bugün

hafif kilolu(!) kişilerin genellikle yaza girerken akıllarına gelen zayıflama eyleminin bir çok yöntemi bulunmaktadır.bu tipler için egzersizler,yağlı yiyeceklerden kaçınma ve düzenli beslenme kiloların azalmasını sağlayacaktır.fazla kilolular için ise mideye balon taktırma ne kadar tehlikeli görünsede denenecek bir yöntemdir. ama en mantıklı çözüm diyetisyene gidip düzenli bir program yaparak kilo vermektir.
Efenim, öncelikle kilo verme işi teoride çok basittir. Yapılacak tek iş "alınan kalorinin harcanan kaloriden az olması"dır. Pratik olmayan bir başka çözüm de kol, bacak gibi uzuvları kesip bünyeyi hafifletmektir ki tavsiye edilmez.

Alınan kaloriyi azaltmak için yapmamız gereken şeyler;

- Yağdan , basit şekerlerden şekerden, un ürünlerinden, tuzdan* uzak durmak.
- Bol posalı yiyecekleri tercih etmek. * * *
- http://www.besinler.com adresinden gündelik yediklerinizin kalori değerlerine bakıp kendinize uygun bir diyet yapabilirsiniz.

Harcanan kaloriyi artırmak için;

- Öncelikle kıçınızın üstüne oturmaktan vazgeçmek lazımdır.
- Günde 30 dakika yapılan bir koşu bile metabolizmayı bütün gün yükek tutar. *
- Ufak ufak 6 öğün * şeklinde beslenmek metabolizmayı 2-3 öğünden yine çok daha yüksek tutacaktır.
- Spor yapın. günde ayırılacak 1 saat ile 500 kcal üzerinde enerji yakmak gayet kolaydır.
- aldığınız besinlerin çeşitleri insülin seviyesinde oynamalar yapabilir*, basit şekerler yağ üretmenizi sağlar, bırakın şu şekeri. * *
(bkz: seks diyeti)
(bkz: ekonometri)
spor yapmaktır. spor yoksa ne yersen ye rejim olmaz spor varsa ne yersen ye kilo olmaz
cok onceden, tv de saglikli yemek programi yapan bi kadindan duymustum, her yiyecegin yemekten 1 lokma ya da 1 kasik eksik yersen, diyelim ki bu yemedigin 1 kasik yemek 10 kalori. gunde 3 ogun yiyosan 30 kalori, ayda 900 kalori. yuruyus bandiyla 1 saate normal hizla 250 kalori yakiliyor. yani sadece 1 kasik eksik yemek bile ayda 900 kalori. alacagin kiloyu almamis oluyosun. bunu hizlandimak da kisiye kalmis.
(bkz: akapunktur)
şimdi sabahları kibrit kutusu büyüklüğünde (kav kibrit) beyaz peynir, bıdı bıdı... arkadaş bırakın diyeti falan lan. az boğazını tutacaksın, tembelliği de bırakacaksın, hareket edeceksin yani. yok bunlar işe yaramıyor mu, bünyen problemlidir, o vakit doktora gideceksin. yaşanmış hikaye; 104 kilo olan arkadaşım (lisedeyken) her tenefüse ayrı zıkkım getirirdi. bu adam yarım dönem, sıhhiyeden tunalıya yürüdü, evine yürüyerek gitti geldi yani. (45 dakika sürer) güde 1,5 saat yürüyerek 75 kiloya düştü. zıkkımlanma adetini de bıraktı, sadece düzgün beslendi. olmayacak iş değilki, insanlar kendilerine hakim olamıyorlar diye dünyada milyarlarca dolarlık sektör var lan, yazık değil mi? afrika da açlık var lan, nasıl bir dünyadır bu?
şişmanlık genetiktir. yani insanın kaderidir. zayıflamaya çalışmak insanın kaderine karşı gelmesidir...
üç haftada dokuz kilo zayırladım. yetmiş dört kilodan atmış beş kilo kaldım. hiç bir doktordan ya da bilir kişiden yardım neyin de almadım. yöntem çok basit: ilk başta sadece türk milletine ait olan ekmeği hayatımdan çıkardım. en zor yeri burası oldu. sonra çorba, salata, meyve ile devam ettim. her yemekten yedim ama çok az olmak şartıyla. ve tabiki spor yaptım. her akşam basketbol oynadım. sağlıklı bir şekilde zayıflamak için spor şart. kendinize inanın...
termodinamikten bir çıkarım yaparsak;

insan vücudu bir sistemdir. sisteme giren kalori çıkan kaloriden fazla olursa kilo almak kaçınılmazdır.

yani termodinamik diyor ki : harcayacağınız kadar kaloriyi bünyeye katın. ot da yeseniz yaprakta yeseniz, ekmeğide kesseniz akşama kadar evde ya da ofiste oturuyorsanız (afedersiniz ama malak gibi yatıyorsanız), fiziksel bir aktivitede bulunmuyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır.
az yiyip çok sıçmak.
yemek yedikten 5 dakika sonra tuvalete gidip, işaret ve orta parmağınızı emoların kafalarına silah dayar gibi yaptıkları fotoğraflardakine benzer birleştirip yemek borunuza kadar sokup, orda üç kere dolaştırdıktan sonra gelen böğürmeyle birlikte kusmak.
tabi bu yöntem tavsiye edilmiyor.

diğeri sağlıklı beslenmekten, sık öğün yemekten, kızartma ve hamur işlerinden uzak durmaktan, düşük kalorili yiyecekler tüketmekten, bol su içmek ve spor yapmaktan geçer ki bu daha zordur.

sizin biliceğiniz iş efendim.
(bkz: sevigiliden ayrılmak).
tanrım yoksa?
(bkz: sinameki çayı)
aşık olun.
aşıkken mide bulantıdan iflas eder böylece kilo vermek çok kolaylaşır azıcık renginiz solar ama olsun değmez mi ikisi içinde?
birçok diyetisyene göre aç kalmak. zaten aç kalırsan zayıflarsın. binlerce lira vermenin anlamı yok bence.
yağsız yemek+az ekmek+ az şeker+ bol spor: kilo kaybı.
hiç ekmek yememek hem sağlıklı beslenmiş olursun hem de zayıflarsın... tabii ki madem ekmek yiyemiyorum o halde pasta yerim demeyeceksin ufaklık, pasta da yasak *
mekik çekmek.koşmak etc.
bol su içilmeli, akşam bir şey yenmemeli ve tabi ki kilo vermenin olmazsa olmazı spor.
günde en az yarım saat spor yapak, geç yemek yememek, özellikle tuzdan uzak durmak yeterlidir.
boşuna çabalardır.
sizde sikim gibi surat varsa o vücut ne işe yarar? tabii bizim ülkede mal çok ''kese gağıdı var yeaeee.'' diye gezen herifler var.
boşuna uğraşmayın ileride memeleriniz dizlerinize varacak. hee eğer erkekseniz ve zayıflamak istiyorsanız,gidin dibinizi dövdürün daha iyi.
dans efenim dans. spor yapmanın zor geldiği dönemlerimi hatırlıyorum.ama haftada 3 gün gittiğim ve günde 1.5 saat yapılan salsa ile çabucak kilo verildiğini kendimden biliyorum.
Dr gürkan kubilay'a havale edilmelidir. Slogani da şudur "yedirerek zayiflatiyorum efenim yedirerek zayiflatiyorum". Saglik programlarinda görünce gülmeme neden oluyor bu kisilik.