bugün

üç yıl önce yaptığım aktivite.

alıştım mı ? evet.
pişman mıyım? hayır.
özlüyor muyum? evet.
yeterli mi ? hayır.
hakkında bir olay anlatmak istediğim eylem. eğer rant (#36459637) kısmını geçmek isterseniz, son paragrafı okuyabilirsiniz.

ifşa olmamak ve etmemek adına, isim vermeden bir olay anlatmak istiyorum. ben, dönemlik abonelik sistemiyle gelir elde eden bir program üzerinde çalışan 3 kişi arasındaki tek türk'üm. programın işlevselliği gereği; client, server ve websitesi olarak her bir kişinin sorumlu olduğu parçalar var. ben client'dan sorumluyum.

olayın geçtiği zamanın yakın bir geçmişinde ise ekip olarak, programımıza işlevselliği konusunda çağ atlatacak bir güncelleme getirmeye karar verdik. gerekli planlamaların sonucunda herkes herşeyiyle çalışırsa; 1 ay + 1 hafta test süresi gibi bir sürede biteceğini öngördük.

herkes çalışmalara başladı ancak 15. gün civarlarında çekme gücümüzden daha fazla ağırlık yüklendiğimizi farkettik. websitesinin çok işi olmaması sebebiyle bir şekilde yetişecekti. ancak server ve client programın doğası gereği komplike bir kod yapısına sahip. açığı kapatması için ise iki tane freelancer işe almaya karar verdik. server üzerinde çalışacak olan hintli bir öğrenci ve clientta bana yardımcı olacak; an itibariyle sektörde çok bilindik bir firmada, üst düzey sayılabilecek bir pozisyonda, aylık 10bin tl üstü kazanan ve 10 yıla yakın tecrübesi olan bir türk.

client, bilen arkadaşlar için söylüyorum; c# dilinde yazıldı. 7.0'a kadar gelen bütün teknolojiler en iyi şekilde kullanıldı ve c# kodlama kurallarına uygun yazıldı. her metodun başında düzgün bir şekilde özet etiketiyle açıklamalar yazılı. uzun lafın kısası, dünyanın neresinde olursa olsun; iyi bir programcının çok rahat bir şekilde üzerinde çalışabileceği şekilde geliştirildi.

neyse efendim bu türk abimize*, 1500$ önerdik, haliyle havada kaptı. 1 kişinin 100 saat civarında bitireceği işi 2'ye böldük ve 15 gün süre verdik.

bu abiyle iş dışında da muhabbet etmeye başladık, hatta kahve içip oturduk bile. 2 türk konuşursa konu ya futbola yada siyasete kesin gelir. bizde konu siyasete geldi. bu abimiz iktidardan ve halkın cahilliğinden dem vurarak; bu ülkeden gitmek istediğini, kıymetinin bilinmediğini ve yurtdışında aynı sektörde 20bin dolardan fazla kazanabileceği hakkında konuşup durdu. haklıdır-haksızdır ona sözüm yok.

15. günün sonunda abimiz hazırladığı kodu, bitcoin hesabıyla beraber yolladı. özet geçmek gerekirse; hayatımda okuduğum en kötü koddu. yazdığı kodun yarısının hiçbir anlamı yok, diğer yarısı ise yanlışlarla doluydu. async ile 50 tane aynı anda çalışan task başlatıyor, metodları invokelanmayacak contextde invokelamaya çalışıyor vs vs. kısacası; yazdığı kodu birebir kullanmamızın imkanı yoktu.

bakın bu adam türkiye çapında bilinen bir firmada iyi düzeydeki bir adam, altında onlarca hatta belki yüzlerce insan çalışıyor. bir çoğunuza "şu şirkette, şu işi yapıyorum." dese, dibiniz düşer ama adam tırt. öteki taraftan adama sorsanız avrupa/amerika onu bekliyor. bi siktir olup gitse türkiye'den microsoft, google, facebook, apple falan kapısında yatacak. *

