bugün

doğru terim aslında flüttür, yan flüt yanlış kullanımdır. ama sadece "flüt" denilince lköğretim yıllarında müzik derslerinde çalınan "blok flüt" ile karıştırılmasından dolayı "yan" diye bir nitelendirme yapılması çok olasıdır.
çok basit görünen fakat çalması çok zor olan(çok güçlü üfleyince daha fazla ses çıkmıyo) bir klasik müzik aleti
2 yıldır çalmaya çalıştığım ve iyi kötü becerdiğim alet. Yan flüt diye anılan ama aslı adı flüt olan orkestraların ayrılmaz parçası. Yüksek seslere çıkmak için diafram yırtmanız gereken uğraş
müzik aletleri arasında kemandan sonra bir bayana yakışan en iyi enstrüman.
çalması oldukça zor olan bir enstrümandır.zira flütü rüzgara tutarsanız da ses çıkartır. fakat önemli olan doğru tınıyı yakalayabilmektir.3 bölümden oluşur ve profesyonel flütistler bunun için altın başlık ve geriye kalan iki bölümü gümüş tercih ederler. bunun nedeni ise gümüşten çok daha hızlı ısınan altının tınıyı çabuk kaybetmesidir. saf gümüşle bunu dengeleyip ortaya mükemmel bir ses çıkartırlar.
bir kadina yakisan en guzel muzik aleti.
yeni türkü şarkılarına en cok yakısan enstrumandır.

(bkz: bana bir masal anlat baba)
(bkz: jethro tull)
sadece ses çıkarmasını öğrenmek için bile bir hayli uğraştıran enstrüman. *
insan sesine en yakın tınıyı yakalayabileceğiniz klasik ensturmandır. çalmayı bir yana bırakın ses çıkartmak bile çok zor olamsına rağmen çalmak -ilk başta baş dönmesi ve karında kramplara sebep olsada- ve dinlemek huzur verir insana.
süper baba'nın jeneriğinde, kızın çaldığı flüt.
insanın içine işleyen, hayal dünyasına hızla girilmesine sebep olunabilecek kadar güzel sesli müzik aleti.
ortaokul zamanlarında çaldığım, do notasını adam gibi üfleyebilene ise 100 bin lira vereceğim müzik enstürmanı. ayrıca süper baba'nın fon müziği olan bana bir masal anlat baba'da duyulan flüt ise okul sıralarından tanıdığımız, bildiğimiz blok flüttür.

tarkan'ın dön bebeğim şarkısında, yan flüt sololarının oldukça güzel örnekleri yer alır.
çok şuh bir ses çıkartan enstrüman. bu yüzden bir erkeğe hiç yakışmaz. yan flüt ancak ve ancak bayanların öttürebileceği bir alettir. evet evet. yan flüt çalan erkeklere ölüm hatta.
ahşaptan olanları çok iyi bir ses vermemekle birlikte bambudan yapılmış olanları muhteşemdir ve adı üstünde yanfluttur yani düdük değildir çalmak için epeyce uğraşmak gerekir ki bu açıdan neye benzetilebilir öyle çok da büyük bir yetenek ya da diyafram yırtmak falan da gerekmez teknik işidir.
American pie filminde michelle'in çaldığı ve çalmak dışında bilimum başka işlerine yarayan müzik aleti.
2 yıl önce gitar çalmanın yetersiz geldiği bir dönemde pat diye aklıma esip unkapanında yürürken bir dükkana giripte "abi bana bi yan flüt sarsana" dediğim ve blok flüt çağından yan flüt çağına atlamamla başlamıştır onun büyüleyici sesine olan aşkım...
flüdüm elimde heyecanla yurda koştururken nasıl bir olaya nail olduğumun daha farkında olmamakta ayrı bir olaydı...
3 parçadan oluşan yan flüt'ümü birleştiripte ilk nefesimi verince olayın zorluğunu kavramıştım.. ses çıkmıyordu. ya flüt bozuktu ya ben yeteneksizdim... bi an ona verdiğim para geçti gözümün önünden ama daha sonra daha fazla bir hırsla üfleyerek vapur vari bi ton çıkarmayı başarmış olmam bir bebeğin ilk adımını atması gibi heyecan kattı hayatıma.
sonrasında aldığım birkaç kurs ile bi ay içerisindeki ilerleyişimin süratine hayran kalarak 2 yıldır uğraşmaktayım bu enstrüman ile.
3 oktavı olan ve eğer sadece populer müziklerde intro olarak kullanacaksanız genellikle 1.oktavın kullanıldığı bi enstrumandır. ayrıca 1. oktav ve 2. oktavın parmak basışlarının aynı olması sadece üfleme şekillerinde şiddet ve yön değişikliği ile oktav değiştiriyor olmanız başta zor olduğunu hissettirsede keyif verici ve kolaydır.
türk müziklerinden yan flüt kullanılmış olan bazı güzel ve dinlenilmesi tavsiyem olan parçalar..:

yeni türkü - başka türlü birşey
yeni türkü - çember
murat yılmazyıldırım - istanbul akşamlarım
kazım koyuncu - dido

yıllarca çaldığım ve gereksiz bir sınav uğruna 1 buçuk yıldır elime alamadığım , aynı zamanda çok özlediğim müzik aleti. en başlarda kendinden bıktırmak için elinden geleni yapar, sırtınızı-kollarınızı ağrıtır. ama sakın pes etmeyin insanın içinde kendini bulabileceği ender seslerden birini çıkarır.
3. oktavı çıkarana kadar çıldırmama neden olan muhteşem sesli alet.
Almora grubunun yan flütçüsü bilge kocaarslanın elinde baska bir güzel olan uflemeli müzik aleti.
jethro tull'un birçok şarkısında olduğu gibi spiral adlı şarkısında da ezgileriyle coşturan alet.
son 5 yıldır çaldığım müzik aletidir. sanılanın aksine öğrenme aşaması da, ses çıkarması da o kadar zor değildir. en azından ben pek zorlanmadım. öğrendikten sonra ilk parçamı kendi flütümle çaldığımda hissettiğim duyguysa paha biçilemezdi. çalarken bel, sırt ağrılarına ve insanın elinde, uzun süre aynı pozisyonda tutmaktan dolayı kesik şeklinde izlere neden olabilir. fakat içinizde ritmi hissederseniz eğer bu acılar o kadar da önemli gelmez. o gümüş borudan bach ve beethoven'ın ezgilerini çıkarmak müthiş bir duygudur.
senelerdir çalmayı istediğim tek alet. her sene doğumgünümde belki annemler bu sene alır diye umutla bekliyorum. bir aletten bu kadar mı güzel ses çıkabilir dedirten harika bir alet.**
keman için yazılmış eserleri de çalabilen müzik aleti.
cennetin sesi derler onun sesi için... yan flut değil aslında fluttur de işte peçeteye selpak dendigi gibi blok flute (derste ögretilen) flut dediğimiz için bunu ayırabilmek için yan eklemişiz... severek çaldığım ensturmanımdır... altın, gümüş, nikel olanları vardır... altını profesyonel degilseniz önermem gereksiz pahalıdır ama sesi bir harikadır... gümüş idealdir...