bugün

andımızın ilk cümlesidir. *
bir insana, sabi bir öğrenciye her sabahın körü, neden böyle bir şey söylettirilir?, bundaki amaç nedir? bir türlü kavrayamamışımdır.

türküm: evet türküz, bunu her gün kendimize demek zorunda mıyız?

doğruyum: türküz diye doğruyuz yani.

çalışkanım: türküz diye hem doğruyuz, hem çalışkanız.

postmodern ekleme: çılgınız. çılgın türkleriz.

o kadar diyoruz akıllı olalım bize yeter, yok böyle epik tavırlara diye ama anlamıyor işte milli şef zihniyeti.
Türkçe anlamayan malların anlayamadığı Tümcedir.

Bir "And"da geçmektedir bu tümce.
AND ne demektir?

Tabi üç sözcükle türkçe konuşan bireyler veya da Türklükten rahatsız olan bireyler bunu anlamayamaz veya anlamak istemez.

andda geçtiği için Türküm doğruyum çalışkanım demek.

Türk milleti için
Doğru olacağıma and içiyorum, Çalışkan olacağıma and içiyorum demektir.

ha sen Bu andı içmene rağmen hala doğru değilsen, hala çalışkan değilsen o senin sorunun. zaten sana kimse Türk olduğun için Çalışkan olduğunu söylemediği. türk olduğun için çalışkan olman gerektiğini telkin ettiler.
hiç bir bok anlamayanlar için gelsin:

(bkz: ilkokuldayken andımız ı okumanın verdiği gurur /#5402308)
gerizekalı beyinlerin belki de hiçbir zaman tam olarak kavrayamayacağı bir cümledir. kavrayamadıkları gibi bir de hemen türklüğü aşşağılamaya çalışmak için laf sokmaya çalışırlar bir klasik olarak. ama şunu unutmamak gerekir bir türkün doğru çalışkan olamayacağını düşünenleri gün gelir taşşak komasına sokarlar.

edit :ben türküm, doğru olacağım, çalışkan olacağım.
andımızı hakikaten bilmeyen veya anlamamış kişilerin varlığını bize göstermiştir.

andımız metninde ant içilen kısım "ey büyük atatürk..." diye başlayan kısımdır. hatırlatalım.

(allahım yaptığım açıklamaya ben de inanmıyorum ama bu açıklamaya muhtaç insanlar yaratmışsın.)
cogu zaman lafta kalan cumle. bu cumleyi cocuklarimiza bagira cagira soyletmek yerine uygulamayi ogretebilsek keske.
yıllarca okurken her seferinde "iyi dersler arkadaşlar, sağol" demeye alışmış ilkokul öğrencisine andımızı oku bakalım dediğinizde "ne mutlu türküm diyene" dedikten sonra "iyi dersler arkadaşlar" demesi akılları karıştıran bir eğitim sisteminin varlığına işarettir...
kendi kendini güdülemek için söylenen söz. işe yarıyor mu? taktir sizin.
bir kürde, çerkeze, ermeniye türküm dedirtmek ne demektir? buyurun buradan yakın. cevap vereyim ben zahmet etmeyin. "saçmalık!"
bizlere çocukluğumuzdaki 5 sene boyunca okul zamanı neredeyse her gün dikte ettirilen andın ilk 3 cümlesi.

maalesef böyle bir ant dünyanın hiçbir ülkesinde yok, bakın avrupalı çoculara, böyle birşey yok, okulun bahçesinden hoop sınıfa, öyle sıraya geçme, öğretmenden azar işitme, asker gibi bağırma, tek düzen halinde sınıfa gitme olayları yok.

onlar bizden çağdaşlık, medeniyetlik bakımından kat kat üstünken, biz ise birbirimizin kuyusunu kazıyoruz...
turkleri anlatmayan bir soylem. caliskan degiliz, bol miktarda yalan soyleriz ve daha ne varsa yapariz.
atatürk nerden bilsin tam tersi bir hale geleceğini.
son 2 kelimenin külliyen yalan olduğu beyanat.

ulan türk milleti kadar yalancı bir millet yoktur, onu geçtim "çalışkanım" derken utanır lan insan. bir yılda kaç gün tatil yapıyoruz birisi üşenmeyip saysın lütfen.
(bkz: türküm doğruyum örümcek adamın oğluyum)
“Bu memleketin çocukları asırlarca okula besmeleyle başlardı. Siz geldiniz, Türküm Doğruyum çalışkanım yaptınız. Sen Türk’üm doğruyum çalışkanım’ dersen, Kürt kardeşim de çıkar, ‘ya öyle mi, ben de Kürd’üm daha doğruyum daha çalışkanım” deme hakkını elde etti. Böylece bu milletin çocuklarını birbirine düşman ettiniz.”

Merhum Necmettin Erbakan (Bingöl,1994)
(bkz: 3 ün 1 i)
bir kürdün bunu söylemesi durumunda %90 tüm kelimelerin yalan olacağı sözcük dizisi. (bkz: al sana tanım)
http://i.hizliresim.com/Nq4XoQ.jpg
Türküm doğruyum çalışırsam yaparım.
Gerçekle hiç uyusmayan soz obegi.
(bkz: işgalciler)

benim atalarımın uğruna savaştığı ve kazandığı topraklarda ben neden işgalci oluyorum bilmiyorum.
"türküm doğruyum çalışkanım" biraz ağır kaçmış gibi duran bir sözdür.
lakin şuna da değinmek isterim , ermenistan'da öğrenci andına diz çöktürüp tövbe istettirecek kadar ırkçı antlar var ve dayatmada da sıkıntı görmüyorlar. bunları ne yapacaz? siz insansınız da biz değil miyiz amk.

tanım: öğrenci andının ilk mısrası.
2,5 yaşındaki yeğenimin, babanemi her gördüğünde tekrarladığı söz. Andımızı birileri kaldırsa da bizim evde öğretilmeye devam ediyor, edecek.
Kimi orospu çocuklarınca işgalcilerin sözü olsa da, kendileri asla "k.rdüm doğruyym çalışkanım" diyemeyeceklerini, deseler de kimseyi inandıramayacaklarını bildikleri için sadece güzel insanların söyleyebileceği sözdür.
ilkem küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu milletimi özümden çok sevmektir.
büyüklerimi saymak, küçüklerimi korumak diye devam eden gerçek hayatta örneğine rastlanmayan çocuklara ezberlettirilen şiirimsi. hepimiz türküz okey ama doğru ve çalışkan olmak nerden çıktı ?