bugün

iyi ya da kötü taraflarıyla akılda kalmayı başarmış hocalardır. bazen sevgiyle bazen nefretle anılırlar.
hoca camide isimli güzide eseri akıllara getirir.
ilkokulda ögretmenler gününde saçını degişik bir topuz yaptıgı için bütün sınıf havaya girip diğer sınıflara nispet yaptıgımız ilkokul hocam.
dersi güzel anlatan ve sevdiren hocalar iyi hoca sıfatıyla yad edilir.
verdiği dersi aşırı önemseyip sınavlarda çok kasan
(üstelik bu tip hocalar güzel ders de anlatamaz) hocalar kötü hoca sıfatıyla yad edilir.
ve hocalığından değil kişiliğinin sıradışılığından dolayı akıllara kazınanlar ise
'ne adamdı/kadındı' nidasıyla ve insani boyutuyla yad edilir.
unutulunlar ise bu üç hoca tipine de uymayan hocalardır.
para karşılığı düdük çaldırıp, göle maya çalan vardı.onu hiç unutmam ben.unutturmam da...
koridorda rastlanan hocaya seslenilir:
-hocam hocam! müsait misiniz?
+tabi arkadaşim gel gel. *
odasına girilir:
+gel otur iki laflayalım ne içersin?
-hocam ben dif. denk.den bi soru soracaktım da?
+benim hiç vaktim yok ya, çok işim var, sen onu ozan hocaya sor bi ara. *
-hımmm. tamam hocam. iyi günler.

not:lak lak yapmaya gelince vakit var ama. *
dersinden kalınmış hocalar.
senin yazın güzel diyerek tarihten 5 puan fazla veren hocadır.
cemaatten adnan hoca, okuldan ilker (parasız) hocadır..
(bkz: mahmut hoca)
(bkz: fethullah hoca)
bir de ;
(bkz: muharrem hoca) *
(bkz: nasrettin hoca)
ortaokul ve lise yillarindaki hocalarim salih tasdemir, mehmet turgut, oruc nesanir. hepside matematik ögretmeniydi.
verdiği inanılmaz frikiklerle hafızalara kazınmış genç ve güzel hocalardır.*
sınıftaki unutulmaz replikleri ile hafızalara kazınan hocalardır. lise hocalarımın büyük çoğunluğu bu sınıfa giren hocalardır.
*ferruh hoca:lennn oğlum ne biçim gülüon len sennn! git bi doktora görün lennn sen!
+olur hocam hemen, ama önce sizi alalım.
okul anılarını süsleyen değerli hocalardır. örneğin; edebiyat ve kompozisyon hocası olarak, rüştü şardağ. *
Sınıfta sürekli bizim aldığımız ek ders ücreti ne kadar az biliyomusunuzzz, 3 milyona derse giriyoruzzz diye çığırtkanlık yapmasıyla hepimizi dumur eden ve tarafımdan yeter hoca ya al şu 5 milyonu git gelme derse dediğimde hüngür hüngür ağlayarak müdürün yanına beni şikayet etmeye giden hocadır..
ismail hoca
fethullah hoca
adnan hoca
mahmut hoca
akil hoca.
tayfun turgay, doğu akdeniz üniversitesi işletme bölümü proflarından.
Haydarpaşa Lisesinden (bkz: Ali yazıcı)
haydarpaşa lisesinden (bkz: ibrahim es)
tipik "ya dersi dinleyin, ya dışarı çıkın, sizi burda kimse zorla tutmuyor..." söylemini sertçe ve uygulamalı anlatan hocalar...
Uludağ üniversitesi'nden (bkz: ufuk başoğlu)
haydarpaşa lisesi hocalarından (bkz: ferit esas) namı diğer teksas
dede korkut anadolu lisesinde (bkz: senol gülle) sanıyla ve lakbıyla meshur fizikci reis. *
yazılı kağıdına 100 üzerinden 125 veren hocalarda bu klasmana girer.