bugün

bu günlerde benim gündemimin en başında olan konu. çünkü ulaşıma indirim yapacağı kararı alındıktan sonra bursalılar olarak ciddi bi rahatlama hissettik. bunun üzerine bu sabah da belediye başkanı ile metroda karşılaşıp sohbet ettim. şaşkınlığım hala devam ediyor.
Türkiye de yapılmaması gerekendir. Otomobil sahibi değilken gerekirse saatlerce yürürdüm ama yine de otobüse binmezdim, raylı sistemlere bir sözüm yok. Kısa sürdükleri için.

Ama tam bir otobüs düşmanıyım. Sırf bu yüzden otomobil sahibi oluncaya kadar sevgilim olmadı lan benim. Otobüse mi bineceğim sevgilimle? cyka blyat.

Bunların kalitesi Devlet'in halkına "size bunu layık görüyorum" deme biçim.
istanbulda temsili.

görsel

yok be şu hali daha doğru gibi.

görsel
istanbul’da ise zulümdür.
Zira ismi gibi içinde büyük bir topluluk taşır.

Hele bir tanesi vardır ki (bkz: 500t)Biraz daha yan yana kalsalar kendi cumhuriyetlerine ilan edip başkaban seçecekler.
istanbul'da kalabalıkta boğulmak için uygun yerdir. Ama toplu taşımada kalite denilen şeyi getirirlerse ki şayet Binali Yıldırım getireceğini söyledi. Toplu taşıma da büyük bir rahatlama olacak ve herkes huzurla seyahat edebilecek.
Binelim bakalım rerkür metrosu... saka bir yana ah ulan öldüm elinden bugun merkür retrosu musun nesin sal bizi be.
yaz aylarında kliması çalışan araçları ve az sayıda yolcuyla bir yerden bir yere gitmenin rahat olduğu halk tipi taşıma şekli.
bulunduğum semtten istanbul’un bir ilçesine gitmek için minimum bir saat yol giderim duruma göre 3 saate kadar çıkar. yıllardır harika bir gözlem alanı olarak kullanırım çünkü halkın aracıdır. her tipten insan görmek mümkündür. insanların giyinişinden bakışına, oturuşundan ses tonuna, yürüyüşünden giydiği ayakkabıya kadar eğitim seviyesi, maddi durumu, tuttuğu parti, ideolojisine kadar analiz edebilirsiniz. harika bir analiz alanıdır bence. otobüs politik bir karar, seçimlerin yaklaşması gibi durumlarda form değiştirir. örneğin darbe ve sonraki süreçte akbili olmayan askere akbil verme nezaketi azalmıştır . ayasofya ibadete açıldığında otobüste ve diğer toplu taşıma araçları benzer ideolojideki insanlar dikkat çekmiştir. benzer biçimde resmi bayramlarda toplu taşıma ücretsiz olduğu için suriyeli aileleri daha yoğun olarak görürsünüz.

toplu taşımada insanları çıldırtan tipler vardır bunların başını bağıra bağıra arkadaş grubuyla sohbet edenler ve telefonda konuşanlar çeker. ben otobüsteyken arandığımda telefonu açmam mesaj atarım hem özelimi kimse duymasın hem de insanlar rahatsı olmasın diye. onun dışında nasıl oturacağını bilmeyen erkekler ve bir başkasına bakışlarını abartan diğer erkekler de rahatsız edicidir.
istanbul'da iseniz rezalettir hele iş çıkış saatlerini saymıyorum bile.
medeniyettir. ülkemizde toplu taşıma kullananlara genellikle fakir gözüyle bakılır. oysa toplu taşıma medeniyettir, hem trafiğe hem de çevreyi korumaya katkı sağlar. ayrıca ekonomiktir. özel aracın maliyetinden daha ucuzdur. özel araç yerine toplu taşımayı tercih etmek hem trafiğe daha az araç çıkmasını, hem de daha az yakıt harcanmasını sağlar oysa.

(bkz: toplu taşıma medeniyettir)
Fakirlikten değil de ehliyeti alkolden 5 yıl verdiğim için artık kullandığım hede.

Ama metroda accaip daş kızlar oluyor göz banyosu yapıyoz, alıştım galiba. Kısa mesafede kullanıyorum artık arabayı.
ülkemizde kullananlara genellikle fakir gözüyle bakılır. oysa medeniyettir.

(bkz: toplu taşıma medeniyettir)
sosyalleşmeyi de sağlar.
birçok kişinin sevmediği, benim ise zevk aldığım ulaşım şekli.
Dün bayram nedeniyle ücretsiz idi 30 tl kardayım.
kalkışmadan önce topun nereden alındığını merak ettiğim taşıma.
her gün farklı insanlarla karşılaşmayı sağlar. bu açıdan sosyal ilişkileri geliştirir.
istanbul'da sadece ulaşım aracı olarak toplu taşımalar kullanılmalı. Adam sayısınca araba yola çıkınca yol eziyete dönüyor.
benim ortaokuldan beri çok sevdiğim bir sistemdir. o otobüse bin, oradan aktarma yap diğer otobüse bin çok güzel oluyor.
trafik varsa metroya binmeyi tercih ediyorum. mesela bugün otobüsten levent'te inip zincirlikuyu metrobüse metroyla gittim.
izmir'de en çok izbani kullanıyorum.hizli ve rahat.
Tek olumlu yanı çevreyi daha az kirletmesi.

Allah ım sen tez zamanda kendi arabamla işe gidip gelmeyi nasip et. Zira burada çekilir gibi değil...
hastası olduğum şey. tekirdağ'ın ulaşımı da gelişiyor ama bizim yazlıktan tekirdağ merkez sırf öğrenci 15 tl ama oysaki istanbul'da tam bilet bu kadar ama şehir içi tam bilet 12 lira. herhalde istanbul dışındaki illerde şehir içi ulaşım fiyatıyla daha uzak bir mesafe fiyatı farklı oluyor.
ilginç yanı ataşehir halden sarıgazi'ye gelmem 1.30 saat sürerken topkapı'dan 1 saat sürdü ama biraz farklı saatlerde bindim diye öyle oldu sanırım.
okuduğuma ve duyduğuma göre new york ve paris metrolarında kimse göz teması kurmazmış. ancak ne zaman metroya binsem, kesinlikle uzun süre suratıma bakan biriyle karşılaşıyorum, istediğim şeylerin olmadığı ve istemediğim şeylerle karşılaştığım canım hayatımın getirisi, ve rahatsız oluyorum. sırf bu yüzden çok sevdiğim bir mekana gitmeyi bıraktım. rahatsız etmenin öncesinde birine dik dik bakmak görgüsüzlüktür ama kimsenin umrunda olmuyor. üstelik tüm bu saçmalıklar beni buluyor. evden çıkarken '' bakalım bu sefer nasıl bir saçmalıkla karşılaşacağım ? '' diye çıkıyor ve yanılmıyorum. alıştım artık.
bir ulaşım türü.