bugün

ucuz ürünler kalitesizdir ve çabuk eprir, ilerde sorun çıkarır minvalinde bir söz.

az biraz halkla ilişkiler okuyan bilir ki ucuz olan şeyler basit görünür ve insan ilişkilerinde ilk dikkat edilen şey kişinin iç dünyası, en sevdiği renk falan değil dış görünüşüdür. yanisi; paket önemlidir.

bertrand russell da "kişinin çevresindeki "diğerleri"nden daha fazla kazanmak istemesinin nedeni, diğerlerinin onun hakkında konuşacaklarıdır" der. refah düzeyinden ziyade başkalarının hakkımızda konuştukları önemlidir. ben gidip plasma tv yeni çıktığı dönemlerde onun fiyatının bir yıl sonra düşeceğini bile bile gidip ilk çıktığı zaman alıyorsam bu benim teknoloji merakımdan değil, çevremdekilere plasma tv aldım cümlesini kurabilmem içindir. kendimize karşı dürüst olalım.
(bkz: ucuz etin yahnisi yavan olur)
(bkz: her kuşun eti yenmez)
(bkz: ucuz et tencere dibi yakar) *
(bkz: pahalıdır var hikmeti ucuzdur var illeti)
yavan da olur diyorlar onun için.

valla ben diyenlerin yalancısıyım.
Ucuza alınan, maledilen şeylerde nitelik bulunmaz; ya çürük, ya kötü, ya da hilelidir. Bu sebeple, bu tür mallardan istenildiği gibi fayda sağlanamaz.
ucuz etin yahnisi iyi olmaz suyu kara olur derler ama ızgarası güzel olur, deneyin.
(bkz: ucuz mal alacak kadar zengin değilim)

yalnış genellemeye sahip atasözleridir. gerçek ihtiyacı belirleyip en hesaplı yoldan ulaşmak en makbulüdür.
(bkz: angus)
Kesinlikle dogrusoylenmis söz.

Bu zamana kadar neyi kar ediyim uyguna aliyim dediysem hayrini gormedim.

Kaliteli urun, ucuz olmaz.

Kimse kaliteli bir malı ucuza satmaz.