bugün

kişinin artik gürültüyü kaldiramadiği dinginliği aramakta oldugu bir dönemde fark ettiği bir olgudur yaslandiğini anlamak.

tarumar bahce görmekten bikip kendine bezginlikle 'kacinci bahce gördüm tarumar' dediği vakitlerdir.

hayatin yipratmadiği vakitlerdeki duyulan ve yerine gelmeyen arzulara gülebilmektir.

lüzümsuz günü birlik laga lugalari ve tartismalari hafif bir alaycilikla izlemeye basladiği vakitlerdir yaslandiğini anlamak.

kısa vadeli değil uzun vadeli değil sadece haftalik planlar yapmaktir yaslandiğini anlamak.

seke seke kostugu cikarak kostugu yollari terleyerek ofluyup pofluyarak sıkıntıyla ciktiği vakitler yaslandiğini anlamak.

daha dün gibi gelen zamanlarin bir ömür süresince oldugunun kafaya dank etmesidir yaslandiğini anlamak.

uzun vakitler görmediği ilk okuldaki sira arkadasini gördüğü vakit kim lan bu diyip hatirlamaya calisirken kendisini ebelemektir.

sık sık ölümü ve nallari diktikten sonra ne olacak diye yakalamaktir hatta kendiölümünü hayalen yasayip kafadan bitirmesidir yaslandiğini anlamak.

geleceği pek umursamamk, gecmişi pek düsünmemek sadece dkafayi dinleme el bos durmasin diye bir ugraslarla ömür gecirebilmeyi istemektir yaslandiğini anlamak.

ne dünya malı umrundadir, ne de onun getirdikleri ne de zart zurtlar.

sadece direk gibi bakarsin hafif bir tasak gecermiş gibi birazda hergelece bakarsin ve dersin için için:

sizin icin istikbal olan seyler benim icin mazidir
(bkz: gözlerimin etrafındaki çizgiler)
bayramlarda küçükler tarafından aranmak.
belli bir tarihten bahsederken "20, 25 yıl önce" diyebilmek, sonrasında da gerçeği idrak etmek. 24 yıl önce ilk okula başlayan ben artık uzuuuuun yıllar önce diyebiliyorum. *
aa bizim zamanımız da şu çizgfilm* vardı diyebilmek.
tanıdığımız, bildiğimiz hiç yaşlanmadığı düşündüğümüz özellikle bayan ünlüler; kollarını kaldırdıklarında koltuk altlarının bıngıl bıngıl salladığını görüyorsanız... işte asıl nokta budur. O kadın yaşlanmıştır. heryer estetikle kapatılabiliyor ama orayı nedense es geçiyorlar. ve o manzarayı görüp anında soğuya biliyorsunuz.

(bkz: ajda pekkan)
(bkz: sarah jessica parker)
sabah arının sokmasıyla uyanmaktır. ***
ağlamayan birinin artık teslim olmuş bakışlarıyla ağladığını görmek.
onun için mi bunu gördüğünüz için sizin için mi üzücü ona karar vermek zordur.
eskiden gülünen espirilerin daha cocuksu oldugunu farkedip, artik gülmemeye baslamak.
toz pembe gibi dünyada yüzerken; bir anda ev kirasi, elektrik, su faturalariyla yüz yüze gelip, gercek dünyaya cakilarak; bir an kendine gelmekle anlasilan ergenlik dönemi.
"eskiden" kelimesini cokca kullandiginiz zamanlarda hatirlarsiniz.
mahallede top oynayan o çocukların topunun size doğru gelmesiyle çocukların; amca topu atar mısın diye bağırmaları.

(bkz: amca) *
38 yaşına girmesine 14 saat 38 dakika kala beyaz bir kaşın bir gün içinde peydahlanmasıyla neticelenir.
saçta yokken kaşta ne alaka dedirtir insana.
çocuğunu okulun tiyatrosunda oynarken izlemek. *
Kendini hala genç zannedenlere kamyon gibi çarpan acı durum.
Empati kuruyorum; bebeklik fotografina bakip o fotograflardaki cocugun kendisi degilde torunu olarak goruldugu an olabilir. Benimkisi sadece empati, o cocugu kendim olarak goruyorum yani daha yaslanmadim o kadar. Simdi sozluk abileri ablalari dusunsun. *
kendinden 8-10 yaş küçük insanların koca adam olduğuna şahit olunan zamandır.
bir zamanlar teen katagorisinde izlediğiniz yavruyu milf katagorilerinde bulmak.

Acı ve gerçek.
her gelen nesli ergen görmektir.
sokakta ağlayan çocuklara '' bak abi kızıyor bize'' diyen anneler zamanla '' bak amca kızıyor bize'' demeye başladıysa bilin ki yaşlanıyorsunuz.

Based on a true story.
kral tv top 10 listesindeki hiçbir şarkıdan haz almadığınız andır.
baston fiyatlarını öğrenmektir. bilen var mı?
oses çocuklara katılan çocukların 2000liyim demesi. cidden atasım geliyor kendimi ben o yılda ilkokuldaydım ya.
Çevrendeki arkadaşlarının tek tek evlenmesi.
- Gittiğiniz konserde yaş ortalamasının sizden 10 yaş küçük olduğunu fark etmeniz.
- ilk maçını hatırladığınız futbolcunun jübilesini izlemeniz.
- Yaramazlık yapan çocuğun annesinin "bak yaramazlık yaparsan teyze/amca sana kızar" demesi.
abi lerin yerini amca dayı aldıysa.