yeni bölümlerinin game of thrones ile aynı gün çıkmasından dolayı hakettiği ilgiyi göremeyen, ortalama üstü dizi.
Şu an için 7. bölümü yayınlanmış, Vikinglerin yaşamını geleneklerini tek yönlü bir öykü üzerinden anlatan History Channel dizisidir. Gayet de güzeldir.
Ragnar kıçı başı oynayan kenar mahalle delikanlısı tadındadır. Tek rahatsızlığımız odur.

(bkz: http://www.imdb.com/title/tt2306299/)
güzel ilerliyor severek izliyorum ilerleyen bölümlerde ilginç olaylar olacak.
ragnar'ın, ya meireles'in ya da ömer şişmanoğlu'nun küçükken kaybolan kardeşi olduğunu düşündüren dizi.
Git gide güzelleşen dizidir.
introsunda çalan müziği her gün en az 5 kez dinlediğim olayların hızlı gelişmeinden dolayı erken biteceğinden korktuğum harika dizidir.
spartacus'un finaliyle yeni dizi arayışımda karşıma çıkmış, beğenimi kazanmış savaş dizisi.

kurgu yönünden spartacus ya da game of thrones ayarında bir dizi değil ama, son derece güzel bir alternatif ve bu türü sevenler kesinlikle kaçırmamalı.

bu arada, sevdiğim karakter çoğunluğun aksine ragnar değil, floki. çok seviyorum ibneyi.
1 gecede 7 bölümünü izlediğim dizi.
History Channel'da oynayan belgesel olarak düşünülen fekat dizi olarak müthiş tutan bir şaheser. Devamının gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum 8. bölümü sabah izlicem. ragnar lodbrok çok karizma adam! (bkz: Spartacus) (bkz: Gannicus) karakterine benzetiyorum ama daha piç versiyonu.
çorla çocuğun daha keşfetmediği dolayısıyla ragnar ölüürm sana yeaaa laflarının dönmediği bomba dizi...
din temalı ilerlemeye devam eden dizi. 8. bölümde kurban verme falan olmadı. ayrıca magic mushroom yiyip rahip kafalamak ney lan?

biraz daha yağma sahnelerine ağırlık verse iyi olacak.

ha izlemek isteyen arkadaşlar izlemeden önce iskandinav mitolojisine biraz göz atsın yoksa saçma gelebilir.
muhteşem ötesi dizi. her bölümü ayrı bir film gibi adeta. beğenerek izliyoruz.

--spoilers01e08--

leif'i kurban etmek de neyin kafası arkadaş ya. adam dizinin en savaşçı, en sadık adamlarından biriydi. yazık oldu. keşke rahibi kesseydiniz.

--spoilers01e08--
başrol oyuncusu olan Travis Fimmel'in Ragnar Lothbrok'a olan gerçekten harika uyumu ile dizi kat kat zevkli hale gelmiştir. Belgesel-dizi kıvamı ise ayrı bir tat vermemtedir. An itibari ile git gide güzelleşen ve öyle devam etmesini istediğimiz dizidir.
--spoiler--
leif'in kurban ediliş sahnesinde son ana kadar bekledim, ragnar'ın çıkıp da bu saçmalığa bir "dur" demesini, lakin leif kuzu kuzu gitti arkadaş. hay sizin inandığınız dinin temeline sokayım. böyle din mi olur la?
bu arada önümüzdeki bölüm fransa'ya saldırı var, bugünkü normandiya fethedilecek ve rollo normandiya dükü olacak.
yani, gerçek tarihte durum bu minvalde lakin dizi ile gerçek tarih arasında bir 150 yıl kadar sapma seziyorum. tam örtüşmüyor yani tarihi olaylarla.
aha bu da rollo'nun fransa'daki heykeli;
görsel
--spoiler--
valla diziyi izlemeden duramıyorum izlerken de sövmekten kendimi alamıyorum.
maşallah tarih boyu barbar kavimler Türk diye bağırıyorlar e bunlar ne lan? her gördükleri kadına ordan, burdan girişiyorlar. temizlik desen hak getire. ne bir evlat sevgisi, ne bir şey.
hayır anlamadığım hani bizim atalarını Viking diye bildiğimiz bu Kuzey Avrupalıların hiçbiri mi izlememiş bu diziyi? biri de dememiş mi "noluyo lan?"diye ya da izlemişler de " bize ne lan viking mi kaldı artık, ata mata banane" mi diyorlar.
ama izliyorum hacı. güzel.
floki'si, deliyürek'in kuşçu aynı.
spartacus'ün bitişinden sonra sanki boşluğa düşen şahsıma güneş gibi doğan kaliteli dizi.
(bkz: game of thrones vs vikings).
Floki favori karakterimsin, ''ihihihi''
insan evladının ne derece alçalabildiğini gösteren iyi yapılmış bir dizi.
insan evladının ne kadar alçalabildiğini bilenlerin izlemesine gerek yoktur, vakit kaybı olur.
Gazetelerin 3. sayfaları ve akşam bültenleri de bir örnek olabilir bu konuda...
(bkz: game of thrones vs vikings).
yalnız ragnar rothbrok'un gözleri oynasa izlenebilecek dizidir.
yalnız ragnar lothbrok'un hatunu* oynasa izlenebilecek dizidir.

(bkz: Katheryn Winnick)
--spoiler--

leif kurban edilirken bir zaman makinesiyle geriye dönüp "durun mnkym tanrı dediklerinizin sadece birkaç doğa olayından ibaret kendinize gelin boku bokuna ölüyorsunuz manyak mısınız lan siz?" demek istedim. lakin olmadı, olsaydı çok şey değişirdi.

--spoiler--

genel olarak güzel dizi ama ragnar lothbrok karakterini canlandıran abimizde günümüz insanını andıran tavırlar mevcut. yapmayın, etmeyin gözünüzü seveyim. cast ajansından mı seçtiniz naptınız dedirtiyorlar insana. diğer savaşçılardan birini canlandırabilirdi ancak ragnar gibi bir karaktere hiç uymamış. zibidi tavırları yüzünden diziye adapte olunmuyor.
1. sezon 9. bölümü ile odin in dünyasına adım atmama vesile olmuş muhteşem ötesi dizi.
vikinglere bakış açınız kökünden değişecek.