bugün

yaran ders diyaloglarıdır. bazen gülmekten nefes bile alamadığınız olur.

tanınmış bir üniversitede gerçekleşmiştir.

- evet arkadaşlar işlemi devam ettirip bilinmeyenleri denklemde yerine koyduğumuzda sonuç 3+2 = 5 olarak karşımıza çıkar

ertesi günün dersinde

- görüldüğü gibi denklemin çözümünü yapar, işlemde bilinmeyenlerin değerlerini yazdığımızda 4+1= 5 buluruz.

* hocam yanlış yaptınız !!!

- ne oldu evladım neresi yanlış oldu bunun söyle bakalım ??

* hocam dün 3+2 ' yi 5 buldunuz bu gün 4+1 'i... *

- (bkz: bi siktir git)
-neden ders çalışmıyorsun pala?

+sadece çocuklar ders çalışır?

-çıkar gözlüklerini o zaman

+sadece ölüler görür.
-neden ders çalışmıyorsun ahmet ?

+hocam doğalgazı kestiler.ailecek yastayız.

-başını sağolsun.sıfır
-evet çocuklar bu sene fuzuli'yi görücez.
+aa hocam okula mı gelicek?
hoca:sahin yerim seni
emir:onu yeme beni ye
hoca:honk?
bire bir yaşanmış bir olay.
hoca:bir çöp sigara versene çakma konvers
ç.k:ya hoca zaten 2 dal var a.q onunda birini yemekten sonra içecegim
hoca:lan ben hoca degilmiyim istedigimi içerim ve lan
müdür:bende müdür degilmiyim istedigimi mikerim o zaman
birebir yaşanmıştır piskopat müdür verdi yine disipline...
3 hafta önce derste bayan deniz hoca ile sınıfın kapısını acıp sınıfa aval aval bakan ögrenci arasındaki diyalog.
not: çocuk yaklaşık 30 sn birşey demeden baktı. (bkz: tren-öküz)

- gel girebilirsin derse.
- hakan hocanın dersi degil mi?
- oradan hakan'a mı benziyorum.
- ıgh hayır hocam.
- bugün ben varım benimle idare edeceksin artık.
- iyi dersler hocam 'kapı sesi'
hazırlık sınıfında ingilizce dersi, abartıyı seven hoca özellikle çıtır kız öğrencilere doğru salyalarını akıtarak masumane Badi Ekrem hikayeleri anlatmaktadır.
- Geçen gün 90 km hızla giden taksi o kadar yakınımdan geçti ki, sinirlenip bir tekme attım, taksinin tamponu göçtü!
Arkalardan haddini bilmez ukala bir öğrenci :
- Hocam ben fizikçiyim isterseniz ben çıkayım öyle anlatın.
- (!)
ders: din kültürü ve ahlak bilgisi.

h*: mahşer gününde cennete gidecek olanların amel defteri sağdan, cehenneme gidecek olanlarınsa sol tarafından verilecek...
ö*: bize göre mi allaha göre mi?
h: sana şimdi kendime göre sağdan bir çıkartırsam...
Bir Kimya dersinde karışık bir matematik probleminin çözülmesi gerekmektedir. Hoca hanım son derece iyi bir üniversiteden mezundur ve genelde bu tür problemleri çözebileceğini düşünmektedir. Fakat hoca hanım zekidir. Beceremediği yerde burdan çıkar diyerek konuyu geçiştirmektedir. Gel zaman git zaman sınav vakti gelir. Boynuz kulağı geçti misali öğrenci de her çözemediği matematik işleminin sonuna burdan çıkar yazarak hocayı dumur etmiş, hepsi işlem olan 10 soruluk bir sınavdan 30u kapmıştır.
-öğretmen:ilk haçlı seferini kim düzenlemiştir?
-öğrenci: hocam, tüfekçioğlu seyahat(her türlü hac umre seferi düzenlenir)
- gözler bende, bırak kalemi defteri sadece beni dinleyin.
+ ... *
- evet yazın şimdi...
+ ... * * *
ders: analitik kimya
yer: laboratuar
hoca: kireç analinizinde ne kullanıyoruz?
sınıftan ses çıkmaz arkalardan bi ses
osman: hocam dilimin ucunda ama...
hoca: sülfirik asit
osman: ** evet evet doğru söyledin.
hoca: ceketinin önünü ilikler eğilir ve "onayladığın için teşekkür ederim"
ders:temel beceri
yer:laboratuar
yerde insan maketi durmaktadır. kaza yerinde böyle yatan birine ne yapacağımız sorulur ve herkes sıraya geçer. kızımız önce nabza bakar bir iki sarsar nefesi takip eder sonra kalkar.
hoca: noldu niye bıraktın?
kız: çalışmıyoki hocam..
öğrenci: hocam bu soruları çözüyoz muu?
hoca: yok. çekirdeklerini çıkartıp reçel yapıyoruz.
lisedeyken hoca derste olduğu halde artık iyice azıtmış erkeklere hocanın haklı tepkisi: lann! pezevenkler, böyle yapacaksanız siktirin gidin olum
kızlar: amaaaa hocaaammm sınıfta biz de varız ayıp oluyor.
hoca: pardon kızlar sizin başımın üstünde yeriniz var.
fırlama bir erkek öğrenci: hangi başınız hocam. *
okulda veya dersanede ve hatta özel derslerden herhangi birinde geçebilecek diyaloglardır. öss döneminde bir dersanede yaşadığım ise şöyledir;

ders coğrafya, dersin hocası rehberlik öğretmenimiz. yani arayı iyi tutmak adına çabalamakta kendisi gereksiz bir biçimde. her neyse..

- evet gençler derse ara verip muhabbet edelim azcık, ergenekon olaylarını görüyorsunuz değil mi hepiniz?
- evet hocam görüyoruz, az da olsa televizyon izliyoruz arada.
- ya bu hükümet süper işte adamlar on numara iş yapıyor. önceden nerde görülmüş polisin bir askeri komutanın evine girip tutuklaması. helal olsun adamlara..
- evet hocam nerde görülmüş bir ülkenin en çok saygı duyulan kurumunun bu hale getirildiği?
- yapmayın gençler şimdi adamlar neler neler yapmış bakın, çıkarın at gözlüklerinizi artık adamlar cidden iş yapıyor çok şükür başımızda böyleleri var.
- evet hocam haklısınız çıkarmak lazım artık at gözlüklerini.

daha sonrasında neyse nerde kalmıştık deyip derse döner hoca. ve dahasidawar ergen bir genç olmanın getirdiği bir duygu olan hocaya ayar verme çabasından başarıyla çıkmanın aptal gururu ile sınıfta sağına soluna bakınarak heycanını yatıştırmaya başlamıştır. çevreden tebrikler de gelince o ara fena halde götü de kalkmamış değildir hani. ama iyi ki yaşamış bu diyaloğu, gittiği dersane hakkında, içindekiler hakkındaki görüşü daha da netleşmiş. hele bir de aynı dersanede tarih hocasıyla yaşadığı diyalog vardır ki onu da belki yarın belki yarından da yakın yazmayı planlamaktadır.
hoca fransızca liberte kelimesinden anlam türetmektedir.
ali: libre
veli: liberalisation
ayşe: liberal
sınıfın pici: liboş.