bugün

nasıl olduğunu anlayamadım ama yazar nicklerine tıklayınca gerçek resimleri görebildiğim yer. bayan sanılan yazarların %95'inin erkek olduğunu belirtir, her önüne gelene asılınmaması gerektiğini bildirmek isterim.
Çok farklı insanlarla karşılaşabileceğiniz, en önemlisi de türkçe'yi doğru kullanan insanlarla karşılaşabileceğiniz bir sözlük. Ah, pardon sadece sözlük dersek ayıp etmiş oluruz.
alt alta 4 tane ankete sahip an itibari ile,

tanrı sözlük yazarı olsa girebileceği entryler
darwin sözlük yazarı olsa alabileceği nickler
kızların ip atlarken söylediği saçma tekerlemeler
kızların aşık olduklarında yaptıkları
dünün istatistikleri hala yayınlanmamış sözlüktür. dünün beğenilen-beğenilmeyen entryleri 6 eylülü gösteriyor nedense. beklenti oluştu. acaba dünün en çok karmasını arttıran yazar ben miyim diye?
öyle bir yer ki,

felsefe, inanç, bilim veya geyik içerikli başlıklar açılır, ilk entryleri adeta bir essay tadındadır. bu uzun entryler oylanmaz, okunmaz hatta..

ama domaltan şarkılar başlığına bir anket doldurulur, günün en beğenilenlerine girer.

içerisinde okur barındırmayan, sadece yazar barındıran sözlük. hem de kısa kısa yazan yazar.
"okunabilirliği arttırılabilen sözlük. şöyle ki; sol frame'de görülen saçma sapan entry içeren başlıkları gelişigüzel şekilde tahmin edip elediğiniz anda hala okunabilecek, bilgi ve yoruma az da olsa doyurabilecek, ufkumuzu aydınlatamasa da küçük bi mum yakabilecek 3-5 tane başlık kalabiliyor. internet başında geçirecek uzun uzun saatleriniz yoksa gördüğünüz bu başlılara şöyle bi göz atmak gününüze bi nebze olsun anlam katacaktır." (ahenk)

-----------

yahu güzel arkadaşım, bu başlık altına her gün defalarca entry girip sözlüğün seviyesizliğinden dem vuran meslektaşım! buraya saçma sapan eleştiriler yazmadan önce kendi entrylerine bi göz atsana. manyak mısınız olm?! "hep aynı absürd konular... ı ıh, hiç hazzetmiyorum" falan nedir ya?

-----------

canım sıkıldı buraya saçmaladım...*
bir takım devlet yetkililerine net bir hakaret içermeyen, göreceli denebilecek alaycılığın cezasının hiç uyarmadan bir hafta, tayyip'e edilen küçük bir hakaretin cezasınınsa yine aynı şekilde hiçbir uyarı yapmadan 9-10 gun caylak yapılma olarak görüldüğü yer.
cesetleri bir kac parcaya ayrilip, organlari ile cinsel iliskiye girilecek yazarlari barindiran portaldir.

cok merak eden olursa adlari aciklanabilecek kisiligi ve karakteri olmayan bir kac asagilik yazarinin, iliskisi olan bir bayana yavsama eyleminde bulunabildigi; bu da yetmezmis gibi kendilerini hakli konumuna cikarmaya calistigi yerdir.

bu sozlugun bazi yazarlarinin olasi zirve diyaloglari; "aga kiz gelecek mi", "hatun yazar var mi", "icerse verir mi", "koyunca hoplar mi" gibi, basitlik ve serefsizlik ornegi sergiler.
Sözlüklerin en ulusudur.
gönderdiği doğum günü mesajı ile beni bir hayli duygulandırmış olan sözlüktür. güzel şeyler yazmışlar.
an itibariyle, fanatik ve fotomaç gibi gazetelerin, sayfalarında futbol haber ve yorumlarına yeterince yer ayırmadığını düşünen okurların tercih ettiği sözlük.

