-Kolayca ve haksız ele geçen kazanç, ihtikâr, spekülasyon.
-Sıcak, soğuk, dolu vb. etkilerle ürünlerde görülen zarar.
-Dalgıcın, çok derinlerdeki suyun basıncı, iki akıntı arasında sıkışıp kalma, düzenli hava alıp verememe veya birden su yüzüne çıkma vb. durumlarda uğradığı inme veya ölüm.
-Sıfat, Silahla yaralanmış olan.
-Sıfat, Mecazi Birine veya bir şeye vurulmuş, bağlanmış, sevmiş olan, sevdalı, âşık.
tüplü dalışların tehlikeleri çerisinde en bi birinç tehlikedir. tüplü dalışta nefes tutulmadığı ve regülatör basınca göre oksijen müktarını ayarladığı için sığ su çarpması riski yoktur. fakat tüplü dalışta başka bir sorun bulunmaktadır. bu sorun gazların basınç altında sıvılaşmaları sorunudur. aldığımız nefes içerisinde en çok alınan azot gazıdır. azot derinlere inildiğinde sıvı hale gelir. bu arada bir hatırlatma sportif dalışlar 18 metreye kadar olacağından vurgun riski yoktur. bu gaz yukarı ani çıkış yapıldığında ciğerlerde gaz haline dönemeyeceğinden damarlarda döner ve iğne ucu kadar olabilen kabarcıklar damarları patlatır. zira her dama aort değil beyne giden kılcal damarların patlaması ölümle sonuçlanır. vurgun un en büyük hediyesi kırıtmak olmaktadır. vurgun yiyien kişilerin omurgası düz duramaz artıkın ve kişi sağa sola yalpalar.
kurallara uyulduğu taktirde en güvenli spordur tüplü dalış. risklerin tamamı önceden bilindiğinden, kişiler buna göre eğitim alır. aldıkları eğitimin ve tecrübelerinin doğrultusunda bir üst seviyeye geçebilirler. bu da sakatlanma ihtimallerini en aza indirger...
muazzez abacı nın seslendirdiği anlamlı şarkı.sözleri;

gözlerim uykuyla barıştı sanma
sen gittin gideli dargın sayılır
ben de bir zamanlar sevildim ama
seninki düpedüz vurgun sayılır

ne kadar zulmetsen ah etmem sana
her iki cihanda gül kana kana
seninle cehennem ödüldür bana
sensiz cennet bile sürgün sayılır

muazzez abaci sarkisi.
yalan mı söyledin göz göre göre
ne zaman dolacak verdiğin süre
gönülden gördüğüm takvime göre
aldığım her nefes bir gün sayılır
cemal safi nin bir şiiridir. *
(bkz: bir vurgun bu sevda)
faka bastın albümünde emel müftüoğlu'nun seslendirdiği söz ve müziği harun kolçak'a ait şarkılardan biridir. diğeri için: (bkz: kal benimle) sözleri şöyledir:

yine sonbahar düştü bulutlara
bir yağmur başladı sessiz
renkler soldu güneş yokoldu
akşamlar yalnız ben sensiz
yine hüzünler çöktü duygularıma
bir acı başladı sensiz

ne öfkem ne hüznüm bitmedi sana
bir bozgun bir vurgun yaşattın bana
bağışlamaktan daha zor
bir bozgun bir vurgun yaşattın bana
muazzez abacı'nın çıktığı dönemde* çok satmış bir albümü.

01 Hiç bir şey kar etmez
02 Kısmetim sensin
03 Gökyüzünde duman duman
04 Vurgun
05 Yüce dağ başında
06 Bir birilerine
07 Anılar
08 Yaşayan cansın
09 Çok yalnızım
10 Olsun
11 Bir ufacık dalgınlık
12 Bir teselli ver
dekompresyon hastalığının halk arasındaki adı olup, dalgıçların korkulu rüyasıdır. belirlenen sürede belirlenen derinliğin aşılmaması halinde bu risk ortadan kalkmaktadır. Havadaki en yuksek oranda bulunan Azot gazı, basınç altında ve zamana da bağlı olarak solunduğunda sıvılaşarak kana karışır. Bu gaz, Oksijen gibi kullanılan bir gaz olmayıp, atıl yapıdadır. Dalıştan çıkarken bu gazın yeniden solunum yoluyla atılmasına zaman tanımak gerekir. Bu yüzden dalgıçlar çıkışlarını yavaş yavaş yaparlar.
muazzez abaci'nin en unlu sarkisi. **
muazzez abacı'nın en güzel şarkısında bulunan sözlerdir. vurucu söz konusunda fikir ayrılıkları olabilir ama aynı şarkıda bulunan en vurucu mısralar bunlardır.*

seninle cehennem ödüldür bana
sensiz cennet bile sürgün sayılır.
(bkz: alkol komasına sokan şarkılar)
muazzez abacı'nın enfes yorumuyla dinlediğimiz Güftesi Cemal Safi'ye,
Bestesiyse Selçuk Tekay'a ait uşşak makamlı tsm parçası.
halk içinde yaygın adı vurgun olan, dekomprasyon veya caisson hastalığıdır. genel tanımlar yapıldığı için başka ve önemli iki noktaya dikkat çekilmelidir. bunlardan birincisi genel yargı olan derine dalma durumlarının tamamında vurgun riski vardır, yargısının yanılgı taşımasıdır. bu yanılgılardan ilki elbetteki su altında nefes almadan dalan, serbest dalıcıların vurgun yeme risklerinin olmamasıdır. diğer bir yanılgı ise; vurgunun tehlikeleri ile ilgilidir, dalış veya dalgıç hastalığı denildiğinde akla ilk gelen vurgun, esasında göründüğü kadar tehlikeli değildir, en azından dalış sporunun en tehlikeli hastalığı olmayan vurgun (decompration) , elbetteki derin dalışlarda uyulması gereken kuralların yanı sıra, kaba tabir ile hızlı bir şekilde pozitif yönde derinlik değiştirilmediği sürece tehlikeli olmaz. dalış sporunun en tehlikeli hastalığı ise şüphesiz derinlik sarhoşluğudur. (bkz: derinlik sarhoşluğu)
Muazzez Abacı'nın inanılmaz yorumuyla, insanı içtikçe daha çok içmeye sevk eden şarkı.
(bkz: dekompresyon hastalığı)
yenilen şey.

(bkz: vurgun yemek)
cemal safi'nin ilk siir kitabinin adi. kitabin onsozunu ise orhan gencebay yazmistir.
Bülent Ersoyun eski eşi olan Armağan güzel söyler bu eseri, tavsiye edilir. Güfte Cemal safi'ye aittir.
mazhar fuat özkan'ın 'vurgun yedim' şarkısını hatırlatan kelime.
vurgun yedim,bu sevdadan vurgun yedim...
(bkz: gönülden görülen takvim)
http://www.renklidergi.co.../siir/Yine-Vurgunlardayim
olağanüstü bir muazzez abacı şarkısıdır.
denizde basınç farkından dolayı yaşanılan öldürücü durumdur.
http://www.youtube.com/watch?v=KZGiuxVRvnI&feature=related

müslüm gürsesin yorumuyla bir başka havaya bürünen Cemal Safi nin yazdıgı süper bir eser.
sitem dolu söylenmek yerine kendi durumunu anlatmaya meyletmiş, çektiği acının boyutunu öyle bir anlatmış ki...ama affetmiş muhteşem bir muazzez abacı şarkısı.