bugün

kafi anlamında gelen kelime. ayrıca hiç birşey yazmayan yazarlara da söylenebilecek "bıkkınlık" kelimesi. bu anlamda kullanılıyosa sonuna "ya" getirilerek pekiştirilebilir.* ayrıca (bkz: yeter lan)
bi insanin kizina verebilecegi en kotu isimlerden biri.
ortalama olarak 6. çocuklara verilen isim.
sözlüğün ebesiyle sorunu olan yazarların ekmeğine yağ sürmememiz için bir isyandır. burcix ve burcix ile ilgili olan başlıklara entry yazmayalım, alakalı başlık açmayalım, günlük hayatımıza devam edelim istediğir. burcix uçtuktan sonra bu entry kendini imha edecektir.
ted ankara koleji'nde bu ismi taşıyan bir biyoloji hocası bulunmaktadır. tam ismi için (bkz: yeter bülbül)
(bkz: enough)
ebeveynlerin artık kız istemiyoruz bıktık diyip son doğan kızlarına verdiği isimdir..allah akıl fikir versindir..
bi donem okey * reklamlarının sloganıydı
bir zamanlar apartmanda otururken ilk 5 katta oturan kadınların ismi fatmaydı 6, katta ise yeter diye bi kadın otururdu.bu isim bana onu hatırlattı... yani 1.kat fatma, 2.kat fatma, 3.kat fatma, 4.kat fatma , 5. kat yeter :D
ahmet kayanın şarkılarım dağlara albümünden bir şarkısı.

bilmediğim birşey söyle bana
mutluluğu anlat mesela
bilmediğim birşeyler söyle
o çok duyduğum yalanlar olmasın
bilmediğim bir şarkı söyle
sözlerinde ayrılık olmasın

yeter bu dünyanın cefası derdi
yeter boş yere kaç bahar tükendi
yıllarca kendimi kahrettiğim yetti
gel bana bilmediğim birşeyler söyle
yıllarca dinlediğim aynı masallar yetti
gel bana bilmediğim birşeyler söyle

bilmediğim birşey söyle bana
gülmeyi anlat mesela
bilmediğim birşeyler söyle
ezbere bildiğim dertler olmasın
bilmediğim bir şarkı söyle
gözlerimde hüzün bırakmasın
sezen aksu şarkısı. dinlenilesi, dinlenip dinlenip tükenilesi melodik bıcak.

hep binbir maske ve binbir duyguda
hep karmaşa sen ve senden başka
bin insana dönüp yaşıyorsun
parça parça her duygunu olmaz
yeter yeter beni bırak seninle kendi halime
yeter artık içindeki yabancıya söyle gitsin
hüzün olup bin bir damga vuruyor sevgim üstüne
yeter gidip o sevgisizliğinde kendi tükensin

hepyarım yarım ve erken yaşanan
her sevgiden izler var içinde
çizgi çizgi ve silemiyorsun
onları bir türlü hayır olmaz
anglosakson insani buna "enough is enough" der.. canina tak eden durumlarda..
Bir sabah uyanırsınız.Değişecek gibi geliyordur herşey,ama bi bakarsınız,yine herşey aynıdır.Gözlerinizi açar açmaz aklınıza gelen şeyler,kabuslar,hayatın oyunları,herşey üstünüze gelmeye başlar.Yatağınızdan kalkmak istemezsiniz önceleri,yok olmak istersiniz.Sadece yok olmak.Ölümü düşünecek kadar bile cesaretiniz yoktur çünkü.Ama bırakmazlar.Kana kana yaşayacaksın derler,her nefeste kalbini hançerleyen zamanı kendine kefen olarak giydireceksin.Dünya'nın ve hayatın umrunda değildir hiçbir tükenmişlik.Siz cehennem azaplarından,kör kuyulardan,tanımsız acılardan geçerken "kıyamet sen de kop kopacaksan" sancılarına gebeyken,bir bakarsınız dışarda insanlar gündeilk hayatın tekdüzeliğine kapılmış,herkes bir yerlerden bir yerlere gidiyor,dışarda köpekler havlıyor,dışarda tüm umarsızlığıyla güneş doğuyor,dışarda yıldızlar yanıp sönüyordur.Ve sizi de tüm gülünç koşturmacalara alet etmek isterler,yaşamın kurallarına...Aslında onların hayat diye giyindikleri de siyahtır,ölüm diye soyundukları da,kader diye çarptıkları da.Ve kendi doğrularını size dayatmaya çalıştıklarında dayanamazsınız artık.Zaten zaman her gün boğazınıza bir yılan gibi sarılırken,hayat sizi herhangi bir tren istasyonundaki herhangi biri yapmaya çalışırken,kana kana yaşarken,yaşar gibi yaparken...Dayanamazsınız.pimin çekildiği noktadan çıkan sesin adıdır yeter!
fr. ça suffit (yeterli)
aynı durumdan sıkılma bunalma durumunu ifade eden ünlem cümlesi...
örnek(aynı zamanda gerçek);''ARTIK YAZAR OLMAK iSTiYORUM YETERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!''
Böyle bir film de vardı yeter diye hatta Jennifer Lopez oynuyodu.
doğum kontrolün yaygın olmadığı dönemlerde genellikle 3 ten sonraki kız çocuklarına takılan saçma bir isim. sen kontrol etme sonra yeter diye isim koy he yeter gülüm yeter..
hrant dink ve ermeni geyiklerinden bunalma sıkılma durumu.
çok uzun bu uzantılar
üç dakka yeter bana
çocuk sesleri için
mektepten dönerken

üç dakka yeter bana
öpmek için gözlerinizden
ve cenneten kovulmak için.. *
mükemmel bir sezen aksu şarkısı.özellikle bir insan sevildiyse ve onun aklında başka birisi varsa bu şarkı yaranızı sarar acınızı azaltır.
bir haykiris türü.
sözlüğün geldiği durumu gördükten sonraki söylenecek sözdür kanımca.
yeter..
karşınızdaki hoşunuza gitmeyecek bir şey yaptığında üstüne gitmekten bıkmadınız mı? ses çıkarmıyor diye karşınızdakini yolunacak kaz diye didiklemek nereye kadar sürecek? bitmedi mi kirli oyunlarınızda harcadığınız canların süresi.. yaka yaka bitirdiniz saf gönüllerdeki aşk ateşini.. kestiğiniz başların hesapları verilemeyecek kadar çoğaldı bakkal defterine dönmüş kitabınızda.. hala yetmiyor mu yaptıklarınız? yeryüzünü sardı kötü kokan nefesiniz, her soluyuşumuzda içimize çekiyoruz kirlettiğiniz havayı an be an ve içimize doluyor kötülüğünüz istemesek de.. biz doyduk yaptıklarınızı izlemeye, midem elvermiyor her geçen gün artan pisliklerinizi görmeye.. kapıyorum gözlerimi ve derinlerden haykırıyorum size "yeter!!!!! yeter artık bitsin tüm kötülükler!!!!"
Michael Apted'in yönetmenliğini yaptığı, Jennifer Lopez, Juliette Lewis, Bill Campbell gibi oyuncuları bünyesinde barındıran film. konu itibariyle şöyledir: yeni evlendiği eşiyle mutlu mesut yaşarken zamanla kocasının kendisine ve küçük kızına yaptığı baskılara dayanamayan karakter, kocasından gizlice beden egzersizleri ve kendini koruma yöntemleri öğrenmektedir kocasına "yeter" diyebilmek için.
bir nefret şarkısı.