bugün

keyifli oluşum, yazar olmakla övündüğüm yer, önceden yazdığım net sözlük ve itü sözlük ün aksine daha bir sıcak ve samimi ortama sahip , ekşiye rakip gördüğüm tek sözlük .
kafa iznine çıkıldığı zaman özlenen sözlük. *
bir de; internet tarayıcısına giriş sayfası yaptığım sözlük. *
Diğer sözlüklere nazaran halka daha yakın olan sözlük. Bazı ekşi sözlük ve itü sözlük yazarları , uludağ sözlüğü yazar alımı konusunda eleştirse de bence türkiye gençliğine bir hizmettir bu sözlükler. Olaya bu şekilde bakmak lazım. Kapalı bir kutu kimin ne işine yarar. Yani gençler kahve köşelerinde, barlarda, diskolarda çürüyeceğine sözlük yazarı olsun ; iyi veya kötü o farketmez. Sözlükte belirli bir bilgi seviyesine geleceği kesindir. Adı üstünde sözlük.
sonra okuycam hedesinden sonra akıllara garip sloganlar getiren kara gözlü yarimiz.

ilgili olarak;
(bkz: durmak yok yola devam)*
tam 2.5 yıl olmuş ben buraya yazar olalı.

ama çok daha önce, ekşi sözlük'te başlığı açıldığında girmiştim, bakmıştım, incelemiştim ama o dönem pek fazla incelenecek bir şey yoktu diyebilirim. yine de keşke o zaman üye olsaymışım ama olmamışım salak gibi.

sonra tekrar girdim, baktım ve bir şekilde üye oldum. ekşi sözlükteki gibi kargaşa, kalabalık yok, gayet tenha ve yazdığınız şeyler okunuyor gerçekten. boşluğa yazmış gibi hissetmiyorsunuz kendinizi. yeni bir oluşum olduğu için, yazacak daha fazla şey buluyor ve daha yaratıcı olabiliyorsunuz. işte bu sebeplerden dolayı çok sardı bu sözlük beni.

tematik çalışmalar yaptım, bilgi içerikli bir çok entry girdim, saçma sapan şeyler yazdım, geyiğin dibine vurdum, duygularımı, düşüncelerimi ilettim, küfür ettim, çaylak oldum, haftanın en beğenilen entryleri seçilen şeyler yazdım, seri eksi oylandım, bir çok kişiyle mesajlaştım, dertleştim, tebrik ettim, tebrik aldım, fikir verdim, akıl danıştım, taktir ettim, taktir gördüm, çok güldüğümde oldu, ağladığım da, içimi çok acıtan şeyler de okudum, neşemi yerine getiren ve bir başkasının mutluluğuyla sevindiğim şeyler de. bunun gibi nice şey yaşadım bu 2.5 yılda. (bir tek ukte'ye alışamadım. ne veririm, ne doldururum abi benden uzak olsun)

şimdi düşünüyorum da burada yazılanlar, okuduklarım, gördüklerim, duyduklarım, burada verilen kaynaklar sayesinde öğrendiklerim, tanıştığım insanlar, hayatıma girenler, arkadaşlık kurduklarım vs. ne kadar da güzel bir şeymiş bu sözlük yahu. hayatımın bir parçası oldu geçen zaman içerisinde.

internete bağlandığımda ilk işim maillerimi kotrol etmeden önce, sözlüğe girmekse eğer, bu sözlükte olan her şey gerçekten beni fazlasıyla alakadar ediyor demektir. buradan hiçbir şekilde kopmak istemiyorum, sürekli burada olmak, yıllar sonra bile bir şeyler paylaşıyor olmak istiyorum sizlerle.

buradaki ortam, samimiyet, sıcakkanlılık, mesajlaşmalar, insanların sizlerle ilgili ve alakalı olması, uludağ sözlükekşi sözlük'e tercih etmemin en büyük sebebi. dün girdim ekşi'deki hesabıma. son 1 ayda 2 entry girmişim, online bile olmuyorum çoğu zaman.

çünkü benim yerim burası, şimdi saçma gelecek size ama ben burayı kendi evim gibi görüyorum. sanki bu sözlük bana ait, sizleri de misafir etmişim ve burada yazıyorsunuz. bir şeyler yazmaya hakkım olduğunu düşündüğüm ve düşüncelerimi çekinmeden yazabildiğim yegane yer burası. çok uzun zamandır sözlüğe bunun için teşekkür etmek istiyordum ve şimdi görevimi yerine getiriyorum.

hayatıma bu güzel uğraşı soktuğunuz için hepinize minnettarım. site kurucusundan moderatörlere, gammazlardan çaylaklara, en komiğinden en depresif yazarına, en kalitelisinden en berbatına kadar hepinize çok teşekkür ediyorum.

bu sözlüğün varlığı beni mutlu ediyor...
henüz liseyi ya da üniversiteyi bitirememiş ergen ya da yeni ergen tayfasının saçma sapan başlıklar altında dine sövdüğü sözlük.
veletlerin dine sövdüğü başlıklara aklı başında dindarların bir türlü cevap veremediği tam tersine ayar üstüne ayar aldıkları sözlük. zamane gençleri işte.
fikir ve düşüncelerinin serbestçe ortaya konulması sonucu eksi yağmuruna tutulan yazarların bulunduğu sözlük.