çok uzundu okumadım: türkiye'deki rekabet eksikliğinden; 3bin, 5bin, 10bin, 20bin hatta 50bin liraya çalışan arkadaşlar; kıymetinizin bilinmesi umuduyla kapağı atmaya çalıştığınız o çağdaş ülkelerde anlık kapasitenizle çok afedersiniz ama birçoğunuza yerleri bile sildirmezler. *
arapça kökenli bir isme sahipseniz ve ten renginizle de bir ortadoğuluyu andırıyorsanız gideceğiniz x batı ülkesinde pek de iyi karşılanmayacaksınız. en iyisi mi? türkiye'de yobazların az olduğu ya da azalmakta olduğu yerlere gidip iş gücü yaratıp hayatınızın geri kalanını kaliteli bir şekilde yaşayabilmeniz. özellikle işgücü yaratmaktan bahsettim çünkü millet olarak üretmekten çok tüketmeyi tercih eder hale gelmişiz. Krizler fırsattır, artık üretim zamanı!
Sırf ülkedeki politikacılar yüzünden böyle fikri olan varsa geri kalanlar için gayet yararlı bir eylem olur. Siktir olup gitmek ülkenin kurtuluşu için bir çare olsaydı Atatürk itilaf devletlerinin baskısı altında kalmış bir hükümete sahip olan bu devlet için mücadele vermezdi. yallah
Yok, biz kalıp bir takım şeyler için mücadele verenlerdeniz. Atatürk gibi. Bu vatanı yobaz ve dincilere bırakıp nereye gidiyoruz ulan?
nereye gidiyorsun bebeğim almanya ya gitsek en fazla amele oluruz boş beleş işler düzeltmek adına birşey yapalım yok da siktir olup gidelim

