bugün

türk milletinin en çok yakındığı mevzuların başında gelir.

-efendim ambulans gelene kadar öldüm zaten. sonra beni ambulansta dirilttiler. ben ölmeyi haketmiyorum. hem allah'ın işine de karışıyorlar. ölen insan diriltilir mi?

böyle demiyorlar tabi...

tak kameramanlar dolar etrafa, klişe sözler yankılanır.

-where is the ambulance? (fak)

pardon.

-nerde bu amına koyduğumun ambulansı!

veya

-kameraman geldi, ambulans gelmedi. çekin bunu ey basın! gazetelerde de basın!

ee şimdi cibiliyetsiz ipne. ambulans gelmediyse sorun ambulansta mıdır? halkta mı? ne alaka yarram dediğinizi duyuyorum. senin o düşünmekten yoksun beynine attırayım bi dinle. tamam ambulanslar bazen işi ağırdan alıyorlar. ona kimse söz söylemez. ama ülkemizde trafik gibi bir vaka söz konusu. ambulanslara müsade edilmiyor. bi zahmet geç kalsın amk.

bakın şimdi. yer feriköy, baruthane caddesi. sene geçen sene. gün günlerden bugünler. emin değilim. siktir edin ayrıntıları.

cadde tek şerit. sadece aşağıya doğru akıyor. biz arkadaşlarla sohbet halindeyiz. cadde malum tek şerit. ambulans var en önde bi taksi. taksi caddenin ortasında durdu. ambulans sağa sola da kaçamıyor. içerisinden bi teyze indi. çantadan parayı çıkardı. gayet sakin ama sanki ambulansın sireni yayaya çalıyor.

-yaya kaldırımdan yürüme. amına korum senin yolu kapatıyorsun.

böyle değil tabi. kadın parayı verdi. bekledi 15-20 saniye kadar para üstünü aldı. döndü arabanın kapısını kapattı. o sırada nevrim döndü.

+amına koyduğumun teyzesi! arkada ambulans var 1 dakikadır trafiği kapadın.
-terbiyesiz.
+bide cevap verme yavşak. siktir git napıyorsan hızlı yap aç şu yolu. sonra ambulans gecikince "ambulans gecikti. ölümden döndüm." geber inşallah teyze. kalp krizi geçir ambulansının önüne barikat kurmazsam adam değilim. aha görürsün amk.

kadın sustu, arabanın öbür tarafına geçip kapıyı açıp çantalarını aldı. ben ağlıyorum halk gülüyor.

sonra vay efendim ambulans geç kaldı. empati yapın orospu çocukları. ambulans görünce yol verin. vermiyorsanız ağlamayın. eden bulur. rüzgar eken fırtına biçer.

not: belkide ambulansın önünde duran o kadın gibi, ambulansın gideceği adamda başka birine gidecek olan ambulansı engellemişti zamanında. vay amk.

engellemeyin ki size de zamanında yetişsin.

okuyanlara teşekkürler. öpüyorum kıps.
halktan kaynaklanan sorundur. ambulansın ardından gelen ve kendini zeki sanan insanlar olduğu sürece bu böyle devam edecektir.
pizza servis elemanlarının ambulans şoförü yapılmamasından kaynaklanır.
yollardan kaynakladir. hele ki buyuk sehirlerde bu sorun cok yasanir. herkese ehliyet verilmeside bunun onunde buyuk engeldir.
emniyet şeridinin gereksiz yere işgal edilmesi başlıca sebebidir.
yolların dapdaracık olmasından, evlerin keyfi şekilde düzensiz bir biçimde yapılmasından, altyapı sorunundan, evlerin garajının olmamasından, sokağa gelişigüzel park edilen arabaların yarattığı kaostan kaynaklanan durumdur..

