bugün

neler olduğuna dair merak içindeyim.

yok yok yanlış anlamayın, bi aşağılık kompleksi içinde değilim. zaten dikkat ederseniz başlık "türklerin gurur duydukları şeyler" değil, "türk milliyetçilerinin gurur duydukları şeyler" diye açıldı. aradaki fark şu.

bi insan içinde bulunduğu toplumun, ülkenin iyi taraflarını görebilir, benimseyebilir ayrı ama milliyetçi hele hele ülkücü olmanın koşulu sadece böyle bi motivasyon değil, fazlasını gerektiriyor. yani başka halkların, devletlerin sahip olmadıkları, onlardan üstün olduğumuza kanaat getirmeye yarayacak şeylerin varlığıdır bi ülkücüyü ülkücü yapan. e nedir onlar merak ediyorum.

demin bakkala gittiğimde bakkalda tv açıktı da, mhp grup toplantısında 301'inci maddedeki değişiklik tasarısına karşı çıkan bahçeli'nin konuşması bana bu şeyi sordurdu. neyimiz bu kadar üstün ki bu kadar aşırı milliyetçi olabiliyor bi insan.. tarihimiz mi.. e mısır ne o zaman, mısır'dan daha büyük bi uygarlık tarihi dünyada yok neredeyse. yok kültür ve sanat tarihi diyorsan yunan tarihiyle aşık atabilir miyiz ki.. üstelik bizim resmi tarihimizin de baştan aşağı uydurmalarla dolu olduğu her gün daha fazla açığa çıkıyorken.

ırk mı.. ırka inandıkları için diyeceğim ama ırk denen oksimoronun doğru olduğunu kabul etsek bile nasıl bi üstünlük ki bu. bahadır boysal iki tane ülkücü yerden bitme çizmişti, yanlarında iki tane alman turist geçiyordu ve ülkücülerden biri diğerine, kürşat abi baksana selvi gibiler, yanlış mı yapıyoruz acaba diyordu. gerçi düzgün beslenme ve iyi ekonomik şartlar türk insanını da sağlıklı ve yapılı yapacaktır orası kesin ama bunun için ırk denen kavramı zaten çöpe atmak gerekiyor. çünkü kim iyi şartlarda gelişirse o zaten sağlıklı olur dersek türk ırkının üstünlüğüne inanmak mümkün olmuyor.

bugünümüzle mi duyuluyor bu aşırı gurur. e hangi yönde lideriz ki dünyada. trafik kazalarında, cinayet, tecavüz oranında, insan hakları ihlallerinde ve daha bilimum kötü istatistiklerde.. senede yayınlanan bilimsel makale sayısında dalgasını geçtiğimiz ülkelerden bile geri durumdayız. ee ne o zaman, nedir bu ülkücülerin kendilerini dev aynasında görmelerine sebep olan şey. o kadar yüceler ki birileri kalkıp türklüğe hakaret edecek diye ödleri kopuyor.

konunun tam bıçak sırtı olmasından kelli tekrar yazıyorum. bu yazının ana fikri türk halkı dünyanın en aşağılık halkıdır yerine çekilecek çoğu anlama özürlü insan tarafından biliyorum. hayır efendim, bu satırları yazan adam zaten ırk denen kavrama inanmamakta, ve her insanın benzer koşullarda yetiştirilince benzer şekilde bi insan olacağı (fiziksel ve zihinsel) düşüncesindedir ve haliyle böyle düşünen bi insanın bi halkın diğerinden aşağı olduğunu düşünmesi mümkün değildir. bi insanın kendini ait hissettiği bi komüniteyi içselleştirmesi de garipsediğim bi durum değil. ama garipsenen şey bu ülkücülerin, milliyetçilerin motivasyonudur. çünkü onlar bizi başkalarından üstün görüyorlar. o üstün taraflar ne diyorum hepsi bu..
genel olarak türk olmak.çok basit olarak kurtuluş savaşı diyelim veya atatürk ile aynı milletten olmakta diyebiliriz.veya hz muhammed'in bahsettiği büyük komutanın türk padişahı olması da olabilir.

ama bir milliyetçi olarak en çok gurur duyduğum şey diğer milletlerden sosyal yapı açısından çok ileride olmamız.suç oranının güvenli sayılan ülkelerden daha az olması denilebilir.aile yapısı gibi bir olgunun güçlü olması mesela.

bir sürü dil dökmeye gerek yok.çanakkale'nin kokusunu duymak,kocatepe siperlerini görmek veya bir izmir marşı duyulduğunda akla gelenlerin tümü türk milliyetçilerinin gurur duydukları şeylerdir.

hemen hemen her türk vatandaşı gurur duyar bunlarla evet fakat;türk milliyetçisinin tüyleri daha bir diken diken olur.sadece aşırı bir gaz mı diyeyim veya aşırı bir motivasyon.

ayrıca başlık yanlıştır.türk milliyetçisi denildimi buna tüm atatürk ilkelerini benimseyenler girer.çünkü atatürk'ün ilkelerinden birisi milliyetçi anlayıştır.türk ülkücüsü yukarıda saydığım nedenlerden gurur duyar.

edit:eksileyen arkadaş.sen gurur duyma.
farkedildiğinde uzun bir listenin sıralanacağı durumdur. Ama üstüme vazife olmayan işlere burnumu sokmak istememeyi prensip edindiğim için konunun muhatapları tarafından yanıtlanması daha uygun olacaktır inancındayım.
Ama ben yine de fişeklemek adına bir iki tane yazayım. Yoksa buraya entry giren olmayacak gibi.
4. murat ve özgürlükçülük akımı
deli ibrahim ve akıllı işleri
fatih sultan mehmet ve onun resim sanatına ilgisi
yavuz sultan selim ve bu padişahımızın merzifon - amasya icraatları
tarkan ve kurdu (tan ve büyücü ilişkilerini atlamamk lazım )
devamı mutlaka sıralanacaktır...
eğer bahsedilen şey bir türkün değil türk milliyetçisinin gurur duyduğu şeylerse yıkıntıdan yepyeni bir devlet vücuda getiren adamla* aynı dünya görüşünü paylaşmak diyebiliriz. o da yetmezse kişiye kendini güvende hissettiren ve hoş bir dostluk duygusunu yaşatan aidiyet duygusuna sahip olmak diye de ekleriz. ha karşımzıdaki adamcık ona da ikna olmazsa bonus olarak sona sakladığımız aşağılık kompleksine sahip olmamayı da sahaya süreriz ki dadından yinmez.
(bkz: anket doldurmak)
güncel Önemli Başlıklar