ha güzeldir, o ayrı.
beni saatlerce sims 2 oynamaktan uzaklaştıran tek şey, bilgi ve eğlence kaynağım. * * *
bazılarına göre kin ve nefretlerini kusma aracı.
düzgün entry arama zorluğunu yanında getiren yeni üye olduğum site.ama yine de diğer sözlüklerden güzel.
her türlü başlığın açılabildiği sözlük.. sevdiriyor kendini kerata ama gel gelelim ki her türlü başlığın rahatlıkla açılması bazen işin bokunu cıkartıyor.. genel başlıklar altına yazılması daha uygun olabilecek entryler, bir anda bağımsızlığını ilan edip sol framedeki yerini alıyor.. ornek vermek gerekirse:
ögretmen ile ilgili bir anınız vardır;dovmustur,sovmustur, sacmalamıştır, mudur karsısında baba bir laf etmiştir falan falan.. bunu ogretmen ogrenci diyalogları, yaran olaylar vb. gibi başlıklar altına yazabilecekken bir anda yer-yon degiştirip başlık olup cıkıyor: ogrencisini mudure karsı savunan kahraman ogretmen..yancılık masteri yapan ogretmen, ogretmenin soyadının ogretmen olması..
breh breh breh!! yani kısacası sevgili dostlar bu işin sonu yok.. muhakkak ki moderasyon elinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyordur*.. ama fikrimce biraz daha dikkat edilirse iyi olur..
zeki alasyanın sözlüğü -*ın- derim ben bu sözlüğe hep,ekşi sözlüğünde metin akpınarın sözlüğü olduğunu düşünürüm,neden öyle düşünürüm-zeki alasyave metin akpınar- çünkü çok iyi dost olanlar zamanla çok iyi rakibe dönüşürler ama isimleri hep aynı karede anılır.

bu yüzdendir ki ellerimizi yorduğumuz ama aklımızın boşalıp dinlendiği,zihnimizi vidanje ettiğimiz uludağ sözlüğün yani zeki alasyanın sözlüğünün -*ın- rekabet ve dostluğun birleştiği aynı zamanda deve kuşu kabare tadında zaman yolculuğuna çıkarıp düşünsel ve görsel tatlarıyla bizi tiryakisi haline getirdiği 21. yüzyıl buluşlarındandır.

bununla beraber sözlük ahalisinin de son derece ilgili ve özel mesaja yatkın karakteriyle anmadan geçmemek lazım.
kimisi okulunu dersini es geçip giriyor sözlüğe,kimisi patronuna çaktırmadan mesai saati dalıyor,kimisi deniz manzaralı villasından,kimisi sarıyer sırtlarındaki gecekondusundan,kimisi hastaneden,kimisi lokantadan,kimisi kampüsten,kimisi avrupadan,kimisi asyadan,kimisi zenci,kimisi beyaz,kimisi kızlılderili...
ama hepsinin tutkusu uludağ sözlük...
son zamanlarda troll akınına uğramış sürekli doğal seleksiyona uğrayan nadide oluşum. biri çıkar küfreder kamikaze yapar. diğeri saçma sapan başlıklar açar.

modlarından biri baba olduğundan mütevellit hoşgörülebilir ama diğerlerinin de görev dağılımı yapmadığı açıktır.

doğal seleksiyonlar sonucu üstün ırkı bulacak, tahtı kapacaktır ama daha çok vardır bu işlerin gerçekleşmesine.
(bkz: ailecek severek izliyoruz)
bugün double trollerle karşılaşılan sözlük. birinden kurtulsak diğerine yakalanıyoruz.
başlık açma kurallarının tecavüze uğradığı sözlük. olsun biz de zevk almaya bakıyoruz.
tek şikayetim son derece ırkcı dinci ve kıl tiplerin bulunmasıdır. acıyoruz ailecek bunlara.
allah aşkı için tüm yazarların ellerini semaya açıp dua etmelerini istediğim sözlüktür.
bu başlığa yazabilen herkesin sanal dünyadaki yuvasıdır.
0a yakın bi yerlerde bir iki bayanın bulunduğu sözlük. hemde futboldan anlayan 1-2 bayan.
galatasaray'ın yenilmesiyle çıldırmış sözlük. bizim millet taraftar olamıyor, bunu bir kez daha gördüm. holigandan başka bir şey değiliz. ne yazık ki değiliz.
karşısında ya da yanında, bir ekşi sözlük ya da diğer sözlüklerin olması avantajıdır.
rekabet ortamı yaratacağından, sözlükler arası kaliteyi getirir ve seçilebilirlik özelliğini arttırır.
aile sıcaklığı olması sebebi ile, uludağ sözlük daha tercih edilesidir. kıymeti bilinmelidir.
balta girmemis ormanda hakan balta ya rastlamak başlığında yazarların patlama yaptığı, enteresan* site.*
şu saat itibariyle sağ tarafta 219 kişinin online olduğu gösterilen sözlük.
sagci, gerici, yobaz, dinci olan, ve farkli dusuncelere tahamulu olmayan, tabulari yikamamis, geyikten anlamayanlarin bol miktarda bulundugu ve hatta moderasyon duzeyinde de aksakliklarin oldugu, editorel yetkinin kotuye kullanildigi uber-katalatik bir bilgi platfromu. yakinda dini bir inanci olmayan yazarlarin adlari, bu sozlukte siyah bant ile gosterilirse sasirmayiniz.
evet 12'den sonra kesinlikle libidonun tavan yaptığı sözlüktür. benim de dikkatimi çekti şimdi.
(bkz: algıda seçicilik)