imi. başka bankada daha yüklü olarak bir bes'im de vardı zaten. kısacası zorunlu bes'te kalmayın aklınız varsa, getirisi yok enflasyon karşısında pula döner paranız o pulu da zaten birkaç sene sonra el koymak suretiyle devlet yer.
Herkes devletin kaynak için el koyduğu para olarak düşünmüş ama gerçekte öyle değil keşke öyle olsa. Bu bes denen gudubet hükümet tarafından sigorta şirketlerini ihya etmek için kullanılan bir yöntem paramız devletin kasasına gitmediği gibi %25 de devlet üstüne ekleyerek al vatandaşım yemesin siz yiyin diye sigorta şirketlerine peşkeş çekmesidir.

Bu ne biçim cümle oldu lan sinirlendim amk.
ne açıdan bakarsanız bakın saçma olan uygulamadır.

insanların kendi kazandığı parayı nasıl olur da el koyarsın zorla.

insanlar zaten kıt kanaat geçiniyor. Onun da coğunu vergilerle geri veriyor. bu da yetmemiş olacak ki bu bes zorunlu hale getiriliyor.

ilk önce lüks harcamalarını kısın sayın siyasiler. malum saray, malum uçak, malum makam araçları, malum eşin taktığı 50.000 €'luk malum çanta, kütahya valisinin vip minibüsü, yalova belediye başkanının beğenmediği passat, itibarda tasarruf olmaz diyen saray yönetimi ... liste uzayıp gider. Bunlar medyada konuşulan sadece. gerisini siz düşünün.
3 sene çıkamayacakmışız yeni söylentilere göre.

ama bu bildiğin zorbalık degil mi?

tasarruf edeceksem bile, neden bes gibi uzun vadede herhangi bir getirisi olmayacak sisteme tl üzerinden gireyim ki?

ayrıca, 60 yaşımdan önce çekemiyorum kazanımlarımı. bu daha da sacma degil mi? emeklilik sartları oluşmadan, devlet desteginin tamamını almanız imkânsiz bu sistemde.

keşke devlet sigorta sirketlerini düşündüğü kadar, vatandaşını da düşünseydi.