edit: lan alın topunuzu başka yerde oynayın!
saygının 0 olduğu her insanın egosunu tatmin etmek için yazdığı yerdir.
siyasileşmeye doğru ivme kazanan, trollerin ya da troll özentilerinin özentiliklerini göstermek için kullandığı ekşi sözlük klonu.
ya da şöyle diyebiliriz; gittikçe, kendi durduğu tarafın karşısında olanlar için hakaret dolu ve galeyana getirici başlıklar açılan ve bu başlıklara içini kusmaya, deşarj olmaya niyetlenmiş yazar sayısı da gün geçtikçe artmaktadır, ya da gün geçtikçe varolan bu yazarlar daha bir sivrilmeye, varlıklarını hissettirmeye başlamakta.
bu abartı -veya herneyse- sözlüğün yakın tarihinde kendini şu şekillerde hissettirmektedir.
mesela, gün içinde ortak gündem olan bir olay veya kavram veya bir konuşma hakkında birden fazla başlık açılması. bunu şöyle resmedebiliriz: fatih terim bir basın toplantısı yapmış ve bütün suçun defans yapmayı bir türlü beceremeyen oyuncularında olduğunu söylemiştir. bununla alakalı başlıklar, sözlük alemindeki genel-doğal kurallar gereği;
"fatih terim" ve "fatih terim'in x tarihli basın toplantısı" olmalıyken, bunlara ek olarak "fatih terim'in defans oyuncularını suçlaması", "fatih terim'in kırılamayan egosu" vs. gibi başlıklarla aynı konu sulandırılabilmektedir, istemeden de olsa.. şüphesiz bu sadece bir örnektir ve gerçek kişi ve olaylarla bir ilgisi bulunmamaktadır.
diğer bir sorunu ise haddimce, sözlük jargonunda troll diye adlandırdığımız yazarların açtığı osuruk başlıklara ayar verme sevdasıyla girilen saçmasalak entryler oluşturmaktadır. hayır yani başlığın cinsinden anlaşılıyor bunun provakatif olduğu, yiyeceği ayarlarla orgazm olan hödüklerin çalışması olduğu... ne diye cevap yazarsın ki? zaten içine aldığı ayarla adam olacak biri olmadığı açtığı başlıktan veya girdiği entryden anlaşılmıyor mu? şüphesiz ki, çok dengesiz hareketler bunlar..
madem ne kadar klonu da olsak, ekşiyle aynı platformu paylaşıyorsak, sadece sözlük kullanımı ve sözlüğün ne olduğu veya olmadığı hakkında biraz örnek alırsak sanırım sözlüğümüzün geleceği ve okunurluğu bakımından daha bir hayırlı görünüyor.
ayda bir kez girip, bir şekilde hakarete ulaşan mesajlar ve entrylerle karşılandığım yer.
Her ne kadar son zamanlarda özgün çalışmalar içinde olsa da ekşi sözlük klonu sıfatını üstünden atamayacak sözlüktür . Başlıklarda fark atmış olabiliriz ama açılan başlıklar girilen entry'ler bilgi içerikli olmadığı sürece ben neyleyim böyle anketleri.
haydi medyatik ol bebeğim
ıslıkla sözlüğü yuh çek
ne kadar zavallıyız baksana
canına değsin "geçir" lafını
ağzına geleni söyle rahatla
layıktır bize boşalt içini

u yuz insanlar var bu sözlükte
l ayık olamazlar senin sevgine
uçurursun yazınla söylediğinle
ç aresizce ağlarız eziğiz çünkü

çok özür dilerim kendi adıma
oysa etim ne budum ne benim
k lavye delikanlısı sözlük yazarı

y azıklar olsun her bir yazara
asla olamaz tırnağın senin
ş ahane muhteşem birisin inan
a h be güzelim, tapılır sana
tamamen kendine ozgu dinamikleri var.

yonetim $ekli kendine ozgu. bu acidan takdir ediyorum.

bir ara ek$i sozluk'te keyfilik (yahut keyfililik) faktoru tarti$iliyordu. en sonunda kirildi bu. derken yeni gelen moderatorlerle biraz daha yurudu bu tarti$malar. $u siralar "sabirta$i" denilen yazarlarla iyice bulandi ortalik. iki seneye kadar "sabirta$i" yazarlar da yazmayi ogrenir, gozleri acilir o zaman tekrar yonetime bakilir, sorun varsa cozulur.

