bugün

dusunce ozgurlugu bakımından itu sozluk acık ara ondedir. uludag sozlukte tam anlamıyla dusunce ozgurlugu yoktur, moderasyonla aynı dusuncede degilseniz entryleriniz silinir.
(bkz: yapma bunu)
itü sözlükte g.te g.t denir.

yani küfür serbesttir. ulu da ise g.t e ne denildiği bellidir herhalde.

yani benim anlayamadığım nokta koymanın veya nokta koymaya izin vermenin mantığı ne?
itü'de emmeli gömmeli başlıklar varken burada bafileyen başlıklar vardır.
yazmıycaktım yazayım sözlüğüdür. bir itü varmış bir de başka bir sözlük varmış. bu başka sözlüğün birde modu varmış. acaip itü taraftarıymış. neyseki o başka sözlük ondan kurtulmuş. bu kadar.
uludağ, diğer sözlük yazarları (ekşi, itü) tarafından yoğun bir şekilde eleştiriliyor. haklı oldukları noktalar var elbet. eleştiriler genelde sözlüğün forumvari bir yapıya döndüğü yönünde. seviyenin düştüğü yönünde yapılan eleştiriler de var. dedim ya haklı oldukları yerler var. hem de çok fazla.

ama benim demek istediğim bu değil. itü sözlükten bahsetmek istiyorum:

bu eleştiri dozu itü sözlükte daha bi artıyor. ciddi ciddi uludag sözlük kompleksi oluşmuş heriflerde. şimdi götleriyle gülerler bilirim buna ama böyle bu. uludağ sözlük'ün her geçen gün daha çok ilgi görmesi 'noluyo lan' şeklinde bir tavırla karşılanıyor. evet bu ilgi uludağ'ın çok kaliteli bir sözlük olmasıyla ilgili bir durum değil. diğer sözlüklere göre daha kolay yazarlık alınabilmesi, akla ziyan başlıkların-entrylerin çok da garipsenmemesi herkesin burada yazmasına imkan tanıyor.

şimdi neyi, nereye, nasıl bağlayacam bilemiyorum ama sanırım şunu demek istiyorum:

uludağ'ı ortamın çok konuşan, kendince espriler yapan şımarık çocuğu olarak göreceksek siz de itü sözlük olarak konu başlıkları, düzen ve tertibinizle çok sıkıcı oluyorsunuz be!

hele bi içimizdeki çocuk yaşlanadursun, elden ayaktan düşelim, gürültü rahatsız etmeye başlasın. bir tatlı huzur almaya geliriz belki itü'ye.
sol frameleri karşılaştırınca bizim ki biraz daha mizah ağırlıklı görünüyor sanki. evet.
itu sözlük'e hiç girmemiş biri olarak tabiki uludağ sözlük.

(bkz: allahım çok objektifim)
(bkz: ben nar soyuyorum abi size kolay gelsin)
hürriyetin eki olan kelebekde evlilik cüzdanı soran oteller başlıklı haberinde bi ufak kolon eksisozluk entrylerine bi ufak kolon da itusozluk entrylerine ayrıldığına göre; hürriyet için itüsözlügün üstün olduğu karşılaştırmadır. ha ama bu kötü müdür iyi midir. bence iyidir. **
ulu sözlük:
samimmidir
yazdıkların okunur
saniyesinde eksi veren ibneler vardır
saniyesinde artı oy veren melekler vardir
insan olana insan gibi davranır moderatörler
özel mesajla kolay kolay taciz edilmezsin *
abazadır biraz ama samimidir
çok duygusaldır
laikdir
dini bi sözlüktür
humeyni yanlıları bile var lan
kapkarışık duyguları barındırır
çok çabuk destekçi bulursun
eğer son nesil isen bluevelve tarafından tırtlanırsın *
yeri gelir ölümlerini bile yazarsın çünkü o her zaman dinler.

yok yok itüde bunların hiçbiri yok eksilensemde çaylakta olsam seviyorum bu sözlüğü *
günlük entry olarak bkz.lardan olsa gerek ki uludağ öndedir. yazılan entry kalitesi olarak itüsözlük çok daha öndedir.
"uludağ sözlüğü beğendiğini anlatmaya çalışırken başka birini itün götüne sokmaya gerek yok" diye düşünüyor ve ekliyorum:
- uludağ bir numara!..
itü sözlükler uludağ sözlüğün karşılartırmasıdır galiba. neyse sadede gelelim. mesela en büyük fark şu olsa gerek.

itü sözlükte istatistikler bölümünde haftanın veya günün en çok oylama yapanları diye bir şey yok. ama uludağ sözlükte var. ama buna rağmen itü sözlükte daha, fazla uludağ sözlükte daha az oylama yapılmakta. * *
ulu sözlük itü*'ye göre daha dinamiktir, entryler daha fazla oylanır, sol frame daha akışkandır. ayrıca itü sözlükte entry' yerine "giri" kelimesi kullanılır.
(bkz: uludağ sözlük vs itü sözlük)
(bkz: biz orospu çocuğuyuz)

(bkz: yiğit özgür)
http://img115.imageshack.us/i/orspq4qc0.jpg/
yaklaşık 4 senedir uludağ sözlük'te ve 3 senedir itü sözlük'te yazan biri olarak şunu şöyleyebilirim ki ; uludağ sözlük'te entry oylama olayı kesinlikle yerlerdedir. sol frame hızlıca akar gider , 3 dakika önce yazdığın şey bir anda 2. sayfaya kaymış olabilir. itü sözlük'te yazdıkların okunur ve oylanır. aradaki en büyük fark da budur.
itü kalitedir. uludağ ise giderek çöpleşmekte bunda ne yazık ki popüler olmak için ideolojik görüşleri gün boyu aşalayan ve adını da eleştiri koyan yazarlar yapıyor. aferim aferim. devam edin. ha diyeceksin niye burdasın o zaman siktir git işte belki birşeyleri değiştirebilirim diye burdayım en azından başlık açarken saçmalamıyorum.

edit: şu entrye bile tahammülü olmayan yazarlar var sırf bu entry bile itünün ne denli kaliteli olduğunu gösterir.
itü'mü? yazacağıma değmez.
itü, okur, eleştirir, oylar.
uludağ, yazar, siler, yazar siler.
uludağ sözlük daha demokratik mesela ;bahçeli'ye küfret ,tayipp'e parmak at ,kemal kılıçdaroğluna bilmem ne yap ,gülene hakaret et butonları da olsa idi tam olurdu,her türden her siyasal düşünceden insanı bünyesinde barındırır bu da sözlüğü renkli ve eğlenceli kılar -saçma entryler yok değil bu itü ile ortak noktası-buna karşılık itü de iktidarı öven bir yazarsanız 'atılırsınız'.
birbirlerinden oldukça farklılar. ikisinden birine alışan biri için, diğeri genelde boktan gelir.

bir de herkesin bahsettiği, okunma mevzu var. itü den hesap almıştım, sadece çaylakken giri girdim. sonra yazar falan olmuşum, hiç girmedim sözlüğe. yani yazar olduktan sonra hiç yazmadım. açtım bir ara. baktım başlığımı açmışlar, o çaylaklık dönemi entrylerimden birkaçı oylanmış falan. şaşırdım tabi. burada pek mümkün değil.
itü sözlük candır. onda giriler okunur, oylanır, hararetli tartışmalar yapılır.

uludağ sözlüğe vakit geçirmek için girilir. girilerinizin silindiğini görünce yazma hevesiniz kalmaz, bakınıp bakınıp itü sözlüğe girersiniz kendinizi ifade etmek için.