bugün

acı ama doğru olan bir gerçektir..(( amacım kendi ülkemi aşağılamak değil..sadece fotoğraf çekmek..türkiye bir 10 sene önceye göre çok daha iyi durumda..ama hala köy olmaktan kurtulabilmiş değil..))

türkiye büyükçe bir köydür..bir turizm köyüdür..döngüsünü kayıtdışı ekonomiden ve karaparadan sağlayan bir köydür..

mimarisinden, sağlık sektörüne kadar her alanda ''saldım çayıra mevlam kayıra'' zihniyeti hakimdir..

en gelişmiş şehrinin en lüks semti bile köy formatındadır..

iki araba yanyana bir sokaktan zor geçer..birçok sokağa ambulans giremez..altyapı sistemi zaten hiç yoktur..evlerde estetik diye bir olgu da hiç aramayın boşuna..

hala ağırlıklı gelirini turizm ve tekstil gibi basit sektörlerden elde eder..

avrupa'nın 1800'lerde geçtiği ağır sanayiye türkiye daha teşrif bile etmemiştir..

gelişmiş ülkelerde 25 adet nükleer santral varken ve bu bile az bulunup yenileri inşa edilirken, türkiye henüz bir tanesini bile yapamamıştır..

kendi arabasını, uçağını vs yapması için herhalde bir 50 sene gerekir..o zaman geldiğinde de araba yada uçak yapmak çok basit bir iş kaçacaktır..

eğitim sistemi ise hala ''karatahta - öğretmen - önlüklü öğrenci'' üçgeni içinde hapis olmuş durumdadır..

kadına yönelik şiddet had safhadadır..kadın bir insan olarak değil evcil bir hayvan olarak görülür..erkeğin emirlerine uymak zorundadır..işin komik tarafı aşırı cehaletten kadınlar da bu durumu kanıksamıştır artık..

halkın yüzde 80'i çok cahildir..türkiye'nin hangi yarımkürede olduğunu bile bilmeyen insanlar doludur ülke..

milliyetçilik ise tamamen temelsiz ve şovenist bir biçimde tezahür etmektedir..

din algısı ise ikiyüzlü ve yavşakça bir formattadır..hem islam'da haram kılınan herşey yapılır, hemde arada sırada rituel olarak ibadet edilir falan..60'dan sonra cinsel ve fiziksel güç tamamen devredışı kalınca da hacı olunur..
avrupa ülkelerinde uzun süre kalınıp, hava alanına girildiğinden itiabaren görülen olgudur.
havalanı polisinin, turist kızlara, "kız sen istanbulun neresindensin?" adlı şarkı ile laf atmaları, bavul taşıyan yayaları ezmek için yarışan sürücüler, eksozlarından simsiyah dumanlar çıkararak insanı boğan otobüsler, mutlaka karşılama yapan büyük ve kaba bir kalabalık buna örnek verilebilir.
doğru tespit olup farklı bakış acılarından da sağlaması yapılabilir.
vurucu bir sağlama yapalım. eğitim seviyesi ortalaması ilköğretim 6 civarındadır. dahası var mı ?

demek ki ülke geneline hitap eden girişimlerde bu kitleye hitap edecek şekilde davranmak lazım. reklam yapıyorsan, yeni bir ürün çıkarıyorsan bunu dikkate alacaksın ki kitleye ulaşabilesin.
başlığı açan arkadaş sapına kadar haklı olsa da bunlar bir ülkenin köy olduğunu ispatlamaz.coğrafik kavramlarında büyük hatalar olan arkadaşımızın yaşadığı duygu karmaşasından ileri gelir.
yavşaklık ve ikiyüzlülüğün kol gezdiği kara parçasının alacağı hal.
ingilterenin'de bir köy olduğu gerçeği göz önüne alınınca pekde önemli olmamaktadır. ingilterede kırsal yaşam türkiyedekinden fazladır, londrada beyaz nufuz onda bir oranındadır, büyük şehirlerde değil, köylerde ve ova kasabalarında yaşarlar.
güncel Önemli Başlıklar