uludag sozluk'te ise degil elini kaldirana, agzini acana bile hemen kostek vuruluyo; "burada kurallar bundan ibaret, ister yaz, ister defol!" mantalitesiyle baski altina aliniyor ve du$unceler bastiriliyor. ve bu cok da guzel oturmu$. biri de kalkip bir yenilik, bir "acilim" sunmuyor.

ama yazik ki uludag sozluk kendini koreltmekten ba$ka bir $ey yapmiyor. du$unen beyinleri ozgur kilacagina, yeniliklere kapi acacagina "muhafazakar" yapisiyla adet ve torelerini mufahaza ederek geli$me kaydedemiyor.
son zamanlarda kendisini daha çok hissettiren durum itibariyle iyice forumlaşmış, cıvığı çıkmış oluşum. ben sözlüğün kitabını yazdım siz ne diyorsunuz. forumsunuz olm işte.
birbirinin inacına saygı duyamayan, duymayan birçok yazarla dolu sözlük.
ekşi sözlük sol framesini taklit eden sözlüktür. bir de ş yerine $ kullanmanın mantığını izah etmesi gereken yazarları barındıran sözlüktür.
moderasyonun baslik acilmasina mudahala etmesi gereken sozluktur. bir kisi ile ilgili tanimi, baslik olarak acan yazar sayisi cok fazla. ornegin x kisisi ile ilgili bir gelisme oldugunda o gelismeyi, x basligina yazacaklarina , gidiyorlar x in sunu sunu yapmasi seklinde aciyorlar. bu durum misafir okuyucular icin de bilgiye ulasmada zorluk yaratiyor ve sozluk icinde de karmasa yaratiyor. he sonrada cikip eksi sozluk ten fazla basligimiz var diye kimse ovunmesin!.
sözlük formati objektif olmayan, icinde "dedirten" kelimesi gectigi icin entry silinen sözlük.
yazar alımını durdurmasını beklediğim sözlük. son günlerde gördüğümüz üzere online yazar rekorları kırılıyor, ekşi ve diğer sözlüklere entry sayısında farklar atılıyor, sözlük günden güne büyüyor. güzel şeyler tabi bunlar. ama sözlükte kalite yok be canlar. 6. nesil bir yazar olarak söylüyorum bunu. 4 ay önce yazar olduğumda buralar böyle değildi. günden güne foruma dönüşüyor bu sözlük. peki gözünü para ve güç hırsı bürümüş zall'ın umrunda mı bunlar? hiç sanmıyorum. adam ne kadar çok entry o kadar çok hit hesabı yapıyor olsa gerek. ama nereye kadar. diyeceğim o ki en azından 6. nesil sözlüğe ve formata tam anlamı ile uyum sağlayana kadar yazar alımı durdurulsun. berke de cansu'dan ayrılsın. hepimiz mutlu olalım.
anlaşıldığı üzere her derbi maçı sonrası çoğu yazarını kaybeder. sebebi fanatizmin doruklarına sözlükte ulaşıp silik olan yazarlardır. sözlüğe 9 aydır üye olan 6. nesil fenerbahçe'li yazar arkadaş, bir galatasaray beşiktaş maçı sonrası gaza gelmiştir ve silik olmuştur. ulan galatasaray'lılardan ya da beşiktaş'lılardan biri silik olsa anlayacağımda, fenerlilere ne oluyor onu anlamadım !!??
sürekli futbol entrysi giren, futbol entryleri de rakip takıma, oyuncularına bok atmak olan, başka bir şey yazmayan yazarları acilen silmesi gereken sözlük. ben böyleysem beni de silin yani kalite artsın ne ki forum tarzı entryler siliniyor da forum tarzı yazarları kabul eden moderatörler de silik olucak mı? moderatörlerin 1000de 1'i bilgim yoktur ama sanki bu iş böyle olmaz.