bugün

süper bir icat. dün bir lt ayçiçek yağını bonfileye çevirdim.
insanların götü'yle güleceği teoridir. yağ kasa çevrilmez, yakılır denilesi tespitimsi hödö.
klişe bir cümle olacak ama doğru olan budur=> "yağ, protein ve karbonhidrat düzenli ve dengeli alındığı takdirde yağlar kasa çevrilir."
hemen hemen herkesin hayatında en az 100 defa duyduğu klişedir. hatta deli saçmasıdır.
yağlar kasa çevrilmez. tabi ki sihirli değneğiniz yoksa.
en üzüldüğüm nokta ise buna inanan bazı antrenörlerin olması.
abimiz protein ağırlıklı besleniyor, %10 KH alıyor, egzersizini yapıyor, ergojenik destek ürünlerini kullanıyor, sonra kas yaptı mı da "yağlar kasa dönüştü" diyor. görsel
motor meslek mezunu * nurettin, 10 günlük 1.kademe antrenörlük/eğitmenlik kurslarına katılıp belge alıyor, ne egzersiz fizyolojisinden haberi var, ne beslenmeden, ne antrenman bilgisinden. formaliteden biceps riceps raidus ulna öğreniyor. nurettin, organizmanın yağları enerji üretiminde kullanmak için yaktığından bihaber olduğundan, yağları kasa çevirmeye çalışıyor.
size gelip bilgilerinizden faydalanmak isteyen insanlar, size hayatlarındaki en değerli varlığı (vücutlarını) emanet ediyorlar. biraz dikkat lütfen.
delinin biri kuyuya taş atmış misali, herkes aynı şeyi sayıklayıp duruyor. araştırma yapan yok.
forumlarda, sözlüklerde okuduklarıyla, sağdan soldan duyduklarıyla herkes spor hekimi, herkes beslenme uzmanı anasını satayım.
biz boşuna okumuşuz demeden edemiyorum. ne gerek var lisans, yüksek lisans, doktora vs uğraşmaya. halbuki ne kadar kolay uzmanlaşmak.
*
yoktur öyle bi şey, çalışırsınız kas yaparsınız ama o lanet yağlar üstünde kalır yine. nerden mi biliyorum?
Kimyasal reaksiyonlar tersine çevrilemez, vücut kullanamadığı proteğini ve karbonhidratı yağa çevirir, yanmış kağıdı eski haline getirdiğiniz gün bende yağlarımı kasa çevircem.
Yağlar kasa dönüşmez. Demek istenilen yağ yakıp kasları geliştirmektir.

Günümüz de fitness a giden gençlerin yaptığı hata ağırlık çalışıp kardiyo yapmamalaridır. Sonra niye benim kaslarım belli olmuyor diye ağlarlar. Oysa yağ oranını azaltsalar neler olacak neler. Aman diyim gençler hep kardiyo daima kardiyo.
yalaaan. yalan söylüyorsun.

bağarmıcaktın anton artık ağz...

pardon yanlış replik oldu.

gerçekten kulaktan dolma bir efsanedir.

yağları eritip onların yerine kas hacmi büyütülebilir.

ama yağlar yapısal olarak proteine dönüşmez.

saygılar sunuyorum azizim...
görsel
yağ kasa dönmez, kas da yağa.

bizim insanımız spora başlarken, sağlıklı bir vücut ve sağlam kas kütlesi yaparım diye başlamıyor ki. göbekten kurtulayım, yağları kasa çevireyim, vs diye spor yapıyor.

bir de nedense fitness ile uğraşanlara bakın, bacak çalışsa dahi calf çalışmaz.

bu da ayrı bir tartışma konusu işte.
Hayatımda sürekli olarak spora yeni başlayanlardan duyduğum Cahillik abidesi insanlar tarafından söylenmektedir.
Abicim yağ kasa nasıl dönüşüyor manyak mısınız? O halde kas da yağa dönüşsün. Sırasıyla Translaşın.