bugün

sürekli bir pasiflik içinde türkiye ekonomisinin hiçbir zaman iyi olabileceğine inanmayan kişilerdir.

her durumda kötü göstermek için bir bahane bulurlar.

ve düzeltmesi için çaba sarfetme yerine sadece eleştirmeyi tercih ederler.
(bkz: 70 milyon kişi)
öncelikle,

(bkz: olabileceğine) *

sonrasında,

(bkz: imkansız diye bir şey yoktur)
cebindeki parayı doğru sayabilenlerdir.
elbet belini doğrultabileceği durumlar olacaktır* ancak ilkokul öğrencilerine bile türkiye tarım ve hayvancılık ülkesidir diye öğretilip bunların ithal edildiği bilindiğinde hiç de inanası gelmiyor insanın.
(bkz: dünyanın en yüzeysel insanı)
sanırım ülkenin ekonomisi iyi olunca birinin gelip cebine para koyacağını sanan insanlar bunlar.

abd deki evsizleri hiç duymadınız mı evladım siz.
oecd bile yüzde 6,8 ekonomik büyüme tahmini yaparken hala kötümser konuşanlardır.
Karamsarlık sarmış dört bir yanımı. Baktığım yerde mutsuzluk var, baktığım yerde acılar. Bakmak istemiyorum kapatıyorum gözlerimi; gerçeklerden kaçma yüzleş diyorsunuz. Ya ben göremiyorum gördüklerinizi yada siz pembe gözlüklerle bakıyorsunuz ? ya da bu düzen sizin maddi ve manevi doymanıza yardımcı oluyordur belkide. Şimdi de paranoyak diyeceksiniz. iftira atıyorsun; hatta sen gammazsındır da! Ne alakası var, çıkartıp atın at gözlüklerinizi de bir bakın objektif olarak duruma. Ben açıyorum gözlerimi ama durum ortada. eğer inanç denen kavrama itimat ve itaat etmeyen bir toplum olsaydı türkiye, o zaman ki kaosu hayal edemiyorum. aman tanrımmmmmmmmm !!
IMF kapılarında sürünen,
müstemleke valisi gibi kemal dervişe kapılarını açan,
dünya ekonomik bir refah yaşarken bankaların içini boşaltıp kriz yaşayan,
depremzedeler için toplanan paralara tenezzül eden,
mhp ve sol koalisyonun taraftarlarının anlayamayacağı ekonomik gelişmedir.
ekonomi ne kadar iyi olursa olsun bunun asla halka yansımayacağını düşünen kişilerdir.
beyni olan kişilerdir.
akp yalakası olacam diye basitleşmeyen onurlu insanlardır.

rekor bütçe açıkları ki kendileri yüzde 400 olur, rekor işsizlik gibi akp rezaletlerini gören şerefli insanlardır.
rekor dış borçlarıda görür genel bu insanlar.
yani kısacası satılmamış, ruhu olan insanlardır.
halka yakın, halkı gören insanlardır.
üstad bir yanlışlık olmasın rekor bütçe açığı yok hali hazırda;

rekor dış borç da yok , 271 milyar dolar dış borç var bunun da büyük kısmı uzun vadeli ve faizi geçmişe göre daha düşük.
disaridan bakamayan insanlardir. iyi veya kötüyü ayirt edemezler, cünkü bildikleri tek bir sey vardir.
bizzat şahsımdır. ekonomide para kaynağını elinde tutan şirketlerin bir çoğu hali hazırda satılmışken, üretebildiğimiz halde halen dışarıdan alma embesilliğini gösterirken, imf'den oradan buradan alınmış bilmem kaç yüz milyar dolar borcumuz varken ve halen bu durumu düzeltmeyi; ihraç ettiğimiz ürünleri kendi insanımıza daha pahalı satarak düzeltmeye çalışıp, zaten parasız olan halkı daha yoksul hale sokuyorsak bende ekonominin iyi olacağına inanmam.
Olacak mı ya len senin seçtiğin adam yönetiyor sanki ülkeyide o kadar diyorum başlık açmadan önce içmeyin diye..
(bkz: inanmazsan başaramazsın)

1957 polonya'sı.

1946 japonya'sı.
büyük çoğunluğu babaları kadar geçim sıkıntısı çekmemiştir. ama içinde bulundukları dönemin, türkiye cumhuriyet'i tarihinin en kötü dönemi olduğunu savunmaktan geri kalmazlar. ekonomik büyümenin cebine etki etmesi için kişi başına düşen gelirin daha fazla artması ve bu işin öyle 8 senede çözülebilecek bir mesele olmadığını bilmezler. bunun için öncelikle nüfus yoğunluğuna göre yeterli ekonomik büyüme gerçekleştirilmelidir.
at gözlükleriyle görebildikleri o kadardır bu ergenlerin. çok üstlerine gitmemek lazım, büyüyünce düzeliyorlar genelde.
türkiye gibi dünyanın en zengin ülkesinin ekonomisine inanmayanlardır.
(bkz: umutsuz durum yoktur umutsuz insan vardır)
ekonomi bi dibi görse rahatlayacak insandır. ne demiş büyüklerimiz, en dibe batmadan yukarı çıkamazsın. üstada saygılar, sevgiler...
çalışmayan insanlardır. zira bir insan sürekli üretken, sürekli pozitif ve sürekli çalışkan olursa çevresindeki herkese aynı enerjiyi vererek onların da çalışmalarını sağlayacağı için ekonomi tavan yapacaktır. ülke insanının karamsarlıktan çıkıp çalışmaya başlaması lazımdır.
hayatları boyunca iyi bi ekonomi görmemiş olanlardır.
Türkiye ekonomisinin iyi olması değil bunun halka ne kadar yansıyıp yansıyamaması tartışılmalıdır. GSMH artış zırvalarıyla halkı kandıran laf cambazlarının, ekonomik büyüme ile gelişme arasında ki farktan bihaber yaptıkları yorumlara gülüp geçmekten başka bir şey yapılmaz. Evet ekonomik büyüme gerçekleşir fakat önemli olan büyük şirketlerin sermayesinin artması değil bu büyümeyi en alt tabanda ekonomik , sosyal anlamda gelişime dönüştürmek önemli olan noktadır. (bkz: gelir dağılımı)
Türkiye ekonomisi dünyanın en büyük 16. ekonomisidir.Kötü sayılmaz bu durum.Fakat ekonomi büyüsede Fakir yine fakir kalıyor, zenginler daha zengin oluyor.Türkiye nin böyle bir büyüyen ekonomisi var işte.

(bkz: Ben ne anladım bu ekonomiden)