bugün

şubat 2008 de türkiye de gösterime gireceğini öğrendiğimiz daniel day lewis in başrolünde oynadığı, paul thomas anderson kişisinin yazıp yönettiği film. çekimler tamamlanmış.

daniel day lewis diyorum, şiddetle bekliyorum.

http://imdb.com/title/tt0469494/
kan çıkacak demenin ingilizcesi.*
bu cuma * gösterime girecek olan, imdb'ye son yıllarda en yüksek sıradan giriş yapmış paul thomas anderson filmi. oscar adaylığında birkaç ödül alması bekleniyor, no country for old men ile birlikte senenin en iyi filmlerinden olmasına aday deniliyor, ikisi de merakla beklenmekte efenim.
inanılmaz güzel bir filmdir, izleyenlere aile ve kardeşlik etrafında büyüyen kapitalizm ve kapitalizme sırtını dayayarak güçlenen din hakkında sıkı bir gözlem sunmaktadır. Petrol etrafında dönen senaryo mühendisliğin, gücün, zekanın, hırsın, azmin ve riskin hikayesi olmasının yanında riyakarlığın, ölümün, tehditin ve gücün kontrolden çıkmasının da hikayesidir. Daniel Day-Lewis, the last of the mohicans'daki hawkeye performansını alıp çok çok ötelere götürmüş ve mükemmel bir oyunculuk sergilemiştir, daniel plainview sayesinde senelerce hatırlanacaktır.
no country for old men i oscarlardan önce legal yollarla keyfine vara vara izlememize engel olan ancak there will be blood da bu olanağı sağlayan yetkililere teşekkür mü etsem bilemiyorum.
filmin imdb puanı bir yana, oscar adaylığı bir yana; daniel day lewis oynamışsa izlenir.
daniel day lewis'in devleştiği, harikulade sahnelere sahip(kuyu içi sahneleri özellikle), bu seneki film kısırlığında epey oscar alacağını düşündüğüm, isminin neden there will be blood olduğunu anlamadığım film. son bir kaç ayda izlediğim en sağlam filmlerden biri bu. bir başkası içinse;
(bkz: atonement)
film ilk haftasında istanbul, ankara ve izmir dışında hiçbir ildeki sinemalarda gösterilmiyor. bu ne sikko iştir.

filmden sonra edit: bu kadar durağan ve şişirilmiş bir film daha yoktur heralde. oyunculuksa oyunculuk gerisi hikaye.
daniel day lewisin bu yılki oscarı alması kesin gibi gözüken filmi.
bir insan filmi hiç mi begenmez ve bu kadar mi sıkılır, ama hakkindaki yorumlari okuyunca bu kadar mi hayrete düser ve tekrar izleme istegi duyar iste öyle bir film.
sergilenen oyunculuğun bu dünyaya ait olmadığı bir film.
bu yıl en iyi film dalında oscar almaya en yakın aday olan film.
tahminen fazla kanlı bir film olduğu için sekseninci oscar odul toreninde en iyi film ödülünü no country for old men filmine kaptıran film.
mükemmel hikayesi, süper oyunculuk, usta yönetmenlikle takdirimi kazanmış bir filmdir. ayrıca neden oscar alamamış anlamamaktayım.
oscar torenlerinden en iyi film odulu ile donmesini bekledigimiz filmdi lakin odulu no country for old men'e kaptirmi$tir ne yazikki. konusu, senaryosu ve oyunculuk ba$arilari cok iyi bir film. odulu kaptirmasinin $ahsi kanaat yonuyle 2 sebebi olabilir. birincisi pek cok ki$inin de kabul edebilecegi "konunun i$leni$i" olacaktir. zira her iki filminde konusu ilginc ve ba$ariyla i$lenmesine ragmen no country for old men bu konuda biraz daha ba$ariliydi. ikinci sebep ise teknik olabilir. zira no country for old men cekim teknikleri olarak her sahnede kendini belli eden bir yapim.
danil day lewis'in omuzlarında yükselen bir filmdir. zira yönetmen * eğer lewis kabul etmeseydi vazgeçecektik diye bir açıklama da yapmıştır.
(bkz: akacak kan damarda durmaz)
we wıll rock you efsanesinde geçen söz.
sadece daniel day lewis icin bile dönüp dönüp izlenilesi film. "adam cok güzel oynamis" demek böyle bir performansin üstüne cok basit kaciyor.
daniel day lewis gerçekten mükemmel oyunculuk sergilediği fakat bu oyunculuğu sergilemek için adam gibi bir film mi yoktu demem sebep olan ve yarısında gözlerimi kapanmaya zorlayan film. büyük umutlarla izlemeye başladıktan sonra üzüldüm açıkçası.
vakit kaybı. başka söze gerek yok.
daniel day lewis'in harika performansıyla ödülü sonuna kadar hakettiği filmdir. final sahnesinin uzunluğu mükemmelliğinden hiçbir şey eksiltmemiştir. zira daniel day lewis'in "i drink your milkshake" cümlemesini söylediği her an daha da bir izlenesidir.
vasat bir film. daniel day lewis harika performansıyla biraz olsun filmi kotarmayı başarmıştır.
imdb deki yüksek puanına kanıp izlediğim film olmuştur ancak umduğumu hiç ama hiç bulamadım. hakkında bir çok olumlu yazı okuyunca acaba ben demi sorun var diye düşünmeye dahi başladım. aşısı uzun oluşu ve kimi zaman ölü temposuyla seyiri zordur ancak tabii ki daniel day lewis e hakkını da vermek gerekir...
(bkz: Kan çıkmazsa para yok)
temposu çok yavaş ilerleyen sıkıcı bir film. daniel day lewisin performansı harika ancak onun dışında elle tutulur pek yanı yok.

--spoiler--
bir de eli karekterine kıl oldum kardeşim bir insan bu kadar mı ezik olur topal adam seni önce dövüyor hala akıllanmayıp yanına gidip bi de öldürülüyorsun.
--spoiler--
güncel Önemli Başlıklar