siktir git amına koyayım.
Yaklaşık 10 sene önce yaptığım Girişim.
Şöyle söylüyeyim Almanyada doğdum Orada yaşadım Büyüdüm,14-15 sene Sonra Türkiyeye geldik Pederin Memleket Hasretiyle Yıl 2006 Falan. O Yıllar geldiğimde çok güzeldi Mark- Euroya geçtiği için Euro bok gibi birşeydi Pek para etmiyordu yani.Şuan 4 Olan kur ozamanlar 1.25 -1.50 Ama Annemin Alman vatandaşı olması hasebiyle Hotellerde Çok uygun fiyatlara kalıyorduk Normal Bir T.C Vatandaşı 5 Yıldızlı Hotelde 400 Liraya kalırken Biz 200 250 Liraya kalıyorduk.Alman Seyehat Ajenteleri Çok uygun Fiyat sunuyor bu konuda.Her neyse velhasıl Aradan günler yıllar Yazlar kışlar geçti.Ben Türkiyede liseyi okuyamadım yani açıktan okudum Alman olmam hasebiyle çok hor görüldüm Dışlandım Liseyi bırakmak zorunda kaldım.Açıktan okudum Ve bitirdim.Şuan Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum.Tek derdim Memleketime Geri dönmek Yani Almanyaya.inanın 10 Sene öncesi Türkiyeyle çok fark var.Evet Yurt Dışı zordur Ama Türkiyeden zor değil.Hangi millet kendi asker polisini döver ki amk ? Ya da ne bileyim Trafik Sorunları ? insan sorunları ? Yani her şey burada sıkıntılı.Şöyle Yoğun şekilde düşünen adam zaten bunları bulur.Kısacası Biz insanız demeye korkar hale geldik malesef.
Tabi şuan Almanyada yaşayıp Türkiyeye gelen Gurbetçiler çok şanslı Euro Kuru olmuş 4.Çok avantajlılar ceplerine 1000 euro koysalar Türkiyede 4 Bin TL Yapar 1 Ay çok güzel bir Tatil yapılır bu parayla.Onun içine Almanyada Yaşayıp Türkiyeyi özleyen ve Yaşadığı Yeri küçümseyen insanlara inanmayınız.Yalan söylüyorlar çünki.Onlar Tatile geldikleri Türkiyeyi tanıyorlar sadece.Kışını Baharını bilmezler.Asgari ücreti Bilmezler.Bir zamanlar bizde öyleydik Yani herşeyi kolay sanardık. Ama Annem Ve Babam utancından hiç bir şey söylüyemiyor Pişmanlar çünki Buraya geldiklerinden.Şunuda diyebiliriz Almanyada olan imkan Türkiyede yok malesef.Elinde olan gitsin derim kısacası.Ben 4 Senedir uğraşıyorum Kolay şey değil bunlar.insan Mahallesini değiştirirken bile 5-6 ay zorluk çekiyor.Kaldı ki Ülke değiştiriyorsum.Vize-Pasaport-Almanya hakkında sorusu olan varsa da olabildiğince cevaplarım-Cevaplamaya çalışıyorum da.Her türlü yardımcı olurum yeterki 1 kişininde olsa yüzü gülsün.
Siktirgit kal diye yalvaran yok.
Şu kadersiz başımın bir türlü başarılı olamadığı eylem.
Ulan ederim böyle kadersizliğe diyor insan bir süre sonra. 20 yaşında insanın saçı toplum baskısı yüzünden, stresten dökülürmü?
Bir taraftan birde siktirip gidin diyenler var ki her biri bir lira verse muhtmelen çoğumuz siktirip gidebiliriz ama öğrencilik işte, zor iş...
(bkz: herkes bir lira verse)
Ülkede bir sorun olduğunda ekşi sözlükte bir anda yukarıya çıkan ve uzun süre aşşağı inmeyen başlık.
Ya da dünyadan.
Siktir olup giden çıksın kardeşim kasıyor.
Öyle gitmeyin; Caiz değildir, yavaş gidin, sağlam gidin. Böylesi daha makul.
Tutan yok sevmeyen gidebilir. Bu ulkeye vatanini ulkesini cani pahasina seven insanlar lazim.
daha kolay para kazanabilinen, liyakat kavramının olduğu, kişi başına düşen gelirin yettiği , insan hayatına değer verilen, daha iyi yürekli insanların olduğu yere gitmek istemek.
*
ve en önemlisi islam ın olmadığı bir yere.
*
mutlu insan görmek istenilen yere gitmek..
*
''vatan'' denilen şeyi korumak için gencecik insanların öldürülmediği bi yere gitmek istemek. insanların gözlerinin içine baka baka onları dolandıranların din ile kandıranların olmadığı bi yere gitmek istemek.

**
gidecem burdan. sikerler.
Yıllar evel gerçekleştirdiğim eylem. ikinci vatandaşlık bile aldım ama herşey öyle sandığınız kadar kolay, tatlı değil. Bir müddet sonra kaçtığınız şeyleri bile özler oluyorsunuz.
Her neyse, nasıl olsa laftan bi sikimi anlamayacaksınız zamanında benimde anlamadığım gibi. Siktirip gidin, on yıl sonra görürüm ben sizi.
2 Sene içinde doğdum topraklara.
Almanyaya dönerek yapacağım eylemdir.
8 Senedir türkiyede yaşarım.Allah burada yaşayana kolaylık versin ne diyeyim.
mobilden bkZ vermek için karaliyorum, entry altta.
(bkz: siktir git)
abi giden bi siktirolup gitsin, yük yapmasın artık... biz vatanını sevenler de de memleketi kalkındıralım.
çok muazzam hareketler bunlar gözlerimi yaşartıyorsunuz.
Siktir olup gideyim de nerden gitmişim nereye gitmişim umrumda değil. Yeter ki siktir olup gideyim.
Tek amacım.
"Her dudakta aynı rezil şikayet:yaşanmaz bu memlekette! Neden? Efendilerimizi rahatsız eden bu toz bulutu, bu lağım kokusu, bu insan ve makine uğultusu mu? Hayır, onlar Türkiye’nin insanından şikayetçi. insanından yani kendilerinden. Aynaya tahammülleri yok.Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını “yaşanmaz”laştıranlardır."
Hadi iyi yolculuklar, geri gelmeyin.
Ekşi sözlükteyim sandıran başlık.