bugün

türkiye'de 1 milyon çocuğun okula gitme şansını bulamamasıdır.

eğitimli insan ihtiyacı varken ulaşılamamış çocuklardır.

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=308754
(bkz: 4 mayıs 2009 mardin düğün saldırısı) gibi vakaların gelecekte de karşımıza çıkma olasılığının yüksek olduğunu gösteren bir istatistiktir.
insan haklari evrensel beyannamesi ve cocuk haklari evrensel bildirgesi altında imzası olduğu halde, yarınımızın teminatı olmasını beklediğimiz; 1000000 (yazıyla bir milyon) çocuğuna, en birincil haklarından biri olan eğitimi/öğretimi; sağlayamamış ülkemin vay bana vaylar bana dedirten halidir.
bir milyon cahil ve işsiz yetişkin olacaklardır. siyasiler saçma sapan vaatlerle değil bu konuyla ilgilenmelidir.
benim yalnız ve güzel ülkemin yalnız ve güzel 1 milyon çocuğudur. onların gelecek seçmesine izin verilmemiştir. istatiksel olarak açıklayamamamla birlikte bu rakam eminim her geçen gün artmaktadır. yakında mümkün olabilcek başlık "türkiyede 1 milyon çocuğun okula gitmesi". çok korkunç.
(bkz: türkan saylan ın ölümüne sevinenler) çoğunluğuyla,miktarı doğru orantıda olan acı gerçek.
dağa giden adamın gitmesinin sebebi.
ekonomik sorunlarımızın sebebi.
basit seyler için birbirimizin gözünü oymamızın sebebi.
cinnet geçiren adam,kadınların sebebi.
(bkz: kaç bir milyon)
eğitime harcanan parayla diyanet işlerin e harcanan parayı karşılaştırdığımız zaman çıkan sonuç 1 milyon çocuğun okula gitmemesi veya gidememesi gidenlerinin çoğu kısmınınsa çok zor şartlar altında okuması olacaktır.
türkiye'nin gelişmişlik düzeyini göz önüne koyan bir durumdur.
türkiye' nin ivedilikle mazaret yerine çözüm üretilmesi gereken ayıbıdır.
türkiye neden ilerlemiyor sorusunun cevaplarından biridir.
o bir milyon çocuk ya tarlada ya sokaktadır.
Bir ülke bir milyon gibi büyük bir kitlesinin eğitim/öğrenim gibi ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa, o ülkeyenin başına gelen kötü olayların suçlusu cahil bırakılan insanların değil cahil bırakılmalarını sağlayanlarındır.
doğuda* örümcek kafalı aile baskısı nedeniyle olan durumdur.yazıktır.üzücüdür..
doğudaki örümcek kafalı ailelerin suçu değildir. bunu direk aileye atmak tamamen çirkefliktir.. bi geriye bakın ne 10 seneler geçti değil mi ? hangi hayırsever hadi hiç olmadı bir devlet adamı doğuya adam gibi elini uzattı ? bunun sonunda sonucun bu olması çok doğal.. her şey için çok erken veya geç değil fakat bir şeyler yaparak bu sayının katlanmasına engel olunabilir. 3 çocuk yapın diyen devlet büyüğümüze selamlar.
devletin, hükümetlerin yanlış köy sistemlerinin suçu büyük olsa da ailelerin de suçudur. Sonuçta kimse tutup da 10 çocuk yap diye baskı yapmıyor.

Bu ülkede düzene oturtulamamış dağ başlarında binlerce köy vardır bu köylerin Türkeş'in ve sonrasında Ecevit'in projeleri hesabı köy kentlerde düzene sokulamaması tamamen hükümetlerin suçudur lakin bu çocukların eğitimsizliğini, bakımsızlığını gören ana babanın da ayağını yorganına göre uzatmayı bilip cinsel organlarının önüne set kurmayı bilmeleri gereklidir.
bilmemeleri de eğitimsizlik falan değil tamamen umursamamazlıktır.
Gelişememiş veya gelişmekte olan ülkelerin sorunudur. Bu çocukların, anne ve babalarınıda eğitememiş olduğumuzun göstergesidir.
ortalama 70 çocuktan birinin okula gitmediğinin göstergesidir. düşündürücüdür.
(bkz: bu kadar olur)
türkiye nin gelişmişlik * seviyesiyle aynı doğrultudadır. üstelik bu 1 milyon çocuğun çoğu da kızdır. tabi sevgili ülkemizde kız çocuklarının küçücük yaşlarda türban takması gerektiğinden, okullarda da türbanın yasak olmasından dolayı çok normaldir. ne me lazım sonra öğretmenleri etkileniverir bu meleklerden.
türkiyede 1 milyon çocugun okula gitmemesi durumudur.
devlet, ikide bir açılım yapacagına bu sorunu halletmeli. mezheplerden, ırklardan çok daha önemli şeyler var bu ülkede. bu ülkenin vatandaşı aç, işsiz, eğitimsiz, sağlığı bozuk! sen önce şu sorunu hallet efendi!
büyük bir bölümünün doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerimizde nefes alıp verdiğini sandığım geleceğin işsiz kümesi. ne yazık ki burda iş yine devlete düşmektedir. çoğu mezra ve köyde okul yok. olana ulaşım yok. ulaşım olanda öğretmen yok. öğretmeni de olanda dayak var şiddet var. dayak ve şiddeti olmayanda da okulunu çocuğa gönderen yok.

defter yok , kitap yok, kalem yok, yok oğlu yok. para yok ki bunlar olsun. baba işsiz , anne işsiz. e eğitim desen zaten sıfır. yani işsizlik tek dişi kalmıs canavar arkadaş. gelen çakar giden çakar. işsizliğin doğuracağıda yine issizliktir.

birde kürt sorunu ve ovada çatışma , pkk baskısı. ortalık tam bir cangıla dönmüştür.
1.000.000 çocuğun okula gitmemesi.
rakamdaki sıfırları görünce tedirginlik katsayısı 5 kat daha artıyor.
tüm dünyaya islamı tebliğ eden eğitim gönüllüsü için tebliğ etmek kadar önemli olmayan realitedir. islamı tebliğ daha önceliklidir.