(bkz: türkiye nin bir köy olduğu gerçeği)
Bu sorunun bir sebebi de ambulansın içinde insan göremeyınce olay yerine gittiğini düşünemeyip yol vermeyen insanlardan dolayıdır.
yanlış yerleşim alanlarının kurulması, yürüyen insandan daha çok araba olması tıkalı trafik, bi bok varmış gibi sapıklık yapıp insanların hayatıyla oynayan şerefsizleri de eklersek baştan sorunlu nasıl zamanında gelsin adamlar.
nedenlerini aşağıya şöyle sıralayabileceğimiz sorun:
-ambulansın çağrı iletilene dek bölgesinde devriye şeklinde gezmeyip bir noktada sabit beklemesi.(polis her zaman her olaya bu yüzden daha önce gelir)
-adres ve güzergah bilgisinin yanlış iletilmesi ve/veya sürücünün adres bilgisi olmaması. türk insanının yüzde ellisine yakını kendi adresini doğru bilmez yada tarif edemez misal kuryelik yaptığım dönem egekentte bir adres detayını telde sorduğum kişi kapı ve sokak numarasını ısrarla söylemeyip ısrarla barış apartmanı demekte idi ki bahsi geçen izmir egekentte barış apartmanı yedi deniz apartmanı üç umut apartmanı 4 adet mevcut olup (çiçek böcek saymıyorum-yaratıcı türk milleti) apartman ismi ile adres verilmemesi gerektiğini bilmemektedir insanımız.
-tarif özürlü insanlar olmamız.
-at eşşek ile gezilen zamanlardan kalma sokak ve yerleşim planı anlayışımız.
-şehirlerin aşırı kalabalıklığı ve trafik.
-acil yardım hizmetlerinin tek bir telefon numarasından yürütülmemesi.
ne kadarlık bir güzergaha kaç adet ambulans verilmesi gereğine dair bir çalışmanın olmaması.
ha ambulans hastayı hastaneye zamanında getirdi sonrası ne oluyor orası bambaşka bir muamma.
sonuçta insan hayatı değerlidir, ne kadar erken gelirse gelsin, sevdiği için ambulans bekleyenlere hep geçtir o vakit.
halktan ötürü.
bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla hareket etmemizin sonucudur.
hayat müşterektir sözünü hatırlatıyorum.
ver gazı sabah akşam. sol şerit boşmuş değilmiş, sokak araları otopark olmuş araç geçebilmiş geçememiş kimin umrunda. canını kurtarmak işi olan insanı işi gücü yaralıyı ölüyü bırak tekme tokat döv hakkın tabi.
pizzacının daha erken gelmesiyle
ambulansın geç gelmesinin nedeni biri para alıyor biri dayak yiyor.
hastanın erken hastalanmasıdır olsa olsa.. ambulans geç gelmez!
ambulans şoförünün ve ya sağlık ekiplerinin olay yerine giderken yolda durup sivas halayı çektiklerini hayal eden insanlar da olabilir.
ambulans olmamasından kaynaklanır.
sarıyayla karakoluna ambulansı destek ekiplerinden önce geldiği, 112 de çalıştığım dönemde yapılan istatistiki çalışmada polisten önce olay yerine vardığımız tespiti akla gelince doğru değil diyeceğimiz önermedir.***
eskiden olsa doğru denilecek önermedir. ama artık ambulansa karşılık magandalık (bkz: yol vermeme)son derece azalmıştır.

eğer ambulans ekibinin başı doktor olay yerinde can güvenliği olmadığını sezerse olay çemberinin dışında güvenli mesafe de emniyet güçlerini bekleme kararı vermekle yükümlüdür. bu yüzden gelmeyen ambulans pusuya da yatmış olabilir.

ambulans şoförlerinin yol bilgisine de gelince tüm ambulanslarda gprs ile takip-navigasyon sistemleri mevcuttur. merkezden de hangi ambulansın nereye gittiği pekala görülür.
trafik sıkışıklığından ve bilinçsiz sürücülerden kaynaklanır, ülkemizde yollar da oldukça yetersizdir, ambulans vaktinde çıksa bile diğer nedenlerden dolayı geç gelebilmektedir.
"dur çay bitsin çıkarız" diyen görevlilerle anca bu kadar hızlı gidebiliyorlar yerlerine. görmesem amenna da adamlar yaptı bunu.